Klaipėdos koncertų salė: sausio ir vasario repertuaras

Įpusėjus XII Klaipėdos koncertų salės sezonui ir peržengus 2016 metų slenkstį, sausio ir vasario repertuaro afiša kviečia į 12 koncertų. Juose pasirodys žinomiausi mūsų šalies atlikėjai ir užsienio scenos meistrai, lietuvių autorių kūryba skambės pasauliniame kontekste ir jaunųjų atlikėjų programose. Vyks klausytojų mėgstamiausi koncertai visai šeimai ir specialiai jaunimui skirti renginiai. Tikimasi, kad metų pradžios repertuaras meniniu turiningumu, originalumu ir įvairove patrauks muzikos gurmanų ir melomanų dėmesį.

PROGRAMA

Sausio 14 d., ketvirtadienis, 18 val.
„Tarp kontinentų”
VDU kamerinis orkestras
Vyr. dirigentas Jonas Janulevičius
Solistė Rūta Lipinaitytė (smuikas)
Programa: Ástor Piazzolla, Samuel Barber, Algirdas Martinaitis.

VDU_orkestras1, fotografas Rytis Šeškaitis

VDU kamerinis orkestras. Ryčio Šeškaičio nuotr.

Smuikininkė Rūta Lipinaitytė kartu su VDU kameriniu orkestru, vadovaujamu Jono Janulevičiaus, kviečia į originalią tarpkontinentinę muzikinę kelionę. Ekspresyvūs ir jaudinantys kūriniai, kuriems būdingas melodingumas, gyvybingi šokių ritmai, perkels į skirtingus žemynus bei leis pajusti įvairių metų laikų dvasią.

Kelionė prasideda Lietuvoje Algirdo Martinaičio kūriniu „Trijų m’art komedijų sezonas”, kuriame, tarsi viename katile, verda komedija, tragedija ir baletas. Po jo pabuvosime Šiaurės Amerikos žemyne, kur buvo sukurtas lyriškas Samuelio Barberio „Adagio” styginiams. Ástoro Piazzollos „Keturi metų laikai Buenos Airėse” perkels klausytojus į Pietų Ameriką. Kompozitorius sukūrė naujojo tango stilių, kuriame temperamentingumas, melancholija ir tradicinis argentinietiškas tango supinamas su klasikinės muzikos ir džiazo elementais.

Sausio 20 d., trečiadienis, 18 val.
Koncertas visai šeimai
„Žaismingos muzikos orkestras koncertuoja su Mere Popins!”
Publikos pageidavimu
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Laima Akstinaitė (režisierė, aktorė)
Evelina Lozdovskaja, Donatas Želvys (aktoriai)
Renata Valčik (scenografija, kostiumai)
Dalyvauja Edmundas Federavičius (perkusija)
Muzikinis spektaklis Pamelos Travers tekstų ir Maksimo Dunajevskio muzikos motyvais (Loretos Narvilaitės ir Mindaugo Bačkaus aranžuotė, Dainiaus Sobeckio ir Evelinos Lozdovskajos lietuviškas tekstas).

Mere_Popins_Vytauto_Petriko_foto

Merė Popins – Klaipėdos jaunimo teatro aktorė Evelina Lozdovskaja. Vytauto Petriko nuotr.

Publikos pageidavimu kartojamas prieš porą metų didelio susidomėjimo sulaukęs edukacinis projektas „Žaismingos muzikos orkestras koncertuoja su Mere Popins!” Šis muzikinis spektaklis visai šeimai sukurtas P. Travers tekstų ir M. Dunajevskio muzikos, skambančios kino filme „Iki pasimatymo, Mere Popins”, motyvais.

Klaipėdos jaunimo teatro aktorių Evelinos Lozdovskajos ir Donato Želvio, projekto režisierės ir aktorės Laimos Akstinaitės bei Klaipėdos kamerinio orkestro atliekamas spektaklis išsilies džiugiomis ir spalvingomis emocijomis. Suaugusius jis trumpam sugrąžins į vaikystę, primins dainas ir svajones. Merė Popins scenoje linksmai auklės vaikus ir kurs stebuklus. Žavėsimės šios „tobulybės ledi” išvaizda bei išmintimi, o namo grįšime prisipildę nuoširdaus gerumo.

Sausio 21 d., ketvirtadienis, 18 val.
„Versalio fontanai”

Nora Petrocenko

Mecosopranas Nora Petročenko. KKS archyvo nuotr.

Nora Petročenko (mecosopranas)
Ansamblis „Reversio”: Darius Klišys (I birbynė), Eugenijus Čiplys (II birbynė), Mindaugas Radzevičius (vargonai, klavesinas)

„Arcadia consort”: Robertas Bliškevičius (bosinė viola da gamba, smuikas), Ieva Sipaitytė, Vaida Paukštienė, Laura Briedė (smuikai), Valerijus Jasiulevičius (bosinė viola da gamba)
Programa: Jacques Philippe Dreux, Georg Friedrich Händel, Biagio Marini, Girolamo Frescobaldi, Dario Castello, Antonio Vivaldi, Michel-Richard de Lalande, Henry Purcell, Agostino Steffani.

„Versalio fontanai” – tai programa muzikos gurmanams, atskleisianti ypač specifinį baroko muzikos lauką. Vieni įspūdingiausių pasaulio fontanų, esantys Versalio pilyje Prancūzijoje, įkvėpė Michelio Richardo de Lalande’s kūrinį „Versalio fontanai”, kuris šalia kitų baroko muzikos opusų skambės šiame koncerte. Visa programa ypatinga tuo, kad baroko epochos muzikinis palikimas bus atliekamas ne įprastais to laikmečio pučiamaisiais instrumentais, o dalyvaujant „lietuviškai šalmajai” – birbynei. Noros Petročenko jautriai dainuojamoms kerinčioms arijoms birbynėmis, vargonais ar klavesinu akompanuos „Reversio” ansamblio nariai, o barokiniais smuikais ir violomis da gamba grieš styginių grupė „Arcadia Consort”. Baroko muzikos purslai puikiai atgaivins ir pamalonins!

Sausio 26 d., antradienis, 18 val. I a. fojė
„Sidabro stygomis”

Siaulyte4

Giedrė Šiaulytė. KKS archyvo nuotr.

Duetas „Unicum”: Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (koncertinės kanklės), Giedrė Šiaulytė (keltiška arfa)
Programa: Juozas Naujalis, Claudio Monteverdi, Giovanni Geronimo Kapsperger, Jean-Baptiste Krumpholz, Olegas Bogdanovas, Erik Satie, Marcel Tournier, Indrė Stakvilė, Bernard Andrès.

Kanklių ir keltiškos arfos duetas yra unikalus ir, pasak atlikėjų, pirmasis pasaulyje! Nepaisant skirtingos instrumentų kilmės, kanklės ir keltiška arfa yra panašios savo konstrukcija bei grojimo technika. Šiuos du instrumentus vienoje programoje sujungė jaunystės draugės, buvusios Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos auklėtinės, šiandien jau profesionalios atlikėjos Giedrė Šiaulytė ir Ingrida Spalinskaitė-Kurienė. Dueto „Unicum” programoje „Sidabro stygomis” bus atliekamos lietuvių ir keltų tautų melodijos, baroko bei klasicizmo epochų kūriniai, šiuolaikinės kompozicijos.

Sausio 27 d., trečiadienis, 18 val.
„Alto fiesta”
Dedikacija Liudai Kuraitienei
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: Liuda Kuraitienė, Ūla Ulijona Žebriūnaitė (Lietuva–Italija), Arūnas Statkus, Girdutis Jakaitis, Artūras Šilalė, Gediminas Dačinskas, Jurgis Juozapaitis, Ugnė Petrauskaitė, Edvinas Kaziukaitis, Auksė Kaziukaitienė, Gilvydas Bendoraitis (altai)
Dirigentas Donatas Katkus
Programa: Johann Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann, Antonio Vivaldi, Benjamin Britten, Faustas Latėnas, Roberto Molinelli ir kt.

L_Kuraitiene_KKO_foto_V_Petrikas

Liuda Kuraitienė, Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.

Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Alto fiesta”, pasak jos sumanytojo Mindaugo Bačkaus, dedikuojama orkestro įkūrėjai, ilgametei meno vadovei bei altų grupės koncertmeisterei Liudai Kuraitienei. Nuo koncertų sezono pradžios ji nebegroja orkestre, bet šioje programoje vėl ją išgirsime. „Altų fiestoje” solo grieš net dvylika puikių lietuvių altininkų, atvyksiančių iš Vilniaus ir užsienio arba gyvenančių Klaipėdoje. Kaip garbės dirigentas pasirodys Donatas Katkus, kuris taip pat yra altininkas.

Skambėsiančios muzikos diapazonas platus – nuo J. S. Bacho iki F. Latėno, nuo puošnių koncertų iki sentimentalaus tango. Tai liudys alto kaip solinio instrumento techninį paslankumą ir išraiškos emocingumą. Bet renginio esmė yra šiuo filosofiškiausiu instrumentu grojančių atlikėjų sambūris ir nuoširdi padėka L. Kuraitienei už jos ištikimybę orkestrui bei altui.

Vasario 2 d., antradienis, 18 val.
Koncertas jaunimui
„Langas į Lietuvą”
Dalia Dėdinskaitė (smuikas, Lietuva–Austrija), Gleb Pyšniak (violončelė, Lietuva–Austrija,), Gintaras Januševičius (fortepijonas, Lietuva–Vokietija)
Programa: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Stasys Vainiūnas, Balys Dvarionas, Vytautas Paltanavičius, Anatolijus Šenderovas, Vytautas Barkauskas. Zita Bružaitė, Loreta Narvilaitė.

Dėdinskaitė_Pyšniak_Januševičius

Gleb Pyšniak, Dalia Dėdinskaitė ir Gintaras Januševičius. KKS archyvo nuotr.

Gyvenantys ir kuriantys užsienyje vieni ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos atlikėjų smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, violončelininkas Gleb Pyšniak ir pianistas Gintaras Januševičius susibūrė bendrai iniciatyvai – atrasti gražiausius lietuvių muzikos kūrinius ir sujungti juos viename albume. Praėjusią vasarą išleista kompaktinė plokštelė „Langas į Lietuvą” – tai Lietuvos muzikos istorijos brangenybių kolekcija. Atlikėjai siekia pasidalinti šiuo lobiu su klausytojais visame pasaulyje. Bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos ambasadomis užsienyje „Langas į Lietuvą” jau buvo ar netrukus bus atvertas Austrijoje, Čekijoje, Italijoje, Ukrainoje, Švedijoje, Vengrijoje, Vokietijoje ir JAV. 2016 m. pradžioje šią trio programą išgirs svarbiausių Lietuvos koncertinių salių klausytojai. Palaikykime entuziastingų muzikų iniciatyvą skleisti lietuvišką muziką ir gimtinėje!

Vasario 9 d., antradienis, 18 val.
Koncertas jaunimui
„Kvarteto virtuozai”
Styginių kvartetas „Mettis”: Kostas Tumosa (smuikas), Bernardas Petrauskas (smuikas), Karolis Rudokas (altas), Rokas Vaitkevičius (violončelė)
Programa: Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Bela Bartok.

Mettis 2

Styginių kvartetas „Mettis”. KKS archyvo nuotr.

Jaunosios kartos styginių kvartetas „Mettis”, prieš keletą metų tarsi meteoras perskrodęs Lietuvos muzikos pasaulio padangę, sėkmingai tęsia savo karjerą. Praėjusią vasarą kvartetas buvo priimtas į elitinę Europos kamerinės muzikos akademiją (ECMA), o šių metų vasarą debiutavo prestižiniame Vilniaus festivalyje. Po debiuto Londono Wigmore hall scenoje ambicingieji „Mettis” vėl grįžta koncertuoti į Klaipėdą.

