VDA Nidos meno kolonijoje – inauguracinis savaitgalis

Minėdama savo penkerių metų veiklos sukaktį, Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija gegužės 21, 22 dienomis Nidoje organizuoja inauguracinį savaitgalį. Jo metu oficialiai bus atidarytas ne tik naujasis Kolonijos korpusas, bet ir jame įrengtoje erdvioje ekspozicijų salėje iki birželio 19 dienos veiksianti paroda.

Kolonija_foto_Andrej_Vasilenko

Nidos meno kolonija. Andrej Vasilenko nuotr.

Išsiplėtė ne tik dydžiu, bet ir projektų mastu

Lietuvos geografinėje periferijoje, Neringoje, įsikūręs Vilniaus dailės akademijos padalinys savo veiklą pradėjo 2011-aisiais, kai rekonstravus senus sandėlius architekto Algimanto Kančo studija suprojektavo pirmuosius du Kolonijos korpusus. 2015-aisiais pabaigus trečiojo korpuso rekonstrukciją, Nidos meno kolonija tapo dvigubai didesniu – 2500 kv. m. – pastatų kompleksu. Tiek Lietuvos, tiek užsienio kūrėjams sudarytos sąlygos rengti parodas, koncertus, vykdyti projektus ir kurti meno kūrinius naudojantis profesionalia garso ir vaizdo įranga.

Nidos meno kolonija per pastaruosius metus paaugo ne tik dydžiu, bet ir vykdomų projektų mastu. Per 5-erius metus čia rezidavo apie 250 menininkų ir kultūros lauko atstovų. Pagrindinę Nidos meno kolonijos veiklą – vykdomus tarptautinių meno tyrimų bei edukacijos projektus ir profesionaliems menininkams skirtą rezidencijų programą, kone kasmet papildo dar keli svarbūs projektai. Pernai Nidos meno kolonija svarbiausiame šiuolaikinio meno renginyje, 56-ojoje Venecijos bienalėje Lietuvos paviljone pristatė menininko Dainiaus Liškevičiaus projektą „Muziejus”. Šiemet į parodų etapą perėjo dvejus metus šešių institucijų (Islandijoje, Lietuvoje ir Norvegijoje) vykdomas meno rezidencijų mainų ir parodų projektas „Lipti nematomomis struktūromis”. Pirmoji projekto paroda balandžio 29 – gegužės 15 dienomis buvo eksponuojama požeminiame vandens rezervuare (Liepkalnio g. 20) Vilniuje. Inauguracinio savaitgalio metu naujoje ekspozicijų salėje bus atidaryta antroji projekto paroda, veiksianti iki birželio 19 dienos.

Parodos „Lipti nematomomis struktūromis” atidarymas

„Lipti nematomomis struktūromis. Apie ritualines disciplinuojančias praktikas. II dalis: Nida” yra antroji iš keturių projekto parodų ir pirmoji, kurioje darbus eksponuos visi dešimt menininkų. Lipimo nematomomis struktūromis vaizdinys kalba apie galimybes atrasti tai, ko iki šiol nežinojome, bei apie svaiginantį jausmą susidūrus su tuo, ko perprasti neįmanoma. Jis kviečia mus susimąstyti apie painius mūsų gyvenime susidarančius ženklų ir prasmių tinklus, kurių kūrime dalyvaujame ir mes patys. Parodoje apimamas platus disciplinuojančių ritualinių praktikų diapazonas – nuo praeities žmonių įpročių iki dabartinių ritualų. Nuo kiekvienam pažįstamų pasaulietinių ar religinių praktikų iki institucijų diktuojamų strategijų, kurių turi laikytis meno kūrėjai. Kūriniuose tyrinėjamos, kvestionuojamos, laužomos, modifikuojamos įsitvirtinusios nuostatos, disciplinos ir kasdieniai įpročiai bei siūlomos alternatyvios strategijos.

Atidarymo metu bus atliekamas Augusto Serapino (LT) kūrinio dalimi esantis performansas, bus transliuojama Tanyos Busses (NO/CA) prodiusuota radijo programa.

Latvių dueto ir cukraus muzikos performansai

Kartu su atidaromos parodos menininke iš Islandijos Berglind Jóna Hlynsdóttir į gegužės 21–22 dienomis vyksiantį inauguracinį savaitgalį Nidos meno kolonijoje atvyksta latvių duetas „Dora” (Gatis Zakis, Jānis Šipkēvics). Šventinį savaitgalį bus atviros ir šiuo metu reziduojančių menininkų studijos, vyks vienos iš jų, taivanietės menininkės Wen Chin Fu garso performansas. Menininkė groja perkusiniu instrumentu Tang, pagamintu iš susikristalizavusio cukraus.

Vasaros sezonu prie jūros persikrausčiusiems poilsiautojams ir turistams Nidos meno
kolonija žada tapti atviru ir aktyviu kultūros ir meno centru. Inauguracinis savaitgalis prasitęs ir su kita liepos 23 – rugpjūčio 28 dienomis čia veiksiančia sugrįžtančių rezidentų paroda „Hibridiniai peizažai” (kuratorius Vytautas Michelkevičius) bei rugpjūčio 22–28 dienomis organizuojama Nidos doktorantų mokykla (kuratorė Justė Kostikovaitė). Iškilmingai atidarydama naująjį korpusą Nidos meno kolonija pradeda naują veiklos etapą ir tikisi įdomiais ir kokybiškais šiuolaikinio meno projektais į Nidą lankytojus pritraukti net ir vasarai pasibaigus.

Parašykite komentarą