Susipažinkime su literatūrine Klaipėda tarpukariu

Ar žinote, kur Klaipėdoje ieškoti Miko Otono Gudaičio, Gustavo Juozupaičio, Jono Užpurvio, Anso Bruožio, Viliaus Gaigalaičio pėdsakų? Ką žinote apie vokiškai rašiusius ir didelę meilę gimtajam kraštui savo kūriniuose skleidusius Rudolfą Naujoką (Rudolf Naujoks), Erichą Karšį (Erich Karschies), Evaldą Svarsą (Ewald Swars), Alfredą Brustą (Alfred Brust)? Kokie keliai į Klaipėdą atvedė Paulį Bocką (Paul Bock)?

Pirmoji viešoji Klaipėdos miesto biblioteka. Organizatorių archyvo nuotr.
Pirmoji viešoji Klaipėdos miesto biblioteka. Organizatorių archyvo nuotr.

Visi šie asmenys – tarpukariu Klaipėdoje gyvenę, dirbę, lietuviškai ar vokiškai rašę rašytojai, poetai, publicistai, spaudos darbuotojai. Deja, beveik visi užmiršti, kadangi tik nedidelė dalis jų kūrybos yra išversta į lietuvių kalbą, ir tai dažnai tik ištraukos. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos sukurtas turistinis maršrutas „Literatūrinė Klaipėda tarpukariu“ kviečia pasivaikščioti po Klaipėdą ir susipažinti su tomis atmintinomis vietomis mūsų mieste, kuriose tarpukariu gyveno ir dirbo šie asmenys.

Vienas jų –  Bruno Le Coutre, kurio 2014 m. lietuvių kalba išleisti prisiminimai apie 1900–1939 metų Klaipėdą atskleidžia mums įvairiaspalvį ir daugiasluoksnį miestą, kuriame buvo persipynusios vokiškos, lietuviškos, žydiškos kultūros tradicijos, aktyviai veikė šių tautinių bendruomenių kultūros draugijos, didelę reikšmę teikusios ir literatūrai.

Leopoldo Aleksanderio vila. Organizatorių archyvo nuotr.
Leopoldo Aleksanderio vila. Organizatorių archyvo nuotr.

Vaikščiodami šiuo maršrutu sužinosite ne tik apie konkrečias asmenybes – literatūros kūrėjus, bet ir apie leidyklas, bibliotekas, mokyklas, kuriose mokėsi, lankėsi ar dirbo literatai, kur buvo pristatomi jų kūriniai, formavosi kūrėjų ir  skaitytojų literatūrinis skonis. Maršrutas – tai puiki galimybė naujais vardais papildyti visiems žinomų Klaipėdos kūrėjų sąrašą: Ievos Simonaitytės, Antano Venclovos, Salio Šemerio, Henriko Radausko, Igno Šeiniaus, Martyno Jankaus, Butkų Juzės, Petro Tarasenkos, kurių klaipėdietiškąjį laikotarpį byloja jiems skirtos atminimo lentos.

Keliaudami maršrutu „Literatūrinė Klaipėda tarpukariu“, aplankysite 20 objektų, kurie  papasakos 32 rašytojų, publicistų, leidėjų gyvenimo ir kūrybos istorijas. 

Maršrutą rasite čia: http://www.krastogidas.lt/

Mobiliąją programėlę „KlaipedaHeritageGuide“ galima atsisiųsti iš Google Playhttps://bit.ly/klaipeda-heritage-guide

Maršrutą remia Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Klaipėdos apskr. Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos informacija

Parašykite komentarą