„Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“ – naujas Etnokultūros centro filmų ciklas

Klaipėdos etnokultūros centras ėmėsi misijos dokumentuoti etnografinio Mažosios Lietuvos regiono kultūros paveldą. Tam skirtas projektas „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“ pristato režisierės Dalios Kiseliūnaitės filmų ciklą su unikalia, moksliškai atrinkta, profesionaliai užfiksuota medžiaga apie nykstančias ir sparčiai besikeičiančias etnografinio Mažosios Lietuvos regiono vietoves.

Kadre iš filmo – tiltas per Vilhelmo kanalą Kairių kaime
Kadre iš filmo – tiltas per Vilhelmo kanalą Kairių kaime.

Kalbant apie kultūrą bei paveldą dažniausiai norisi akcentuoti tai, kas gyva ir vis dar perduodama iš kartos į kartą. Tačiau ne visas kultūros laukas susideda vien tik iš gyvosios tradicijos, todėl labai svarbu bei tikslinga fiksuoti tai, kas jau nuėjo arba šiuo metu eina į nebūtį.

Etnografiniame Mažosios Lietuvos regione kultūros paveldą išsaugoti ypač sudėtinga dėl to, kad nemaža jo dalis buvo sunaikinta baigiantis II pasauliniam karui, tačiau dar didesnė dalis sunaikinta po karo. Nykimo procesas tebevyksta ir mūsų dienomis, todėl svarbu dokumentuoti tai, ką turime dabar, nes po keleto metų gali išnykti arba neatpažįstamai pasikeisti. Dėl to Klaipėdos etnokultūros centre gimė projektas „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“. Projektas turi ne vieną tikslą, tačiau aktualiausia Jums pristatyti autentišką, moksliniais tyrimais pagrįstą filmų ciklą (iš viso yra nufilmuoti 6 filmai). Filmuose išvysite unikalią, moksliškai atrinktą, profesionaliai užfiksuotą medžiagą apie nykstančias ir sparčiai besikeičiančias etnografinio Mažosios Lietuvos regiono vietoves. Įspūdingus gamtovaizdžius, sunkiai prieinamų ir mažai žinomų objektų vaizdus lydi archeologų ir istorikų komentarai, pokalbiai su žmonėmis, gimusiais ir gyvenančiais Klaipėdos krašte ir buvusio pasienio apylinkėse: Klaipėdos ir Kretingos rajonuose, Palangos savivaldybėje (Dovilų, Agluonėnų seniūnijos; Kairių kaimo apylinkės, Karklės ir Nemirsetos kaimai; Kretingalės ir Bajorų apylinkės). Specialiai filmui sukurtas muzikinis takelis remiasi Mažosios Lietuvos dainų temomis.

Pastarąsias vietoves plačiau pristatysime bei išskirtinę medžiagą pradėsime publikuoti 2022 metais, tačiau jau šiandien kviečiame peržiūrėti glaustą filmų ciklo apžvalgą:

Filmų ciklo režisierė ir scenarijų autorė Dalia Kiseliūnaitė, operatorius Nerijus Jankauskas, montuotojas Dalius Sakavičius, kompozitorius Vladimiras Konstantinovas.

Projektą „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Leave a Reply