“Permainų muzika”: kaip skamba Klaipėda?

Rugsėjo 20 dieną prasidėsiantis šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzikos” intriguos ir trauks klausytojų dėmesį nuo pat pirmos akimirkos, vos tik pravėrus Klaipėdos koncertų salės duris. Septynis festivalio vakarus – rugsėjo 20, 22, 28, 30, spalio 4, 6 ir 7 – į koncertus besirenkančią publiką nuo 18 valandos pasitiks garso instaliacija „Iš smėlio, vandens ir geležies”.

Yoirgis_Sekeleriuo1

Yiorgis Sakellariou. KKS archyvo nuotr.

Londone reziduojantis graikų kilmės kompozitorius Yiorgis Sakellariou ją sukūrė iš Klaipėdoje (kurioje gyveno prieš keletą metų) surinktos garsinės medžiagos. Rugsėjo 22 dieną vykstančio festivalio koncerto pertraukos metu (apie 19.15 val.) vyks susitikimas su autoriumi.

Pasak Y. Sakellariou, „šį išplėstinės realybės girdimąjį potyrį įkvėpė ir pagrindė Klaipėdos garsovaizdis. Garso instaliacijoje „Iš smėlio, vandens ir geležies” formuojamas nuolat kintantis ir neapčiuopiamas kosmosas – vieta, kur šie trys elementai virsta garsais, atsietais laike, bet susipynusiais erdvėje”.

Elektroakustinės ir eksperimentinės muzikos kūrėjas Y. Sakellariou muzikinį išsilavinimą įgijo klasikinės ir Viduržemio jūros šalių tautinės muzikos srityje. Gyvendamas Lietuvoje jis domėjosi ir mūsų šalies tautine muzika, klausė archyvinius įrašus, sau įrašinėjo folkloro festivalių koncertus. Kompozitorius aktyviai dalyvauja tarptautiniuose projektuose, leidžia albumus, kuria muziką trumpametražiams filmams ir teatrui, veda seminarus, rengia individualius koncertus daugelyje pasaulio šalių.

Y. Sakellariou yra Atėnų šiuolaikinės muzikos tyrimų centro ir Graikijos elektroakustinės muzikos kompozitorių asociacijos narys. Nuo 2004 m. jis kuruoja muzikos leidybos įmonę Echomusic.

Kaip skamba Klaipėda? Pasak Y. Sakellariou, „šis klausimas turi begalę atsakymų, kadangi garso neapčiuopiamas ir nenustygstantis charakteris atveria nesuskaičiuojamas galimybes. Bandymas pažinti Klaipėdą ausimis, t. y. per garsus, leidžia pajusti kitaip nepasiekiamą miesto atmosferą. Tokiu netradiciniu būdu atrandamas nepaprastumas paprastume ir Klaipėda tampa pojūčių uostu. Gyvenant Klaipėdoje mano santykis su miestu buvo pagrįstas garsiniais klajojimais ir atradimais. Būtent dėl šios priežasties, nors jau gyvenu kitur, Klaipėda man vis dar pasiekiama per garsus, prisiminimus ir vaizduotę”.

Garso instaliacija „Iš smėlio, vandens ir geležies” tarsi gaivus aperityvas sužadins jūsų apetitą naujajai muzikai. Paklausykime, kaip skamba Klaipėda!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply