„Menų švyturys”: džiazo žvaigždės ir „Tautiškos giesmės” instaliacija

Sausio 11 d., trečiadienį, 19 val. Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre (Danės g. 19, Klaipėda) vyks jau trečiasis nemokamas „Menų švyturio” renginys. Lankytojų lauks „Džiazo miniatiūros” su vokaliste Giedre Kilčiauskiene priešakyje, Juozo Vosyliaus tapybos darbų parodos atidarymas bei pirmą kartą platesnei uostamiesčio publikai pristatoma dėmesio tiek Lietuvoje, tiek užsienyje sulaukusi Juliaus Žėko instaliacija „Tautiška giesmė”.

unnamed

Projektas „Džiazo miniatiūros”. Manto Gudzinevičiaus nuotr.

Pasitvirtinusi menų jungtis

Jubiliejinį 30-ąjį sezoną pradėjęs Klaipėdos muzikinis teatras dar rudenį įžiebė „Menų švyturį”. Tai ir kiekvieną vakarą miestą skrodžiantis galingas šviesos pluoštas, ir kartą per mėnesį Klaipėdos gyventojus susiburti kviečiantis nemokamas, skirtingas meno sritis sujungiantis kultūros renginys.

„Galiu tvirtai pasakyti – idėja pasiteisino. Sukėlėme tam tikrą ažiotažą, po buvusių koncertų atsirado savotiška konkurencija – džiazo muzikantai patys nori atvažiuoti į mūsų teatrą ir pagroti čia, – pasakojo teatro vadovo pavaduotoja menui Jurgita Skiotytė- Norvaišienė. – Tas pats ir su dailininkais, rengiant pirmąjį „Menų švyturio” renginį, dailininkų sąjungos atstovai dvejojo, ar menininkai parodys didelį norą eksponuoti savo kūrybą teatre, o dabar jau yra tokių, kurie siūlosi patys.” Anot J. Skiotytės-Norvaišienės, tai rodo, kad skirtingų sričių menininkai teatru pasitiki.

Auginama oratorija

Jau trečiajame „Menų švyturio” renginyje pirmą kartą džiazo muziką lydės vokalas. Iš sostinės atvyks „Džiazo miniatiūrų” projektas, kuris jungia keturis išskirtinio braižo muzikantus. Grupės priešakyje – viena unikaliausių ir ryškiausių solisčių Lietuvoje Giedrė Kilčiauskienė, atpažįstama kaip populiarių grupių „Empti”, „Pieno Lazeriai” vokalistė. Subtiliu atlikimu, išskirtiniu balsu ir savitais akcentais pasižyminti atlikėja jau pagarsėjo tuo, kad džiazo standartus atlieka jaukiai, paprastai, bet tiksliai jausdama stiliaus niuansus.

„Džiazo miniatiūrose” groja ir patyręs džiazo pianistas Andrej Polenikov, atliekantis įvairių stilių muziką – nuo tradicinio džiazo iki šiuolaikinės akademinės muzikos, nuolat koncertuojantis su įvairiais Lietuvos bei užsienio muzikantais. Taip pat vienas ryškiausių Lietuvos jaunosios kartos muzikų kontrabosininkas Vytis Nivinskas bei vienas dažniausiai koncertuojančių ir daugiausia „eksportuojamų” Lietuvos būgnininkų Darius Rudis.

„Koncerto metu skambės tiek kūriniai iš naujojo „Džiazo miniatiūrų” albumo, tiek džiazo klasika, bosanova. Atskirą muzikinės programos dalį sudarys interpretacija kompozitoriaus Jono Jurkūno padiktuota tema. Vėliau kompozitorius iš visuose „Menų švyturio” renginiuose skambėjusių improvizacijų atsirinks geriausius fragmentus ir juos perkels į kuriamą džiazo oratoriją. Tad džiazo vakarai yra ir atskirų džiazo oratorijos fragmentų inspiracijos”, – priminė J. Skiotytė-Norvaišienė.

HYMNOS_LT

Juliaus Žėko instaliacija „Tautiška giesmė”. Organizatorių archyvo nuotr.

Parodoje – du autoriai

„Menų švyturio” rengėjai lankytojams dovanos unikalią galimybę susipažinti su rekordinį vietų skaičių jau aplankiusiu kūriniu – Juliaus Žėko instaliacija „Tautiška giesmė”. Tai – unikalus kūrinys, sujungiantis mokslo (fizikos, akustikos, fonologijos), meno (tekstilės, muzikos, poezijos) bei technologijų (spektrografinės analizės, žakardinio audimo, optikos, iliuminacijos, instaliacijos) sritis. Nors ir kartą atvykęs į Klaipėdą, iki šiol jis nebuvo pristatytas platesniam uostamiesčio gyventojų ratui.

Instaliacija „Tautiška giesmė” susideda iš daugiau nei prieš 100 metų Vinco Kudirkos paskelbto himno žakardiniu audimu išreikštos garso spektrograminės analizės juostos, kuri lazerių iliuminacijomis ir dinamine instaliacija „pjauna” vaizdą esamuoju momentu, t. y. žiūrovas turi galimybę girdėti ir stebėti kokybinius garso pokyčius čia ir dabar.

Anot J. Žėko, „Tautiška giesmė” yra neeilinis reginys, „jame tradicinės vertybės ir pilietiškumo samprata įgauna kitokią prasmę. Noriu akcentuoti, kad šis projektas ne tik reprezentacinio pobūdžio, o instaliacija – ne vien meno kūrinys. Kūrinys turi savitą edukacinę vertę, jis traukia tiek vaikų, tiek suaugusiųjų dėmesį.”

Sausio 11 d. vakarą Klaipėdos muzikiniame teatre bus atidaryta ir visą mėnesį eksponuojama klaipėdiečio tapytojo monumentalisto Juozo Vosyliaus tapybos darbų paroda. Retrospektyvinėje parodoje bus galima pamatyti daugiau nei dešimt didelio formato kūrinių, tapytų nuo 1989 iki pat 2016 metų. „Sakyčiau, kad jie iš mano kūrybos aukso fondo, – juokėsi pats J. Vosylius, – juose nagrinėju įvairias temas, tai – mano poetinė būties, gyvenimo filosofija.”

Klaipėdos muzikinio teatro informacija

Leave a Reply