Mirgą Gražinytę netikėtai keičia kylanti batutos žvaigždė Martynas Stakionis

Gruodžio 21 d., pirmadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) dirigento pulto turėjusią stoti charizmatiškąją dirigentę Mirgą Gražinytę-Tylą netikėtai keičia kylanti batutos žvaigždė Martynas Stakionis.

Martynas Stakionis 2

Martynas Stakionis. KKS archyvo nuotr.

Susirgus ir į Lietuvą negalint atvykti lauktajai dirigentei, ją neatsitiktinai pakeis jaunasis kolega Martynas Stakionis. Jis tiesiogine prasme eina Mirgos Gražinytės pėdomis ir jos patarimu studijuoja Hamburgo aukštojoje mokykloje pas tą patį dirigavimo profesorių Ulrichą Windfuhrą, pas kurį mokėsi ir Mirga. Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos absolventas, tarptautinio J. Vytuolio choro dirigentų konkurso nugalėtojas, sužibėjęs jau ne viename koncerte Lietuvoje, iš karto po mokyklos baigimo išvyko studijuoti svetur. Tad talentingojo ir daug žadančio jaunojo batutos talento pasirodymai Lietuvoje intriguoja ne ką mažiau, nei visada laukiamos Mirgos Gražinytės.

„Dirigentas turi būti tvirtas kaip uola, nė akimirkos nepasiduoti silpnumui… Apskritai man atrodo, kad tikras menininkas kritiškais momentais sugeba parodyti savo galimybių maksimumą. Ne būdamas vienas ar repetuodamas, bet – prieš publiką”, – viename interviu akcentavo M. Stakionis. Netikėtas dirigento pasirodymas gali tapti unikalia proga atskleisti dirigavimo meno galimybių maksimumą, ir tiek jam pačiam, tiek publikai atverti naują Lietuvos dirigentų istorijos puslapį.

M. Stakionis su LNSO ir ryškia jaunosios kartos smuikininke Justina Auškelyte publikai pristatys programą „Muzikinė šiaurės pašvaistė”, skirtą kompozitoriaus Jeano Sibeliaus gimimo 150-mečiui. Suomių muzikos klasikui pagerbti skirtoje programoje Lietuvos publika išgirs Jeano Sibeliaus vienintelį Koncertą smuikui, jo muzika po premjeros buvo apibūdinama kaip „hipnotizuojantys šiaurietiškos žiemos peizažai, kuriuose tapoma baltai ant balto”. Jo pradžioje skambanti tyli styginių melodija, anot muzikos kritikų, tarytum garsuose plevenanti Skandinavijos migla. Dar skambės Sibeliaus „Leminkaineno siuita”, op. 22, priminsianti apie didvyrį Leminkaineną ir jo žygius, aprašytus garsiajame Kalevalos epe.

Justina Auskelyte_ foto-D.Matvejevas

Smuikininkė Justina Auškelytė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Solo partiją šiame koncerte grieš smuikininkė Justina Auškelytė, šiemet įgijusi muzikos magistro laipsnį prestižinėje Juliardo aukštojoje menų mokykloje Niujorke. Ji jau pelnė apdovanojimus svarbiuose konkursuose Lietuvoje, Latvijoje, Čekijoje bei Rumunijoje. Smuikininkė kviečiama dalyvauti šalies muzikos festivaliuose bei griežia su pagrindiniais Lietuvos simfoniniais ir kameriniais orkestrais.

Lietuvos nacionalinį simfoninį orkestrą 1940 m. įkūrė kompozitorius, dirigentas ir pianistas Balys Dvarionas, 1964–2015 m. orkestrui dirigavo ir vadovavo Juozas Domarkas, nuo 2015-ųjų rudens kolektyvo meno vadovo ir vyriausiojo dirigento pareigas eina Modestas Pitrėnas.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply