Trisdešimt variu skambančių pavasarių

Net „Trisdešimt pavasarių” – tiek laiko kartu muzikuoja Klaipėdos brass kvintetas! Vienintelis Lietuvoje tokios brandos sulaukęs varinių pučiamųjų kolektyvas šią gražią sukaktį paženklins šventiniu koncertu kovo 22 dieną, antradienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje.

Klaipedos brass kvintetas_foto V.Petrikas 1

Klaipėdos brass kvintetas. Vytauto Petriko nuotr.

Pirmasis kolektyvo koncertas įvyko 1986 metais ir buvo puikiai įvertintas muzikos kritikų, pavadinusių jį „debiutantu, pranokusiu visus lūkesčius”. Sėkmė lydėjo kvintetą 1988 metais Saratove, kur varinių pučiamųjų kvintetų konkurse jis laimėjo trečiąją vietą, o tarptautiniame „Philips Jones” konkurse Vengrijoje buvo apdovanotas diplomu. 1994 metais Klaipėdos brass kvintetas dalyvavo prestižiniame Europos kamerinių ansamblių konkurse Prancūzijoje, Elzase. Kolektyvas ne kartą koncertavo Vokietijoje, Danijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje.

Turtingas – nuo Renesanso iki XXI amžiaus autorių muzikos – kvinteto repertuaras džiugina klausytojus jau daugybę metų. Ansambliui kūrinius dedikavo Klaipėdos kompozitoriai Alvidas Remesa ir Remigijus Šileika.

Didelį dėmesį kvintetas skiria edukacinėms programoms. Glaudūs kūrybiniai ryšiai kolektyvą sieja su Klaipėdos aktoriumi-lėlininku Linu Zube. Su juo parengtos edukacinės programos „Kaip Šarka ir Pelėdžiukas dūdų klausė”, „Grojame pasakėčią”. Pastarajam projektui muziką sukūrė taip pat Klaipėdos kompozitorė Laima Jedenkutė. Šias šaunias edukacines programas išgirdo ne tik Klaipėdos, bet ir regiono mažieji klausytojai. Jos skambėjo net Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje.

Pastaraisiais metais su Klaipėdos brass kvintetu koncertavo dainininkai Deivis Norvilas, Egidijus Sipavičius, Raimonda Vaičiūtė, saksofonininkas P. Vyšniauskas, trimitininkas A. Januševičius ir kiti.

Kvinteto atlikėjai pasirodo ne tik tradicinėse koncertinėse, bet ir kitose neįprastose erdvėse, o spalvingos ir neretai žaismingos koncertinės programos sėkmingai padeda rasti kelią į įvairią muzikinę patirtį turinčių klausytojų širdis. Viena naujausių kvinteto programų „Brass biure” – nuotaikinga pusvalandžio trukmės muzikinė pertrauka – šį sezoną pradėta skleisti miesto įstaigose. Gal ji netrukus aplankys ir jūsų biurą?

Dabartinė kolektyvo sudėtis susiformavo apie 1990 metus. Nuo pat susikūrimo pradžios jame groja trombonininkas Steponas Sugintas ir meno vadovas trimitininkas Vilmantas Bružas. Jų pasakojimu, anuomet sektinu pavyzdžiu tapo „Canadian Brass” varinių pučiamųjų kvintetas: „Įkvėpė šio kolektyvo grojimas, jo įrašų klausymas, sudėtis, leidžianti išgauti plačią tembrinę paletę ir dinaminį spektrą, suteikianti galimybę atlikti įvairiausią repertuarą bei skirtingų žanrų muziką.”

Savotiškas fenomenas ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje yra toks ilgas tokios sudėties ansamblio gyvavimas. Pasak atlikėjų, tam reikšmės turėjo ne tik kolektyvo entuziazmas, bet ir miesto savivaldybės palaikymas. Nė viena miesto šventė nepraeidavo be Klaipėdos brass kvinteto dūdų skambesio.

Visas tris dešimtis metų kolektyvui vadovaujantis meno vadovas Vilmantas Bružas teigia, kad iš visų jo darbų Klaipėdoje darbas su vario kvintetu jam visada buvo pats mieliausias.

Klaipedos brass 5_Vasiliauskienes_foto_jpg

Klaipėdos brass kvintetas. Darijos Vasiliauskienės nuotr.

Jubiliejiniame koncerte taip pat gros Alius Maknavičius (trimitas) ir Jurgis Dargis (tūba). Neseniai su kvintetu atsisveikino ilgametis jo narys Algirdas Ulteravičius, tad valtorną šįkart pūs Zigmas Augaitis, anksčiau taip pat grojęs kolektyve.

Dalyvauti Klaipėdos brass kvinteto jubiliejiniame koncerte pakviesti kolegos iš Vilniaus – Šv. Kristupo medinių pučiamųjų kvintetas. Jame muzikuoja tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatai: ansamblio meno vadovas ir įkūrėjas fleitininkas Giedrius Gelgotas, obojininkas Ugnius Dičiūnas, klarnetininkas Andrius Žiūra, valtornininkas Paulius Lukauskas ir fagotininkas Andrius Puplauskis.

Šv. Kristupo medinių pučiamųjų kvintetas susibūrė 2003 metais. Įvairiapusiškame savo repertuare didžiausią dėmesį atlikėjai skiria sudėtingų šiuolaikinių kompozicijų atlikimui. Kvintetas daug koncertuoja Lietuvoje, taip pat užsienio šalyse Šveicarijoje, Prancūzijoje ir Rusijoje. Kvintetas dalyvavo festivaliuose „Sugrįžimai”, „Sekmadienio muzika”, Kristupo vasaros festivalyje, Tarptautiniame Maskvos klasikinės muzikos festivalyje. Osakos kamerinės muzikos konkurse ir festivalyje Japonijoje kvintetas pelnė IV vietą, nurungęs daugiau kaip du šimtus kitų dalyvių iš viso pasaulio, o Prancūzijoje vykusiame H. Tomasi pučiamųjų kvintetų konkurse užėmė I vietą.

Jubiliejinio koncerto „Trisdešimt pavasarių” metu netrūks pačios įvairiausios muzikos, prisiminimų, sveikinimų bei linkėjimų, o koncerto pabaigoje išgirsime net dešimties pūtikų ansamblį. Maloniai kviečiame!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Kristina Malceva

Leave a Reply