„NIKO – Šviesos” spindės sumanymų drąsa ir žadins klausytojų širdis

Ar esate pasiruošę muzikinėms provokacijoms? Ar esate klausęsi NIKO koncerto? Jei ne – nedelskite, jei taip – suskubkite! Gruodžio 7 d., trečiadienį, 18.30 val. Naujų idėjų kamerinis orkestras (NIKO) klausytojus žavės ir provokuos koncertine programa „NIKO – Šviesos”.

NIKO_3

Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO. Lucas Gath nuotr.

Lygiai prieš dešimtmetį įkurto kolektyvo meno vadovas ir dirigentas – respublikinių bei tarptautinių konkursų laureatas kompozitorius Gediminas Gelgotas. Orkestro branduolį sudaro 6 jauni, talentingi ir profesionalūs stygininkai, daugelio tarptautinių konkursų laureatai. NIKO jau koncertavo daugelyje Europos šalių, taip pat Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nuo 2012 metų NIKO reziduoja Vilniaus miesto Rotušėje. 2015 metais NIKO debiutavo garsiojoje Leipcigo „Gewandhaus” salėje bei atidarė prestižinį „Vilniaus festivalį”.

Muzikavimo džiaugsmas, originalumas, drąsa ir išskirtinė atlikimo kokybė – visi šie žodžiai tinka iššūkius mėgstančiam kolektyvui apibūdinti. Manantieji, kad moderni klasikinė muzika yra kažkas nesuprantamo ar nuobodaus, išgirdę NIKO atliekamus kūrinius, tikėtina, pakeis savo nuomonę ir taps tikrais tokios muzikos entuziastais. Atlikdamas kūrinius mintinai, sujungdamas populiariosios ir klasikinės muzikos idiomas su netradicinėmis styginių instrumentų grojimo technikomis, į pasirodymą įtraukdamas dainavimą ar minimalistinę choreografiją, kolektyvas sukuria stulbinamą patirtį. Efektas – užburiantis, rezultatas – patrauklus įvairaus amžiaus ir skonio publikai.

Inovacijas mene vertinanti Norvegijos publika šiemet festivalyje “Festspillene i Elverum” vykusį lietuvių pasirodymą palydėjo griausmingais aplodismentais. „Tai buvo nauja, netradicinė kamerinė muzika ir… o Dieve, kokia puiki (“cool”) ji buvo! Tai yra muzika, atspindinti mūsų laiką ir pajėgi kreiptis į kur kas platesnę auditoriją”, – rašė Norvegijos dienraštis „Hamar Arbeiderblat”. Pasak laikraščio, „šie išskirtinai profesionalūs muzikantai absoliučiai pilnai pasineria į minimalistinės muzikos pasaulį”. Jie „tiesiog apstulbino publiką ir suteikė nepaprastai gražių išgyvenimų”.

Į Klaipėdos koncertų salės rengiamą festivalį „Salve Musica” NIKO sugrįžta su programa „NIKO – Šviesos”. Joje išgirsite energija užburiančią šiuolaikinę Antonio Vivaldi 4 koncertų smuikui ir orkestrui ciklo „Metų laikai” rekompoziciją, kurią padarė Maxas Richteris. Pernai NIKO atliko tik jo dalį, o dabar parengė visą ciklą.

Pasak atlikėjų, programos „vinis” šį kartą bus pirmasis minimalistinis kūrinys – žymaus amerikiečių kūrėjo Terry Riley’io kompozicija „In C”. Kolektyvas pasiruošęs užhipnotizuoti publiką įspūdinga ir šviežia šio kūrinio interpretacija. Pats kompozitorius laiške G. Gelgotui ir NIKO rašė: „Tu turi labai unikalų ir įtikinantį kompozicinį balsą. O tai, ką darote su NI&Co, yra iš tiesų efektinga. Man patinka, kad atlikėjai groja mintinai. Man patinka Jūsų muzikantų jautrus vibrato ir dėmesys garso grynumui.” Šis garsaus kompozitoriaus įvertinimas atvėrė duris tolesnei G. Gelgoto ir jo orkestro sėkmei.

NIKO pasirodymą gruodžio 7-osios vakarą užbaigs paties G. Gelgoto muzika, kurios atlikimui iš esmės kolektyvas ir buvo įkurtas. Savo knygoje „Gettin’ Closer” Gelgotas rašo: „Aš niekada nesijaučiau artimas su racionaliai orientuotu menu. <…> Esu tikras, tie, kurie klauso mano muzikos ar dirba drauge, žino mano polinkį į muziką, kuri ne tik domina savo struktūra ir koncepcija, bet kokiu nors būdu žadina klausančiųjų širdis.”

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply