Laiko tiltu – į Mažąją Lietuvą

Viešas seminaras Tilžės aktui paminėti 2015

2015 m. lapkričio 30 d. 16.30 val. Klaipėdos miesto etnokultūros centras ir lietuvininkų bendrija „Mažoji Lietuva” kviečia klaipėdiečius ir miesto svečius į tradicinį mokslo populiarinimo seminarą „Laiko tiltu į Mažąją Lietuvą”, skirtą Tilžės aktui. Seminare savo tyrinėjimų rezultatais dalinsis Klaipėdos universiteto mokslininkai, muziejininkai ir kraštotyrininkai.

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė papasakos apie būsimąją muziejaus ekspoziciją. Atnaujintas ir muziejui pritaikytas Hugo Šojaus dvaro pastatų ansamblis traukia daug lankytojų ir yra šilutiškių pasididžiavimas, tačiau turtingos garsiojo kraštotyrininko ir mecenato kolekcijos dar neprieinamos, todėl muziejaus direktorė nutarė praverti virtualias muziejaus fondų duris, kad galėtume bent apytikriai įsivaizduoti, ką netrukus išvysime muziejaus ekspozicijose.

Klaipėdos etnokultūros centro etnokultūrinės veiklos koordinatorė Irena Armonienė gilinasi į unikalų Klaipėdos krašto paveldą – kojinių ir pirštinių raštus, jų mezgimo techniką, dėvėjimo tradicijas, bei studijuoja autentiškus muziejų fondų rankdarbius. Nemažai pavyzdžių jau išmezgė ir netgi subūrė tradicinių pirštinių mezgėjų klubą, kur mokomasi tradicinių rankdarbių technikų. Spustelėjus šaltukui netrukus mieste išvysime raštuotomis pirštinėmis mūvinčius klaipėdiečius, kurie galės demonstruoti jas net latviams, kurie šiuo menu Europoje, rodos, sunkiai pralenkiami.

Klaipėdos universiteto istorikė dr. Arūnė Arbušauskaitė nukels mus į karo metus, kai Klaipėdos kraštas tapo hitlerinės Vokietijos dalimi, ir papasakos apie paskutinius Mėmelio gyventojus. Kas jie buvo, kaip gyveno, ką veikė karo metais ir koks jų likimas?
Kaip Klaipėdą mato jaunoji karta? Kaip joje jaučiasi, kaip puoselėja paveldą, kaip žiūri į istoriją, kokioje Klaipėdoje norėtų gyventi? Klaipėdietis Aivaras Kurskis gilinasi į Klaipėdos miesto istoriją, ypač karo laikotarpį, kolekcionuoja senas nuotraukas, yra išvaikščiojęs miestą skersai išilgai fotografuodamas ir lygindamas senosios ir dabartinės Klaipėdos vaizdus. Auditorijai bus įdomu pamatyti jo nuotraukų koliažus, atpažinti gatves ir kerteles „tada” ir „dabar”.

Klaipėdos universiteto doktorantas archeologas Edvinas Ubis – labai lauktas šio seminaro dalyvis. Jis patenkins auditorijos smalsumą pasakojimu, ką archeologai rado Klaipėdos piliavietėje. Piliavietės tyrinėjimai ‒ neabejotinai naujas puslapis Klaipėdos miesto istorijoje, papildantis žinias ne tik apie upės žiotyse viduramžiais pėdsakus palikusias baltų gentis, bet ir vėlyvesnių laikotarpių miesto istoriją, įvairių kultūrų sąveiką.

Seminarui vadovauja Klaipėdos universiteto Kalbotyros ir etnologijos katedros profesorė dr. Dalia Kiseliūnaitė.

Seminaras vyks Klaipėdos etnokultūros centre, Daržų g. 10, Klaipėda.

Parašykite komentarą