Prasideda jubiliejiniai M. L. Rėzos metai

Sausio 8 d., penktadienį, 16 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks Rėzos „Raštų” pristatymas, skirtas jubiliejinių Martyno Liudviko Rėzos metų pradžiai.

M.L. Rėzos raštų pristatymas

2016 m. sausio 9 d. minėsime teologo, Karaliaučiaus universiteto profesoriaus Martyno Liudviko Rėzos 240-ąsias gimimo metines. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas Vilniuje nuo 2009 m. rengia Rėzos „Raštų” seriją. 2011 m. pasirodė pirmasis tomas, 2013 m. – antrasis, 2015 m. – ketvirtasis, o 2018 m. bus išleisti trečiasis ir penktasis tomai. Ir jie dar ne paskutiniai. Gali kilti klausimas: ar čia tas pats Rėza, kuris išleido Kristijono Donelaičio kūrybą ir pirmąjį lietuvių liaudies dainų rinkinį? Atsakymą bus galima išgirsti susitikime su „Raštų” rengėjais ir leidėjais. Renginio metu bus pristatytas ketvirtasis Rėzos „Raštų” tomas, skirtas K. Donelaičio kūrybos publikavimui. Jis tarsi užbaigė Donelaičio ir pradeda Rėzos jubiliejinius metus.

Taip pat išgirsime atsakymus į keletą intriguojančių klausimų, pvz., koks buvo iš tikrųjų Rėzos vardas? Kodėl apie 13 procentų pirmojo „Metų” leidinio (1818 m.) sudaro Rėzos autorinis tekstas? Kodėl iki šiol egzistuoja du „Donelaičiai” – L. Rėzos ir vokiečių filologo Georgo Nesselmanno, ir kuo jie skiriasi? Kokiame XIX a. leidinyje išspausdinti ir Donelaičio, ir Rėzos lietuviški tekstai? Ar dar pavyksta rasti nežinomų Donelaičio laiškų? Kiek pasirodys Rėzos „Raštų” tomų?

Renginyje dalyvaus: „Raštų” sudarytoja dr. Liucija Citavičiūtė (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas), redakcinės kolegijos nariai Gytis Vaškelis (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) ir kultūros istorikė habil. dr. Ingė Lukšaitė, L. Rėzos svarbą Kuršių nerijos istorijai pristatys Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja doc. dr. Nijolė Strakauskaitė. Renginį moderuos Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorė doc. dr. Silva Pocytė.

Renginį organizuoja Klaipėdos etnokultūros centras ir Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas.

Leave a Reply