Programoje „Kvarteto virtuozai” skambės dainingasis Schubertas, sudėtingasis Bartokas bei dramatiškasis Beethovenas. Atlikdamas šiuos reikšmingus kvartetinės literatūros kūrinius ansamblis kaupia savo repertuarą, koncertinę patirtį ir rengiasi tarptautiniams konkursams. Kviečiame visus, o ypač jaunimą, pasimėgauti jų veržliu ir įkvepiančiu muzikavimu!

Vasario 11 d., ketvirtadienis, 12 ir 18 val.
Koncertas visai šeimai
„Žaismingos muzikos orkestras XVIII: žuvų ir bičių dainos”
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Klaipėdos Vydūno gimnazijos vaikų choras
Vadovas ir dirigentas Arvydas Girdzijauskas
Solistė Beata Ignatavičiūtė (sopranas)
Dalyvauja: Gediminas Strupinskas (fortepijonas), Žygimantas Bačkus (gitara), Kasparas Petkus (mušamieji), Klaipėdos Vydūno gimnazijos kuriantys moksleiviai
Programa: Raimonds Pauls.

2009 m. vasarį įvyko pirmasis „Žaismingos muzikos orkestro” koncertas. Netrukus šis smagus renginys visai šeimai tapo mėgstamiausiu KKS edukaciniu projektu ir naujos programos pasirodymo kaskart laukiama su dideliu susidomėjimu.

2016 m. vasarį mažiems ir didesniems klausytojams bus parodyta jau XVIII „Žaismingos muzikos orkestro” programa, kurioje vėl dalyvaus kūrybingi Klaipėdos Vydūno gimnazijos moksleiviai. Skambės žinomo latvių kompozitoriaus ir pianisto Raimondo Paulo dainų ciklas. Su populiariomis šio kompozitoriaus dainomis užaugo dabartinė tėvelių ir senelių karta, tad jiems taip pat bus įdomu ateiti į koncertą. Melodingą, lyrišką, gamtos ir tėvynės meilės kupiną R. Paulo muziką kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru atliks vaikai ir jaunimas. Diriguos Arvydas Girdzijauskas, kuris yra ne tik puikus choro dirigentas, bet ir pedagogas, Klaipėdos Vydūno gimnazijos direktorius.

zehnder784

Kaspar Zehnder. Guy Perrenoud nuotr.

Vasario 17 d., trečiadienis, 18 val.
„Banginių dainos”

Mindaugas Bačkus (violončelė)
Kaspar Zehnder (fleita, Šveicarija)
Karel Kosarek (fortepijonas, Čekija )
Programa: Johann Nepomuk Hummel, Bohuslav Martinů, Heitor Villa-Lobos, Nikolaj Kapustin, George Crumb.

Tarptautinis trio, kuriame groja šveicaras Kaspar Zehnder (fleita), čekas Karel Kosarek (fortepijonas) ir lietuvis Mindaugas Bačkus (violončelė), pristatys intriguojančią programą. Klaipėdiečiai turės galimybę pirmieji ją išgirsti, vėliau ji bus atlikta Čekijoje ir Šveicarijoje. K. Kosarek Klaipėdoje gros pirmą kartą, o K. Zehnder anksčiau jau koncertavo kaip dirigentas ir fleitininkas. Jis yra Šveicarijoje vykstančio Murten Classics festivalio meno vadovas. K. Zehnderio iniciatyva buvo suburtas šis trio, jo pakviestas Murtene pernai ir šiemet koncertavo Klaipėdos kamerinis orkestras.

Programos „Banginių dainos” pagrindinė intriga – garsaus JAV avangardo autoriaus George’o Crumbo kompozicija „Banginių dainos”, pasak M. Bačkaus, „unikalus, mistiškas kūrinys”. Jis buvo inspiruotas banginių dainų įrašų, jame naudojami netikėti ir netradiciniai garsų išgavimo būdai.

Vasario 19 d., penktadienis, 18 val.
„Dėlionė orkestrui II”
Kamerinės muzikos meistriškumo kursų baigiamasis koncertas
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Dalyvauja: Ingrida Rupaitė (smuikas), Povilas Jacunskas (violončelė), Indrė Baikštytė (fortepijonas), Aušra Smičiūtė (vokalas)
Programa: Gioachino Rossini, Felix Mendelsohn, Philip Glass, Béla Bartók, Ástor Piazzolla ir kt.

