Nidos meno kolonija pradeda Neringos miško architektūros ekskursijų ciklą

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Nidos meno kolonija, bendradarbiaudama su Nidos kultūros ir turizmo informaciniu centru „Agila” ir Kuršių nerijos nacionaliniu parku, spalio mėnesį kviečia į nemokamas Neringos miško architektūros ekskursijas.

NMA_2020_ Kursiu_nerijoje_iskirsta_mediena_Jono_Zukausko_nuot

Neringos miško architektūra, 2020. Kuršių nerijoje iškirstos medienos perdirbimas. Jono Žukausko nuotr.

Vis daugiau svarbos įgaunant diskusijoms apie žmogaus intervencijas ir veiklą gamtiniame peizaže, VDA Nidos meno kolonija (NMK) pradeda naują tyrimų ir rezidencijų programą „Neringos miško architektūra”. Šis projektas Kuršių nerijos miškus regi kaip konkretų atvejį platesniame Baltijos–Skandinavijos regiono miškų infrastruktūros kontekste, apimančiame natūralų augimą ir kaitą, politikos formavimą, miškotvarkos ir miškininkystės planavimo bei kontrolės procesus, medienos technologijų ir dizaino inovacijas.

Spalio mėnesį NMK pradedama viena iš projekto programos dalių – įvairioms amžiaus grupėms skirtų edukacinių miško ekskursijų ciklas. Ekskursijų, savo fiziniu ir idėjiniu atspirties tašku pasirenkančių NMK prieigose esantį vietinės medienos archyvą, tikslas – skatinti įžvalgas ir diskusijas apie unikalias sandūras tarp ekologinių, politinių, vadybinių, rekreacinių ir pramoninių pasakojimų, susijusių su Kuršių nerijos mišku, kraštovaizdžiu ir architektūrine aplinka. Taip pat jų dalyviai skatinami pažinti, stebėti, tyrinėti unikalų Neringos mišką, kartu įsitraukti į kritinį dialogą, slypintį už jo vaizdingos panoramos ir aprėpiantį įvairias eko-socio-politines ypatybes, sudėtingus teisinius ir valdymo procesus.

Kaip buvo pasodinti Neringos miškai? Kodėl Neringos miškai ir jų takeliai atrodo būtent taip? Kodėl iš tiesų turi būti kertami medžiai? Kaip vietinės (žmonių ir gyvūnų) bendruomenės dalyvauja kuriant Neringos mišką? Kokios valstybinės ir vietinės organizacijos yra atsakingos už jo formavimą? Kokia yra įsivaizduojama, bet dar nepastatyta architektūra? Ko Neringos gyventojai labiausiai pasigenda vietos infrastruktūroje ir kodėl tai negali būti įgyvendinta? Šie ir kiti klausimai bus keliami ir aptarinėjami diskusijų metu.

Ekskursijos išsiskiria ne tik savo temomis, bet ir formatu: Neringos gyventojai kviečiami į profesionalaus gido ir jaunojo gido – vietinio moksleivio – dialogą, formuojantį klausimo-atsakymo, diskusijos tipo ekskursiją.

Spalio 17 d. (šeštadienį) 11 val. Gražina Žemaitienė ekskursijos „Apie miško takus” metu supažindins su senaisiais miško takais ir jų pavadinimais, duotų vardų kilme, mėgins „atrasti”, ką turime išsaugoję ir ką galima dar atkurti. Šilutėje gimusi G. Žemaitienė studijavo Kauno technologijos universitete, į Neringą persikraustė 1989-aisiais. G. Žemaitienės darbo sritis apima kraštovaizdžio projektų rengimą ir įgyvendinimą Kuršių nerijoje, rekreacinių objektų planavimą tiek miško žemėje, tiek urbanizuotose teritorijoje, prevencinį darbą Kuršių nerijos lankytojams.

Spalio 24 d. (šeštadienį) 11 val. ekskursijoje „Viskas prasidėjo nuo sengirės” ilgametis Nidos girininkijos girininkas Gediminas Virgilijus Dikšas papasakos apie Neringos miškingumo kaitą ir augimą per šimtmečius iki šių dienų. G. V. Dikšas gimė Biržuose, augo Klaipėdoje. Baigęs Kauno žemės ūkio akademiją gavo paskyrimą dirbti Nidoje. G. V. Dikšas nuo 1970-ųjų beveik penkiasdešimt metų gyvena Nidoje.

Spalio 31 d. (šeštadienį) 11 val. ekskursijoje „Miškas – erdvė” architektas Antonas Šramkovas į mišką žvelgs kaip į erdvę. „Ir kaip visos (bet kokios) erdvės, miškas turi savo dėsnius, tame tarpe – ir erdvinės kompozicijos dėsnius. Jie veikia mus nuolatos, net tada, kai mes to nesuvokiame”, – sako A. Šramkovas. Antonas Šramkovas gimė Maskvoje, baigė architektūros studijas Maskvos architektūros institute. Dėsto Umejos architektūros mokykloje, yra UAB „Shramkov & co.” įkūrėjas. Nuo 2007-ųjų gyvena Preiloje.

Ekskursijos nemokamos, tačiau vietų skaičius ribotas. Būtina išankstinė registracija el. paštu: skaiste@nidacolony.lt arba telefonu 860039972. Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

VDA Nidos meno kolonijos informacija

Leave a Reply