„Kultūros fabrike” – pašėlęs violončelininkas Rushadas Egglestonas

Birželio 22 d. 19 val. „Kultūros fabrike” (Bangų g. 5A, Klaipėda) viešės violončelininkas Rushadas Egglestonas (Rushad Eggleston). Lakios vaizduotės klajoklis, pašėlęs violončelės „goblinas”, mistinės Sneth galaktikos ambasadorius džiugins savo melodijomis ir dainomis, kurias lydės mitinės kalbos bei šelmiškos violončelės vibracijos!

rushad_1

Rushadas Egglestonas prisistato esąs kito pasaulio ambasadorius, ir tuo visai nesunku patikėti. Scenoje violončelininkas, trykštantis ekscentrišku kūrybiškumu, atrodo lyg peraugęs elfas su savo smailia kepure ir ryškiaspalvėmis aptemptomis kelnėmis. Jo dainos pilnos keistų personažų bei nesuvokiamų naujadarų, o veiksmas dažnai vyksta įsivaizduojamame pasaulyje, kurį jis žaismingai vadina Sneth šalimi. Kartą jis grojo solo pakibęs žemyn galva ant lynų, visai kaip Piteris Penas.

Tačiau už padūkusio įvaizdžio bei atkaklaus keistumo slypi natūralus talentas. Iš Kalifornijos kilęs muzikantas pelnė stipendiją studijoms Berklyje dar nebaigęs vidurinės mokyklos. Kartą, kai jo džiazo studentų styginio kvarteto nariai pramiegojo ir praleido perklausą, skirtą Monrealio muzikos festivaliui, Egglestonas įtikino smuiko virtuozą Darolą Angerį, kuris taip pat dalyvavo festivalyje, išklausyti keletą grupės melodijų. Taip užsimezgė muzikinis bendradarbiavimas, davęs pradžią Angerio kvartetui „Fiddlers 4″. Jų albumas 2003 metais pelnė „Grammy” apdovanojimą.

Atviras improvizacijoms ir spontaniškiems muzikos ekskursams, Rushadas Egglestonas priverčia violončelę skambėti tarsi gyvybingą perkusinį instrumentą. Jis naudoja savo paties išrastus įvairiausius garso išgavimo stryku būdus: glaustai muzikalius, tinkamus klasikiniam ar džiazo kontekstui, ir grubius kirčius, mėgstamus bluegrass atlikėjų.
„Kantri stiliaus muzika man buvo mielesnė ir labiau priimtina nei džiazas. Tuo metu mano aistra buvo bandyti perteikti violončelės garsą, kuris skambėtų kantri stiliumi. Aš tiesiog stengiausi išgauti naujus garsus violončele ir panaudoti juos savo spontaniškiems muzikiniams protrūkiams išreikšti”, – prisimena jis.

Rushadas toliau vystė šią koncepciją su grupe „Crooked Still”. Vėliau paliko grupę ir sukūrė sunkiojo roko trio „Tornado Rider”. Pastaruoju metu violončelininkas daugiausia dėmesio skiria solo pasirodymams. Jo naująjį albumą „The Rushad Eggleston Show” sudaro 27 garso takeliai, kuriuose persipina dainos, pasakojimai, o kartais ir eilėraščiai.
„Retai sutiksi muzikantų, kurie iš tiesų gali grodami violončele improvizuoti ir demonstruoti aukštą meistriškumą, – sako violončelininkas Eugene Friesenas, mokęs Egglestoną Berklyje. – Rushadas yra vienas iš jų.”

Netgi tuomet, kai Egglestonas pasakoja apie savo muzikinę misiją, sunku suprasti, kada jis kalba rimtai, o kada juokauja: „Aš labai rimtai traktuoju savo muzikinius siekius ir esu rimtai nusiteikęs dirbti ir skleisti savo tiesas, – sako jis. – O perteikti Sneth vibracijas į Žemės planetą man yra labai svarbi misija.”

Puikus muzikantas Rushadas Egglestonas yra itin mėgstamas vaikų; jis tampa entuziastingu mokytoju daugelyje muzikinių stovyklų. Šią vasarą jis džiugins ir mokys jaunuosius Lietuvos violončelininkus, taip pat ves meistriškumo kursus bei seminarą profesionalams bei studentams. Rushado Egglestono viešnagę Lietuvoje organizuoja VšĮ Violončelės mokykla, remia JAV ambasada Vilniuje.

Daugiau informacijos – www.kulturosfabrikas.lt

Leave a Reply