Koncertų salėje – „Kaukazietiška sakmė“ su dirigentu Davidu Geringu

Sausio 23 dieną, penktadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje vyksiantis koncertas „Kaukazietiška sakmė” pratęs gražų ir produktyvų Klaipėdos kamerinio orkestro kūrybinį bendradarbiavimą su Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino kavalieriumi, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Garbės daktaru, Lietuvos ir Vokietijos violončelininku, pedagogu, dirigentu Davidu Geringu. 

Geringas_KKO_KKS_archyv

Dirigentas Davidas Geringas vėl diriguos Klaipėdos kameriniam orkestrui. KKS archyvo nuotr.

Šis renginys intriguoja savo išskirtine programa, kurioje skambės Klaipėdoje retai atliekamų Kaukazo tautų autorių kūriniai.
Pirmojoje koncerto dalyje bus atliekama Azerbaidžano kompozitoriaus Musos Mirzojevo „Poema”, Gruzijos kompozitoriaus Vajos Azarašvilio Koncertas violončelei ir styginiams, armėnų autorių Komito „Krunk” („Gervė”) ir visiems gerai žinomo Aramo Chačaturiano „Šokis su kardais”.
Vajos Azarašvilio kūryba išsiskiria žanrine įvairove. Jo muzikai, kaip ir skambėsiančiam Koncertui violončelei ir styginiams, būdingas nuostabus nuoširdumas, subtili ekspresija, saviraiškos laisvė, lanksčiai sujungta sudėtinga kompozicinė struktūra ir improvizacija. Solo violončelės partiją D. Geringas šįkart patikėjo kolegai, Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovui Mindaugui Bačkui. „Koks gražus Azarašvilio koncertas! Beveik pavydžiu Tau, kad jį grosi…” – su šypsena komentavo D. Geringas.
Armėnų nacionalinio kompozitoriaus Komito aranžuota armėnų liaudies daina „Krunk” („Gervė”) yra vienas ryškiausių Armėnijos nacionalinės muzikos pavyzdžių.
Soghomonas Soghomonianas, paprastai žinomas kaip Komitas, buvo armėnų kunigas, muzikologas, kompozitorius, Armėnijos nacionalinės muzikos mokyklos įkūrėjas, etnomuzikologas, surinkęs tūkstančius armėnų liaudies dainų. Daugelio laikomas šiuolaikinės Armėnijos klasikinės muzikos pradininku.
Armėnų genocido metais (1915) Komitas kartu su šimtais kitų intelektualų Osmanų vyriausybės buvo suimtas ir ištremtas į kalinių stovyklą. Po šios baisios patirties pakriko jo psichinė sveikata. Komitas yra laikomas kankiniu ir vienu pagrindinių Armėnų genocido meno simbolių. Vienas žymiausių armėnų kompozitorių Aramas Chačaturianas savo kūryboje taip pat naudojo Komito surinktas armėnų liaudies dainas. Jo muzikoje jaučiami ryškūs Kaukazo šokių muzikos ritmai.
Antrojoje renginio dalyje D. Geringo diriguojamas Klaipėdos kamerinis orkestras atliks dar vieno armėnų autoriaus Edvardo Mirzojano Simfoniją styginiams ir timpanams. Spalvingam kūriniui, kaip ir visai kompozitoriaus kūrybai, būdingas grakštus lyrizmas, gilus dramatizmas, ekspresija, joje girdimi armėnų liaudies muzikos elementai.
Timpanų partiją simfonijoje atliks viešnia iš Latvijos, talentinga jaunosios kartos perkusininkė Elina Endzelė. Ji groja Liepojos gintarinio garso ir Latvijos nacionaliniame simfoniniuose orkestruose bei pernai KKS koncertavusiame trio „ART-i-SHOCK”.
Koncertas „Kaukazietiška sakmė” skirtas armėnų genocido šimtmečiui paminėti.

Klaipėdos koncertų salės inf.

Leave a Reply