„Meilės ir vienatvės dainos” skleis prancūzišką aromatą

Lietuvoje gyvenantis norvegų baritonas Steinas Skjervoldas kartu su kolegomis obojininku Robertu Beinariu, violončelininku Mindaugu Bačkumi ir pianiste Egle Andrejevaite lapkričio 24 dieną, antradienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje pristatys subtilų prancūzišką aromatą skleisiančią programą „Meilės ir vienatvės dainos”.

Stein Skjervald 1

Steinas Skjervoldas. KKS archyvo nuotr.

Pasak programos sumanytojo S. Skjervoldo, konceptualiai jo idėjai impulsą davė prancūzų simbolisto Paulo Eluardo tekstai ir knygos pavadinimas „Mes dviese ar aš vienas?” („Sommes-nous deux ou suis-je-solitaire?”).

Penki lietuvių autoriai – Vidmantas Bartulis, Jurgita Mieželytė, Loreta Narvilaitė, Albertas Navickas bei Linas Rimša – buvo pakviesti sukurti naujas kompozicijas balsui ir vienam arba dviem instrumentams. Įdomu, kad net keturi iš jų pasirinko to paties poeto P. Eluardo tekstus, o vienas sukūrė muziką Georgeso Pereco žodžiams. Taip gimė muzika, pasakojanti apie jautrius asmeninius dalykus: žmonių tarpusavio santykius, bendrystę ir vienišumą, meilę ir išsiskyrimus. Tai V. Bartulio „Voyage du Silence”, J. Mieželytės „Trys dainos”, L. Narvilaitės „Solitude”, A. Navicko „Tu attends que la pluie cesse de tomber” ir L. Rimšos „In pairs”. Kartu su premjeromis suskambės dar vienas V. Bartulio kūrinys „Niekieno rožė”.

Šiuolaikiniai vokaliniai opusai koncerte bus gretinami su instrumentiniais barokinės (Johann Sebastian Bach) ir romantinės (Frederic Bonzon) muzikos intarpais.

Solistas Steinas Skjervoldas ypatingą dėmesį skiria ne tik muzikos kūriniui, bet ir tekstui, turiniui, pačiam muzikavimo menui. Jo kūrybinėje biografijoje užfiksuotas dalyvavimas Norvegijos nacionalinio operos teatro bei daugelio regioninių operos teatrų pastatymuose, daugybė rečitalių ir koncertų Norvegijoje bei kitose šalyse. Atlikėjo repertuare rasime operų arijas, miuziklų fragmentus, bažnytinę muziką ir šiuolaikines kompozicijas. Dainininką itin domina Lied ir dainos žanras: jis atliko beveik visus vokiškosios Lied tradicijos dainų ciklus, taip pat nemažai skandinaviškų, angliškų, prancūziškų ir rusiškų romansų bei dainų.

Lietuvoje gyvenantis nuo 2007 metų, S. Skjervoldas jau keletą kartų pasirodė Klaipėdos koncertų salėje kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru, taip pat dalyvavo „Nepaklusniųjų” ansamblio programoje. „Meilės ir vienatvės dainas” jis rengė akompanuojant džiugiems naujagimės dukros garsams. Mažylės mama – kompozitorė J. Mieželytė, kurios kūrinio premjera taip pat nuskambės šioje programoje.

Kartu su S. Skjervoldu koncerte muzikuos gerai žinomi atlikėjai. Tai Robertas Beinaris – Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinio ansamblio „Musica Humana” narys, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros vedėjas, daugelio meninių iniciatyvų skleidėjas: jis organizuoja Lietuvos obojininkų čempionatą, tarptautinį L. Vėbros obojininkų konkursą, įkūrė Lietuvos obojų kvintetą. Robertas labai daug koncertuoja, dažnai atlieka šiuolaikinę muziką, naujų kūrinių premjeras. Jo dėka ne tik plečiasi lietuviškos muzikos obojui repertuaras, bet ir vis daugiau jaunimo pasiryžta groti šiuo instrumentu.

Violončelininko Mindaugo Bačkaus kūrybinė veikla aprėpia įvairias sritis, tarp kurių svarbiausia – kamerinė ir solo muzika, vadovavimas Klaipėdos kameriniam orkestrui. Reikšminga vieta joje tenka barokinės violončelės repertuarui, senosios muzikos projektams. Violončelininko interpretaciniam braižui būdingas drąsus vaizduotės polėkis, gyvybinga ir įtaigi intonacija, ryškus kūrinio stilistikos pajautimas. Mindaugo darbotvarkėje daug laiko užima ir pedagoginis darbas Klaipėdos universiteto Menų fakultete.

Pianistė Eglė Andrejevaitė – įvairių tarptautinių pianistų konkursų laureatė, ypatingą dėmesį skirianti kamerinei muzikai, koncertuojanti festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje, šiuo metu dirbanti Vytauto Didžiojo universitete.

Maloniai kviečiame paklausyti „Meilės ir vienatvės dainų”!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply