Talentinga muzika „Iš orkestro lobyno”

Balandžio 17-ąją, penktadienį, 18 valandą programą „Iš orkestro lobyno” Klaipėdos koncertų salėje atliks Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vadovaujamas Juozo Domarko. Lietuvos nacionalinės filharmonijos kolektyvui šįkart diriguos Christopheris Lyndon-Gee (Italija–Australija).

Christopher Lyndon-Gee CLG_informal(composer)0426

Christopheris Lyndon-Gee. Organizatorių nuotr.

Iš turtingo simfoninės muzikos lobyno bus iškeltos ir įgarsintos trys partitūros: Richardo Wagnerio operos „Skrajojantis olandas” uvertiūra, Vytauto Bacevičiaus Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 4 bei Ferenco Liszto Simfonija „Dantė”. Atliekant pastarąją dalyvaus Valstybinio choro „Vilnius” moterų grupė, o V. Bacevičiaus kūrinio solo partiją skambins Gabrielius Alekna (Lietuva–JAV).

Vytautas Bacevičius – tai „kompozitorius, toli pralenkęs savo amžių”. Taip rašė kritikai apie šio maištingo kūrėjo ir pianisto kūrybą. Pats autorius taip pat manė, kad „jo muzikai priklausysiąs XXI amžius”. Šiemet sukanka 110 metų nuo V. Bacevičiaus gimimo. Simboliška, kad šio menininko keliais Niujorke dabar žengia pianistas G. Alekna.

„Gabrielius Alekna yra tikras menininkas, muzikai interpretuoti visuomet pasitelkiantis savo tobulą techniką ir aukštą kultūrą. Auditoriją akimirksniu pakerėjo jo solidus ir plataus užmojo braižas. Šiandienos pasaulyje, kuriame tiek daug netikrų vertybių, privalu branginti tokį savitą ir įtaigų atlikėją”, – rašė pianistas Dominique’as Merletas. Legendinis pianistas ir dirigentas Danielis Barenboimas, išgirdęs lietuvio skambinimą, pasakė: „Ypač talentingas pianistas ir muzikas.”

Gabrielius Alekna_2012 foto Gedmantas Kropis

Gabrielius Alekna. Gedmanto Kropio nuotr.

Skirtinguose pasaulio taškuose – nuo Niujorko iki Birštono – koncertuojantis pianistas yra sukaupęs itin platų koncertinį repertuarą – nuo klasicizmo iki minimalizmo. G. Alekna pripažįstamas kaip kvalifikuotas Vytauto Bacevičiaus muzikos ekspertas. Jo įgrotą ir palankiai kritikų įvertintą visų V. Bacevičiaus „Žodžių” įrašą 2012 m. išleido britų kompanija „Toccata Classics”. Jo muzikos menų daktaro disertacija apie V. Bacevičiaus nespausdintus kūrinius fortepijonui buvo apdovanota Richardo F. Frencho prizu kaip geriausia Niujorko Juilliardo mokyklos metų disertacija. Pianistas parengė anksčiau nespausdintų šio lietuvių išeivijos modernisto kūrinių fortepijonui dvitomį rinkinį, kurį išleido Lietuvos muzikos informacijos centras.

G. Aleknos iniciatyva į V. Bacevičiaus įrašų leidybos projektą įsitraukė ir dirigentas Christopheris Lyndon-Gee. Ką tik globali klasikinės muzikos įrašų kompanija „Naxos” išleido kompaktinį diską „Vytautas Bacevičius. Orchestral Works” / „Vytautas Bacevičius. Kūriniai orkestrui”. Jame užfiksuotas ir minėtas Koncertas fortepijonui Nr. 4 („Symphonie Concertante”). Pats dirigentas parašė ir daugialypį CD brošiūros tekstą.

Ypatinga erudicija išsiskiriantis Ch. Lyndon-Gee visame pasaulyje pripažįstamas ne tik kaip batutos meistras, bet ir kaip novatoriškų kūrinių autorius. Savo karjeros kelyje jis buvo sutikęs muzikos pasaulio korifėjus L. Bernsteiną, B. Maderną, o kompoziciją studijavo vadovaujamas italų šiuolaikinės muzikos atstovų L. Berio bei S. Bussotti. Ch. Lyndon-Gee įrašytas į 300 geriausių pasaulio dirigentų sąrašą. Pastarąjį sudarė „Naxos”, išleidusi 600 puslapių knygą ir CD kompiliaciją „Dirigentai nuo A iki Z”, kuri aprėpia visą dirigavimo istoriją.

„…Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras tiesiog nuostabus! Jam tereikia daugiau galimybių pasirodyti pasaulyje!” – yra sakęs garsusis violončelininkas ir dirigentas Mstislavas Rostropovičius. Kasmet surengiantis apie 50 koncertų Lietuvos nacionalinės filharmonijos ir kitose Lietuvos scenose, intensyviai gastroliuojantis užsienyje kolektyvas dažnai atvyksta į Klaipėdą, pasirodo „Klaipėdos muzikos pavasario” ar kituose Klaipėdos koncertų salės festivaliuose. Beje, LNSO buvo įkurtas 1940 m. kompozitoriaus, dirigento ir pianisto Balio Dvariono iniciatyva. Jau daugiau nei septynis dešimtmečius jis interpretuoja ir skleidžia lietuvių bei užsienio autorių simfoninę kūrybą.

Leave a Reply