Negirdimi Klaipėdos garsai

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) lapkričio 28 d., šeštadienį, 15 val. vyks koncertas „Klaipėda. Negirdimas garsas”, dalyvaus garso menininkai: SALA, SVAIXT, Valdas M, FULMAR, McKaras.

SALA

SALA. Organizatorių archyvo nuotr.

2015 m. birželį Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre vyko renginių ciklas „Taip toli, taip arti: nežinomi garsovaizdžiai ir miesto ritualai”. Garso menininkai ir teoretikai diskusijų metu įvairiais aspektais nagrinėjo erdvių emocines bei objektų fizines sąsajas su garsu. Praktinis garso meno seminaras miesto žmones kvietė tyrinėti Klaipėdos garsinį kraštovaizdį – klausytis, įrašinėti ir analizuoti kasdieninius ritualus, ieškoti garso, kaip kūrybos medžiagos, panaudojimo būdų.

KKKC tęsia pradėtus akustinių kraštovaizdžių tyrinėjimus. Lapkričio 26–28 dienomis Klaipėdoje reziduos penkių projektų garso menininkai: SALA, SVAIXT, Valdas M, FULMAR, McKaras. Naudodami mikrofonus ir kontaktinius garso ėmiklius, tris dienas jie rinks aplinkos, statinių, tiltų, upių, medžių, akmenų, mašinų ir kitos technikos bei objektų vibracijų skleidžiamus garsus. Naudodami savo kūrinius ir moduliuodami surinktą garsinę medžiagą, autoriai kurs naujas kompozicijas ir lapkričio 28 d., šeštadienį, 15 val. jas pristatys miestelėnams – visos vibracijos, esančios ore ar žemėje, virš vandens ar po vandeniu, renginio metu virs muzika.

Projektas SALA savo veiklą pradėjo daugiau nei prieš 20 metų. Per šį laiką keitėsi viskas – idėjos, skambėjimas, koncepcijos, sudėtis, tačiau išliko patirties patikrintas paSalos metodas: stebinti ne tik galimą žiūrovą ar klausytoją, bet ir pačius save. Tik amžinas judėjimo ir pažinimo džiaugsmas, erdvėje sustabdyta nata ir tarp kreivų kasdienybės veidrodžių akrobatiškai paleistas naujo girdėjimo burtas. Vietogarsiai, mėsinėjami aštriomis osciliatorių geležtėmis, virsta fantasmagoriškais garsovaizdžiais, plieno stygų pagimdyti naktiniai drugiai plasnoja ritualiniais ritmais, išblaškytų, taip niekada ir neperžiūrėtų filmų, frazių nuotrupose atsiranda nerami pasaka, o tarp juodų ragų mėnulio fone iškyla saldaus midaus apsvaiginta SALAmandra… Klaipėdoje reziduos vienas iš projekto dalyvių Audrius Šimkūnas, koncerto dieną SALA pasirodys visos sudėties.

McKaras

McKaras. Organizatorių archyvo nuotr.

SVAIXT – lietuvių post industrial pionieriaus bei projekto „Girnų Giesmės” kūrėjo Lauryno Jukonio dar vienas įsikūnijimas, išduodantis jo nuoširdų domėjimąsi civilizacijos šaknimis, archajiškos, daugiaprasmės, nesuskaldytos ir nesupriešintos tikrovės ištakomis. Projekto muziką sudaro gilus, pulsuojantis, aplinkos garsais paremtas ambient, kuriantis mistinę, paslaptingą atmosferą.

Valdas M – tarpdisciplininis menininkas. Garso mediją jis pasitelkia audiovizualinėms instaliacijoms, gyviems performansams, kuriuose pasitelkia analogines ir skaitmenines technologijas. „Prieš dešimt metų pradėjau bandyti kurti elektroninius garsus su kompiuteriu. Bandžiau išmokti jo kalbą ir perteikti savo patyrimus klausantis aplinkos su muzika. Pavyzdžiui, tie garsiniai sutapimai, kai groji gitara ir girdi, kaip važiuoja motociklas gatve ir burzgia traktorius statybose. Jie abu taip tiksliai pagauna emocinę kreivę ir ritmą, lyg kažkas jiems diriguotų. Štai tokio fenomeno įtaka išaugo į elektroakustinius eksperimentus, grojant greičiau ar lėčiau besisukančiais elektriniais motoriukais, kurie skleisdami magnetinį lauką zirzia ir ūžia “, – savo kūrybą pristato Valdas M.

FULMAR – aktyvus pogrindžio veikėjas Levas, žinomas ir kaip „Pogrom” bei „Budrūs” alternatyvių projektų autorius. Piktos garso sienos, persmelktos neapykanta konformistinei visuomenei, popkultūros dogmoms. Solidus analoginis triukšmas persipins su Klaipėdoje surinktais aplinkos garsais.

McKaras – vienas ankstyviausių ir veikliausių sunkiosios elektroninės muzikos kūrėjų Lietuvoje, publikai pažįstamas taip pat iš kitų projektų: „Drama”, „Ataka”, „Notanga” ir kt.

2015 m. lapkričio 28 d. 15 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) koncertas „Klaipėda. Negirdimas garsas”, dalyvauja: SALA, SVAIXT, Valdas M, FULMAR, McKaras.

Durys atidaromos 14 val.

Bilietai: suaugusiems – 2,32 Eur (8 Lt), vaikams, studentams ir pensininkams – 1,16 Eur (4 Lt).

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Leave a Reply