„Ledas”: ironiška utopija apie išrinktųjų rasę

Klaipėdos jaunimo teatras ketvirtąjį savo sezoną pradeda intriguojančia premjera – spektakliu pagal Vladimiro Sorokino romaną „Ledas”. Naująjį spektaklį kuria bendra KJT ir menininkų iš Vilniaus komanda – režisierius Paulius Ignatavičius, scenografijos ir kostiumų dailininkė Neli Ivančik, šviesų dailininkas Julius Kuršys.

spektaklis_ledas_1

Spektaklio “Ledas” kūrybos akimirka. Klaipėdos jaunimo teatro archyvo nuotr.

Romano, pagal kurį kuriamas spektaklis, autorius Vladimiras Sorokinas jį parašė vedamas nusivylimo civilizacija ir šiuolaikiniu žmogumi, pamiršusiu širdies kalbą. Spektaklio kūrybinė grupė savo darbą apibūdina kaip tam tikrą ironišką utopiją apie išrinktųjų rasę: jai priklausantys žmonės ieško sau giminingų sielų ir siekia pabusti tikrajam gyvenimui bei išnykti tyroje visagalėje šviesoje.

Premjeros režisierius P. Ignatavičius teigia, kad ši ironiška fikcija kelia klausimą, ar tu iš tiesų esi gyvas, ar tavo širdis nemiega. Visgi, pasak kūrėjų, šiuo darbu nėra siekiama moralizuoti ar nurodyti teisingo gyvenimo kelio.

„Savo kūrybos pradžioje analizavau žmogų kaip savo iliuzijos vergą. Maniau, kad žmogus yra tai, ko jis nepadarė, apie ką jis svajojo, ko tikėjosi, ko troško. Tikrasis žmogaus veidas man buvo jo neišpildytų svajonių ir iliuzijų kratinys. Dabar man rūpi klausimas, kodėl tie troškimai netampa tikrove. Kodėl žmogus negali gyventi taip, kaip trokšta jo širdis? Kodėl jis, užuot gyvenęs iš tikro, tik egzistuoja, miega? Kodėl jis paklūsta visuomenės, religijos, šeimos normoms ir tampa jų įkaitu, vergu? Kodėl miršta anksčiau laiko? Šie klausimai yra esminiai kuriant naująjį spektaklį”, – sako premjeros režisierius P. Ignatavičius.

Ketvirtąjį sezoną Klaipėdos jaunimo teatras publiką pakvies į dar dvi premjeras. Viena iš jų – spektaklis opia socialine tema „Šauktiniai”. Šiame darbe šauktinių padėtis, jų savijauta bei idėjinė kariuomenės problematika bus analizuojama iš jaunų vaikinų perspektyvos. Dar viena numatoma sezono premjera – spektaklis vaikams pagal Justino Marcinkevičiaus poemą „Voro vestuvės”. Šį darbą kurs visa KJT komanda – režisierius Valentinas Masalskis, scenografė Renata Valčik, kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė.

Klaipėdos jaunimo teatro premjera „Ledas” pagal to paties pavadinimo V. Sorokino romaną žiūrovams bus pristatyta rugsėjo 11 dieną 19 valandą Klaipėdos kūrybiniame inkubatoriuje „Kultūros fabrikas” (Bangų g. 5A, Klaipėda).

Tikėdamasis surinkti daugiau lėšų būsimo spektaklio išlaidoms padengti, teatras sukūrė kampaniją INDIEGOGO puslapyje: www.indiegogo.com/projects/klaipeda-youth-theatre-performance-ice/x/11882862#/story

 

Leave a Reply