Skambančios „Lygumų giesmės”

Festivalis „Klapėdos muzikos pavasaris” tęsiasi ir pajūrio gyventojus kviečia paklausyti, kaip skamba „Lygumų giesmės”! Ši Lietuvos kamerinio orkestro programa vyks Klaipėdos koncertų salėje balandžio 13 dieną, trečiadienį, 18 valandą. Ji skirta kompozitoriaus, pedagogo, aktyvaus visuomenės veikėjo Juliaus Juzeliūno gimimo 100-mečiui. Programos ašis – J. Juzeliūno Koncertas smuikui, vargonams ir styginių orkestrui bei V simfonija „Lygumų giesmės”, inspiravusi visos programos pavadinimą.

Adrija Cepaite 2015-11-26 3photo-D

Adrija Čepaitė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Šiaurės Lietuvos lygumų krašte, Žeimelio apylinkėse gimusio kompozitoriaus V simfonija „Lygumų giesmės” moterų chorui ir kameriniam orkestrui pelnė jam Lietuvos nacionalinę premiją. Kūrinio poetiniam tekstui panaudoti iš lietuviškų sutartinių paimti garsažodžiai. Melodiką ir harmoniją sudaro intervalų kompleksai, susiję su sutartinėmis ir liaudies instrumentine muzika.

Koncerto smuikui, vargonams ir styginių orkestrui stilistikoje pastebimi avangardo revoliucijos atspindžiai, kai buvo efektyviai įsisavinamos naujos muzikinės kalbos priemonės. Solo partijas atliks Džeraldas Bidva (smuikas) ir Karolina Juodelytė, grosianti specialiai šiam kūriniui į Klaipėdos koncertų salę atgabentais vargonais.

Vokietijoje, Detmoldo aukštojoje muzikos mokykloje vargonų specialybę studijuojanti K. Juodelytė jau kelis kartus pasižymėjo tarptautiniuose ir nacionaliniuose konkursuose. Tarp jų yra M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas, kuriame ji buvo apdovanota I premija ir specialiu prizu, o L. Janáčeko pianistų ir vargonininkų konkurse Brno (Čekija) pelnė III premiją. Karolina jau yra baigusi vargonų ir muzikologijos specialybes Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Džeraldas Bidva taip pat baigė LMTA, o po to – Paryžiaus konservatoriją. Smuikininkas dažnai koncertuoja kaip solistas ir kamerinių ansamblių narys, daug muzikuoja kartu su Gidonu Kremeriu žymiausiose pasaulio salėse. Jis yra net dviejų orkestrų – „Kremerata Baltica” ir Lietuvos kamerinio – koncertmeisteris.

Dzeraldas_Bidva_foto_D_Matvejevas

Džeraldas Bidva. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Dirigentė Adrija Čepaitė koncerte „Lygumų giesmės” diriguos ne tik garsiam mūsų šalies orkestrui, bet ir merginų chorui „Liepaitės”. „Dirigavimas – tai dirigento ir atlikėjų dialogas, paliečiantis publiką. Dirigentas savo pajauta išbaigia tai, ką išgyvena patys muzikantai. Džiaugiuosi, kai šis dialogas įvyksta”, – viename interviu teigia LMTA bei Graco muzikos ir vaizduojamųjų menų universiteto (Austrija) absolventė. Jai „Lietuva yra ne tik mieli namai, bet taip pat ir sava galimybė”. Beje, Graco universitete ji baigė choro, orkestro dirigavimo, bažnytinės muzikos ir grigališkojo choralo studijas.

Lietuvos kamerinis orkestras yra dažnas „Klaipėdos muzikos pavasario” svečias, anksčiau daug koncertavęs čia, diriguojant Sauliui Sondeckiui. Šiemet amžinybėn išėjęs profesorius 1960 metais įkūrė šį vieną iškiliausių ir labiausiai pasaulyje įvertintų mūsų šalies muzikinių kolektyvų. Beje, S. Sondeckis, Lietuvos kamerinis orkestras ir „Liepaičių” choras prieš tris dešimtmečius atliko J. Juzeliūno „Lygumų giesmių” premjerą.

Beveik 50 metų J. Juzeliūnas vadovavo kompozicijos klasei dabartinėje LMTA; jo mokinių sąraše – net 47 absolventai. Kompozitorius Šarūnas Nakas prisimena: „Profesoriaus pamokos būdavo labai specifiškos. Jis būdavo žmogus, kuris pirmasis „sudirba” tavo atsineštą medžiagą, būdavo labai griežtas oponentas. Tai skatindavo savikritišką požiūrį į tai, ką darai. Ne tik į tuos kelis akordus – į muziką, kurią rašai, apskritai į veiklą, kuria užsiimi. Ar tai kam nors reikalinga iš principo?”

Koncertas „Lygumų giesmės” kviečia prisiminti šią iškilią ir kūrybišką asmenybę. Programoje taip pat skambės Bélos Bartóko siuita „Rumunų liaudies šokiai” ir Arvo Pärto „Estiška lopšinė”.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply