„Visata skamba mūsų genuose”

Spalio 29 dieną, ketvirtadienį, 18 valandą programa „Visata skamba mūsų genuose” Klaipėdos koncertų salėje pirmąkart prisistatys „New Era Orchestra” (Naujosios eros orkestras, Ukraina). Šis kolektyvas nestokoja kūrybingų idėjų ir meninių ambicijų. Jis daug koncertuoja šiuolaikinės ir klasikinės muzikos festivaliuose Ukrainoje ir svetur, daug dėmesio skiria savo šalies kompozitorių kūrinių atlikimui ir atlikėjų skatinimui.

New Era Orchestra , T. Kalinicenko

„New Era Orchestra” su meno vadove ir dirigente Tatjana Kaliničenko. Organizatorių archyvo nuotr.

„New Era Orchestra” meno vadovė ir dirigentė Tatjana Kaliničenko pasižymi gebėjimu atrasti retai atliekamus šiuolaikinės muzikos kūrinius, kuriais nuolat papildo savo kolektyvo repertuarą. Būtent tokių kūrinių pagrindu buvo suformuota programa pasirodymui Klaipėdos koncertų salėje. Beje, spalio 27 dieną orkestras gros „Gaidos” festivalyje Vilniuje.

Koncerte „Visata skamba mūsų genuose” skambės įvairioms šalims atstovaujančių dabarties kūrėjų muzika. Visų pirma žinomų ukrainiečių šiuolaikinės muzikos kūrėjų Valentino Silvestrovo bei Jevgenijaus Stankovičiaus opusai. Išgirsime ir XX a. muzikos klasiko ruso Sergejaus Prokofjevo siuitą iš baleto „Meilė trims apelsinams” bei japonų autoriaus Takashi Yoshimatsu kūrinį „While an Angel falls into a Doze” / „Kol angelas snaudžia”.

Kijevo orkestro koncerte bus pagerbti ir Baltijos šalių kūrėjai: suskambės latvio Georgo Pelecio „Žydintis jazminas” ir Vidmanto Bartulio „Trečiasis greitasis”. Pastarojo autoriaus kūryba dažnai stebina netikėtais posūkiais ir rakursais, joje rasime nemažai instrumentinio teatro elementų. V. Bartulis mėgsta duoti kūriniams ilgus pavadinimus, tad ir šio opuso pilnas pavadinimas yra „Trečiasis greitasis, arba Glinkos ir Nemirovičiaus-Dančenkos kelionė traukiniu iš Sankt Peterburgo į Maskvą”.

Vienu svarbiausių koncerto akcentų, tikėtina, taps žinomo britų autoriaus Michaelio Nymano Koncerto klavesinui ir styginiams atlikimas. Šioje minimalistinio stiliaus kompozicijoje įmantrūs solisto pasažai gretinami su styginių riturnelėmis.

Ryški ir efektinga „New Era Orchestra” koncerto programa suteiks progos atsiskleisti solistų, dirigentės ir viso orkestro meistriškumui. Solo partijas atliks ukrainiečių solistai: Roman Repka (fortepijonas, klavesinas), Dmytro Marchenko (vibrafonas), Andrij Rakhmanin ir Tatjana Andrijevska (smuikai).

Pasak dirigentės T. Kaliničenko, „programos pavadinimą „Visata skamba mūsų genuose” inspiravo eilutė iš George’o Harrisono dainos „Kylanti saulė” / „Rising Sun'”. Ukraina dabar yra permainų procese, iš kurio mes tikimės kokybinių pokyčių” („And in the rising sun you can hear your life begin”).

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply