Palangoje – stiprus prisiminimų apie Eimuntą Nekrošių gurkšnis

Europos šalių kino forumas „Scanorama” tęsia kelionę per Lietuvą ir 2019 m. rugpjūčio 30 d. kviečia teatro bei kino gerbėjus į išskirtinį susitikimą Palangos kultūros centre „Ramybė”.

Tomas_Ivanauskas_Photography

Eimuntas Nekrošius. Tomo Ivanausko nuotr.

Pagrindinis projekto „Scanorama” keliauja per Lietuvą” akcentas – „Espresso su Nekrošium” – pasiūlys stiprų prisiminimų gurkšnį Eimunto Nekrošiaus gerbėjams. Raimondo Vabalo filmas „Skrydis per Atlantą” (1983), kuriame teatro meistras atliko lakūno Stasio Girėno vaidmenį, leis sekti ne tik legendinio filmo, bet ir įvairiapusio talento skrydį, o prie vakarinio espresso puodelio E. Nekrošiaus bendražygiai Vladas Bagdonas, Kostas Smoriginas, Dalia Storyk, Dalia Michelevičiūtė, Rolandas Rastauskas ir Remigijus Sabulis kalbėsis apie gyvenimą, teatrą ir kiną.

„Teatro genijumi tituluojamo Eimunto Nekrošiaus talentas jungia skirtingas meno šakas ir raiškos formas. Režisierius sukūrė savitą, pasauliniame kontekste tvirtą vietą užėmusią meninę kalbą ir tapo talpia laiko sužeisto teatro – kaip jį įvardijo teatrologas Audronis Liuga – metafora Nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje. Daugiasluoksnių reikšmių prisodrintas E. Nekrošiaus teatras rodė savarankiško mąstymo kryptį daugeliui jaunesnės kartos režisierių ir augino intelektualų, scenos vyksmui reiklų žiūrovą. Mįslingas legendinio lakūno S. Girėno veidas R. Vabalo filme „Skrydis per Atlantą” atskleidžia retai matomą E. Nekrošiaus meistrystės pusę, šįkart išnyrančią iš šešėlio ne teatro scenoje, o kino ekrane”, – teigia festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Suskaitmeninto ir restauruoto filmo atgimimas didžiajame ekrane, kviečiantis pažvelgti į legendines figūras legendinėje juostoje iš dabarties perspektyvos, suburs skirtingais laikotarpiais ir aplinkybėmis su E. Nekrošium dirbusius kūrėjus. Vienas jų – Palangą privačia kultūrine teritorija pavertęs dramaturgas, eseistas ir vertėjas, Nacionalinės premijos laureatas Rolandas Rastauskas, rengęs tekstą ir paskutiniajam režisieriaus spektakliui „Vėlinės” pagal to paties pavadinimo Adomo Mickevičiaus poemą.

„Palangos kavinėse „Ramybė” ir „Medūza” aš matavau gyvenimą kavos šaukštukais, O Eimis – espresso puodukais. Kartais atrodydavo, kad priešais sėdi ne žemaitis, o tikrų tikriausias italas”, – prisiminimais dalijasi R. Rastauskas.

Europos šalių kino forumas „Scanorama” primena, kad Palangos gyventojai ir svečiai iki šių metų pabaigos kultūros centre „Ramybė” turės galimybę žiūrėti rinktinius Europos filmus, ankstesniais metais patekusius į festivalio repertuarą.

„Scanorama” tęsia kelionę per Lietuvą: „Espresso su Nekrošium” Palangos kultūros centre „Ramybė” rugpjūčio 30 d. 18.30 val.

Leave a Reply