Minimalistiniai garsų tvenkiniai su „The Gothenburg Combo”

Spalio 4 dieną, antradienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salės publika galės maloniai panardinti ausis į užburiančius garsų tvenkinius festivalio „Permainų muzika” koncerte „Minimalistiniai peizažai”. Jame muzikuos akustinės gitaros meistrai iš Švedijos „The Gothenburg Combo”. Duetas ne tik yra glaudžiai bendradarbiavęs su tokiais minimalistinės muzikos grandais kaip Terry Riley ir Steve Reich, bet nevengia pademonstruoti ir pačių iniciatyva gimusių kūrybinių idėjų.

Gothenburg_Combo_03

„The Gothenburg Combo”. Jerker Andersson nuotr.

„The Gothenburg Combo” – tai novatoriškas požiūris į tradiciją, tobula grojimo technika ir paveiki interpretacija. Klasikinių gitarų duetą sudarantys menininkai – Davidas Hanssonas ir Thomas Hansy – gali pasigirti didele įvaldytų žanrų įvairove. Jų repertuare rastume klasikinės, šiuolaikinės ir net populiariosios muzikos kūrinių. Kaip ir daugelis jų bendraamžių, Davidas ir Thomas augo apsupti popmuzikos, hiphopo, house, techno ir pan. garsų. Į savo pasirodymus jie stengiasi įtraukti šios muzikos elementų – pastovų ritminį pulsą, aiškų tonacinį centrą ir nuolatinį kartojimą. Pelnytai užsitarnavę vieno originaliausių švedų šiuolaikinės muzikos kolektyvų vardą, „The Gothenburg Combo” yra „tarytum kamerinio muzikavimo Siamo dvyniai, pasitelkę minimalistinę muziką ir akustinėmis gitaromis išgaunamą kvazielektroninį garsyną, žengia į ligi šiol nepažintas gitaros pasaulio žemes” (Süddeutsche Zeitung, Vokietija).

Šis vienas įdomiausių ir charizmatiškiausių gitaros ansamblių aktyviai dalyvauja šiuolaikinės muzikos projektuose, bendradarbiauja su kompozitoriais, aktoriais, rašytojais, vaizdo ir šviesų menininkais, didžėjais ir šokėjais. Vienas tokio bendradarbiavimo pavyzdžių pernai buvo atkeliavęs ir į Lietuvą – „Gaidos” festivalyje Vilniuje duetas koncertavo kartu su pačiu muzikinio minimalizmo pradininku Terry’u Riley’u.

Nuo 2005 m. ansamblis yra išleidęs keturis albumus, sulaukusius daug palankių vertinimų. Pristatydami savo antrąjį albumą „Soundscapes”, skirtą Steve’ui Reichui, „The Gothenburg Combo” pasirodė „Polar” muzikos apdovanojimų ceremonijoje. Albumas sulaukė ypatingo pripažinimo, Švedijos garso įrašų konkurse pateko į geriausiųjų dešimtuką. Tai buvo tik pradžia – 2014 m. albumas „Guitarscapes” Švedijos muzikos apdovanojimuose laimėjo geriausio metų eksperimentinio albumo nominaciją.

„Minimalistinių peizažų” programos pagrindą sudarys trys Terry’o Riley’o ir Steve’o Reicho kompozicijos. Hipnotizuojantis amerikiečių minimalizmas gražiai derės su paties dueto kūrybos vaisiais, kurie aktualumu nenusileidžia garsiausiems kolegų darbams.

Koncerte skambėsiančią muziką galima apibūdinti kaip garso skulptūras, muzikinius peizažus ar nedidelius garsų tvenkinius, į kuriuos malonu panardinti ausis. Tokios muzikos klausymasis – lyg kraštovaizdžio stebėjimas neturint jokio konkretaus tikslo, nesistengiant skaidyti visumos, tik stebėti vos juntamus pokyčius, kai švelniai dvelktelėjęs vėjas pašiaušia medžių lapus. Svarbu atsipalaiduoti ir leistis nešamiems emocijų bei prisiminimų tėkmės. Tai ambientinė muzika: galite ją vadinti garsų peizažais ar net garsovaizdžiais, nors šiuo atveju neišgirsite jokių elektroninių garsų, tik dvi paprasčiausias akustines gitaras.

„Minimalistiniai peizažai” maksimaliai perteiks „The Gothenburg Combo” atliekamos muzikos sukeliamus pojūčius. Kviečiame tuo įsitikinti!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Ieva Budriūnaitė

Leave a Reply