Taikomojo meno mugė pasakos daiktų istorijas

Gruodžio 3–6 dienomis taikomojo meno mugė „Craft Vilnius 2015″ vėl kvies žiūrovus pažvelgti į profesionaliai atliktus taikomojo meno kūrinius, ką nors įsigyti ir patiems įsitraukti į veiklą kūrybinėse dirbtuvėse. „Litexpo” parodų rūmų erdvėje bus pristatomi ne tik įdomiausi Lietuvos bei užsienio šalių taikomosios dailės menininkai, bet bus bandoma pažvelgti ir į jų kūrybos ištakas.

Eglė Baltušytė_1

Eglės Baltušytės kūriniai. Organizatorių archyvo nuotr.

Mugės organizatoriai pabrėžia, kad nuo seno žmonės norėjo kurti gražesnę buitį, savo namams įgyti daiktų, kurie būtų perduodami iš kartos į kartą, o šie taptų šeimos relikvijomis, turinčiomis ypatingą reikšmę. Kai suklestėjo pramoninė įvairių namų dekoro elementų gamyba, žmonės tarsi pamiršo autentiško, vienetinio meno kūrinio galią. Mugės metu bus siekiama priminti žmonėms šiuos dalykus.

Planuojama pristatyti taikomųjų menininkų profesionalų kūrinių iš šiuolaikinės tekstilės, juvelyrikos, drabužių dizaino srities, odos, metalo bei stiklo. Pagrindinė šių metų renginio tema, anot organizatorių, – daiktai ir jų istorijos. Taip pat mugės metu keliamas klausimas, kaip gimsta idėjos, tampančios menu. „Litexpo” parodų rūmų erdvėje bus pristatomi ne tik įdomiausi Lietuvos bei užsienio šalių taikomosios dailės menininkai, bet bus bandoma pažvelgti ir į jų kūrybos ištakas.

Taip pat lankytojus kvies ir menininkų rengiamos dirbtuvės, kuriose bus galima susipažinti su įvairiausiomis taikomojo meno technologijomis – tekstilės, keramikos, stikladirbystės, juvelyrikos ir kt. „Craft Vilnius 2015″ yra dalis gyvosios meno istorijos, tad renginio organizatoriai kviečia meną ne tik stebėti ar paliesti, bet ir apie jį kalbėtis. Mugėje numatoma apskrito stalo diskusija tarp Vilniaus ir Estijos dailės akademijų bei kitų mokslo įstaigų, ruošiančių taikomojo meno specialistus.

Tanya Chernov (2)

Tanya Chernov juvelyrika. Organizatorių archyvo nuotr.

Menotyrininkės Gabrielės Kuizinaitės teigimu, taikomojo meno mugė „Craft Vilnius 2015″ – tai gyvoji meno istorija. Natūralu, kad ruošiantis, dalyvaujant ar lankantis mugėje kyla klausimų apie taikomųjų menų menininkų profesionalumą ir jų pristatymą užsienio meno rinkoje, ribą tarp profesionalaus ir neprofesionalaus meno bei ribą tarp komercinio ir nekomercinio meno. Atrenkant kūrinius, kurie bus pristatyti parodų erdvėse, buvo atsižvelgiama į kelis vertinimo kriterijus ir aspektus: originali idėja, kūrėjo profesionalumas, meistriškumas, kokybiškas kūrinio atlikimas bei pritaikymas žmogui ir aplinkai.

 Taikomajame mene, anot menotyrininkės Danutės Zovienės, kaip ir kiekvienoje meno srityje, ribos nyksta – taikomajame mene rasime ir konceptualių sprendimų, ir vaizduojamųjų elementų, taip pat visiškai neberibojamos medžiagų pasirinkimo galimybės. Tai, vėlgi, gali būti vertinama kaip žingsnis modernėjimo link. D. Zovienės įsitikinimu, ties komerciniu ir nekomerciniu taikomojo meno aspektu griežtos ribos šiandien negalima brėžti. Kadangi pats renginio pavadinimas „craft” yra nuoroda į amatą, tai nesunkiai leidžia suvokti, kad šios mugės kūriniai yra orientuoti į jų panaudojimą, žmogaus buities pagražinimą. Parodoje „Craft Vilnius 2015″ dalyvaus daugiau nei pusšimtis Lietuvos, Italijos, Ukrainos, Izraelio, Maljorkos, Lenkijos, Gruzijos, Latvijos bei Estijos menininkų.

Mugės metu numatoma surengti keramikos, gintaro graviravimo, ekslibrisų bei kitas įvairias kūrybines dirbtuves. Ekspozicijos rengėjai kviečia patiems, savo rankomis, pajausti, ką duoda prisilietimas prie meno kūrinio ir įsileisti į namus tą šilumą, jaukumą, kurį gali suteikti tik meno kūrinys.

Leave a Reply