Klaipėdos kamerinis orkestras tęsia meno vadovo Mindaugo Bačkaus inicijuotą meistriškumo kursų tradiciją. Šiemet, kaip ir pernai, jie skiriami kamerinės muzikos interpretacijai tobulinti. Kursų baigiamajame koncerte „Dėlionė orkestrui II” visi kolektyvo nariai muzikuos kameriniuose ansambliuose, kurių sudėtis įvairuos nuo dueto iki okteto.

Kitas būsimo renginio išskirtinumas tas, kad styginių instrumentų skambesys bus papildytas džiazo vokalu ir fortepijonu. Su orkestrantų ansambliais kelias dienas dirbs ir koncerte pasirodys vilniečiai fortepijoninio trio „FortVio” nariai Ingrida Rupaitė (smuikas), Povilas Jacunskas (violončelė), Indrė Baikštytė (fortepijonas) bei klaipėdietė, vokalinio ansamblio „Cappela’A” solistė Aušra Smičiūtė.

Vasario 23 d., antradienis, 18 val.
„Dvilypumas”
Mūza Rubackytė (fortepijonas, Lietuva–Prancūzija–Šveicarija)
Programa: Robert Schumann, Louis Vierne, Sergej Prokofjev.

M_Rubackyte_foto_V_Petrikas

Vytauto Petriko nuotr.

Fortepijono poetė, instrumento virtuozė Mūza Rubackytė Klaipėdos melomanus vėl džiugins savo meistriškumu. Tarp pasirodymų Amsterdame ir Frankfurte pianistė aplankys gimtinę ir KKS pristatys solinę programą, kurią pavadino „Dvilypumas”.

M. Rubackytės komentaras apie programą: „Mano idėja yra dvi Schumanno asmenybės pusės – Florestanas ir Euzebijus. Prokofjevas – iš išorės stalininiam režimui skirtas menas ir asmeninis kelias, kuris užkoduotas muzikoje. Vierne – vidinis pasaulis ir pasaulio „matymas” būnant aklam.”

Nuolat gastroliuojanti Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje M. Rubackytė yra Vilniaus fortepijono muzikos festivalio meno vadovė. Praėjusį lapkritį surengto IV festivalio koncertai, vykę perpildytoje Lietuvos nacionalinės filharmonijos salėje, praėjo su dideliu pasisekimu.

Vasario 26 d., penktadienis, 18 val.
„Julius Juzeliūnas ir pasaulis”
Kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno gimimo 100-mečiui
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas
Dirigentas Modestas Barkauskas
Solistai: Rusnė Mataitytė (smuikas), Mindaugas Bačkus (violončelė)
Programa: Henri Dutilleux, Julius Juzeliūnas, Samuel Barber, Alberto Ginastera.

Barkauskas Modestas_LNSO_D_Matvejevas

Modestas Barkauskas ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Kompozitoriaus, pedagogo, aktyvaus visuomenės veikėjo Juliaus Juzeliūno gimimo 100-mečiui skirtame koncerte gros Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras. Kūrybos meistriškumo ir meninės įtaigos dėka daug šio autoriaus kūrinių pelnė tarptautinį pripažinimą. Lietuvos Respublikos Seimas 2016 metus paskelbė J. Juzeliūno metais, pagerbiant didžiulį šios asmenybės indėlį į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą.

Koncerte skambės J. Juzeliūno simfoninė poema „Afrikietiškieji eskizai”, kurios muzikinė kalba paremta lietuvių liaudies dainų struktūromis ir afrikietiška melodika bei ritmika. Taip pat bus atliekami kompozitoriaus bendraamžių prancūzo Henri Dutilleux, argentiniečio Alberto Ginasteros bei keleriais metais vyresnio amerikiečio Samuelio Barberio kūriniai. Solo partijas grieš smuikininkė Rusnė Mataitytė ir violončelininkas Mindaugas Bačkus, diriguos Modestas Barkauskas.

Išsamiau apie repertuarą, taikomas nuolaidas – www.koncertusale.lt

Leave a Reply