Šokio savaitgalis: XIX a. estetika ir maištaujančios princesės

Žiemos pradžią šokio teatras „PADI DAPI Fish” švenčia savaip ir žiūrovus kviečia į du šiuolaikinio šokio renginius: tris įspūdingas Klaipėdos šokėjas suvienijusį spektaklį suaugusiems ir premjerą vaikams apie neįprastas princeses.

Paikos_mergaites_maldos_sokio_teatras_PADI_DAPI_Fish_Foto_Mindaugas_Riauka

Šokio teatro „PADI DAPI Fish” spektaklis „Paikos mergaitės maldos”. Mindaugo Riaukos nuotr.

„Auksiniam scenos kryžiui” 2012 m. nominuotas Agnijos Šeiko šokio spektaklis „Paikos mergaitės maldos” – vienas ryškiausių choreografės darbų, kuriame šoka žymios uostamiesčio šokėjos Aušra Krasauskaitė, Beata Molytė ir pati A. Šeiko. Vienas labiausiai patraukiančių spektaklio aspektų – įspūdingi XIX a. estetika alsuojantys šokėjų kostiumai ir simbolistinė scenografija. Šio laikotarpio įtaka spektakliui ne atsitiktinė. Menininkei šis laikotarpis įdomus kaip lūžio mene ir socialiniame gyvenime taškas – modernaus ir postmodernaus meno pradžia. Taip pat šis laikotarpis susijęs ir su moterų laisvėjimo idėja.

Literatūrinį spektaklio pagrindą sudaro Arthur Rimbaud poema „Paika mergaitė” ir Friedrich Nietzsche filosofija: „Šį gyvenimą… turėsi gyventi dar kartą ir dar begalę kartų.. Amžinas būties smėlio laikrodis bus apverčiamas be paliovos…” Pasak choreografės, „Paikos mergaitės maldos” – tai moters būtis laike ir erdvėje. Šioje vidinių išgyvenimų dramoje, skambant Giya Kancheli kūrinių fragmentams, vyksta ryškus asmeninis savęs „egzorcizmas” ir visa apimantis laukimas.

Pamirstu_ir_nezinomu_princesiu_istorijos_sokio_teatras_PADI_DAPI_Fish_Foto_Vytautas_Petrikas

Šokio spektaklis vaikams „Pamirštų ir nežinomų princesių istorijos”. Vytauto Petriko nuotr.

Šokio spektaklio premjeroje vaikams „Pamirštų ir nežinomų princesių istorijos” choreografė Inga Kuznecova meta iššūkį populiariosios kultūros primetamiems įvaizdžiams ir ieško būdų, kaip kiekvienai mergaitei atrasti savo išskirtinius „princesiškus” bruožus, juos mylėti bei puoselėti, kurti vertingus ir pagarbius santykius su kitais žmonėmis. Perkeldamos realias gyvenimiškas situacijas į princesių pasaulį, šokėjos pasakoja apie kiekvienoje iš mūsų glūdinčią nepakartojamą princesę.

„Šis spektaklis labai nuoširdus ir gyvas, nes šokėjos į personažus sudėjo savo vaikystės idealus, patirtis ir taip sukūrė įtikinamus ir nenuspėjamus princesių charakterius bei žaismingą atmosferą. Tikiu, kad vaikai, o taip pat ir jų tėveliai, atpažins spektaklyje save ir situacijas bei jausmus, kuriuos išgyveno vaikystėje”, – premjeros kūrimo akimirkomis dalinosi spektaklio choreografė Inga Kuznecova.

Spektaklio premjera įvyko lapkričio viduryje ir jau susilaukė teigiamo žiūrovų įvertinimo, o rašytojos Sondros Simanaitienės nuomone, jaunosios choreografės spektaklis „demonstruoja brandumą ir režisierės pasiryžimą ieškoti individualaus braižo”.

Šokio spektaklis „Paikos mergaitės maldos” bus rodomas gruodžio 2 d. 19 val. Klaipėdos dramos teatre, o šokio spektaklio premjera vaikams „Pamirštų ir nežinomų princesių istorijos” – gruodžio 3 d. 12 val. Klaipėdos „Kultūros fabrike”.

Parengė Greta Seiliūtė

Parašykite komentarą