Klaipėdos dramos teatre – Henriko Ibseno „Laukinė antis“

Vasario 12 d. 18 val. Klaipėdos dramos teatras kviečia žiūrovus į premjerą – Henriko Ibseno dramą „Laukinė antis”. Spektaklį režisavo Ramutis Rimeikis, dailininkė Monika Vėbraitė, kompozitorius Gintaras Kizevičius.

Henrik_Ibsen

Dramaturgas Henrikas Ibsenas

Spektaklyje vaidina Vytautas Paukštė, Vidas Jakimauskas, Rimantas Pelakauskas, Edvardas Brazys, Aleksandras Šimanskis, Kęstutis Macijauskas, Vaidas Jočys, Regina Arbačiauskaitė, Jolanta Puodėnaitė, Simona Šakinytė, Eglė Jackaitė, Česlovas Judeikis, Kazimieras Žvinklys, Donatas Švirėnas, Nijolė Sabulytė, Jonas Naujokas, Alina Mikitavičiūtė, Lina Krušnaitė, Rimantas Nedzveckas, Jūratė Jankauskaitė, Vida Kojelytė, Irena Simonaitytė. Spektaklis bus rodomas Žvejų rūmuose (Taikos pr. 70, Klaipėda).

Henrikas Ibsenas (Henrik Ibsen, 1828 – 1906) – norvegų dramaturgas, poetas, režisierius, pelnytai vadinamas šiuolaikinės pasaulinės dramaturgijos tėvu.

H. Ibseno laikų Norvegijos situacija mums artima ir iki skausmo atpažįstama: tuo metu Norvegija buvo priverstinėje unijoje su Švedija, norvegiškai buvo kalbama tik provincijoje, o miestiečiai ir visa aukštuomenė kalbėjo daniškai ir laikė save danų kultūros dalimi… Prasidėjus tautiniam atgimimui pasipylė romantiniai literatūros kūriniai, idealizuojantys kaimo gyvenimą, šlovinantys didvyrišką praeitį. H. Ibsenas romantizmui priešpriešiais statė savąjį realizmą – gilų ir daugiasluoksnį, neleidžiantį vienareikšmiškai vertinti herojų poelgių. Iš tuo metu madingo idiliško romantizmo H. Ibsenas nevengė pasišaipyti: pirmoji jo pjesė „Joninės” (1852) parašyta tarsi pagal visus romantizmo kanonus, tačiau pjesės pabaigoje pagrindinis herojus staiga sužino, kad jo mylima ir garbinama girių fėja Huldra, atkeliavusi tiesiai iš norvegų folkloro, slepia po sijonu karvės uodegą…

H. Ibseno realizmas visiškai pakeitė įprastas dramos taisykles ir padėjo susiformuoti šiuolaikinei dramaturgijai, kurioje išdrįstama nepaisyti nusistovėjusių normų ir atvirai kalbėti apie problemas. Aiškios perskyros tarp gėrio ir blogio neaptiksite ir H. Ibseno dramoje „Laukinė antis”. Kaip tikrame gyvenime, čia nėra vien teigiamų ar vien neigiamų personažų – kiekvienas gyvena su savo ydomis, iliuzijomis ir silpnybėmis. Net tyriausios svajonės pamažu virsta būdu paslėpti savo tingumą, o didieji kovotojai su pasaulio neteisybe pasirodo besą mirtinai pavojingi ir nešantys pražūtį mažiau tobuliems šio netobulo pasaulio gyventojams… Pasak vieno pjesės personažų, „atimti iš paprasto žmogaus jo kasdienį melą – tai tas pats, kaip atimti iš jo laimę…”

Režisierius, aktorius Ramutis Rimeikis yra pastatęs penketą spektaklių Nacionaliniame dramos teatre, režisavęs televizijos bei radijo spektaklius. Tai jau antrasis režisieriaus darbas Klaipėdos dramos teatre. 2009 m. R. Rimeikis pastatė Piotro Gladilino „Iš miglos išniro angelas”. Spektaklis pelnė sėkmę ir publikos simpatijas, teberodomas ir dabar.

Klaipėdos dramos teatras

1 komentaras

  1. klp

    Klaikus spektaklis, nuobodus ir nevykęs… Visiška nesąmonė buvo pagrindinį sūnaus vaidmenį skirti Rimantui Pelakauskui- kažkoks nesusipratimas, kai sūnus atrodo vyresnis už savo tėvą. Gal jis ir geras žmogus ir aktorius, bet visiška nepagarba žiūrovui, kai bedantis aktorius neraiškiai, nesuprantamai švepluoja, mikčioja ir kalbėdamas spjaudosi- manau, kad norint vaidinti, reikėtų pašalinti šiuos defektus. Atkentėjau tik 1,5 valandos šio ištempto niekalo- jei būčiau sėdėjęs ne pirmoje eilėje, būčiau išėjęs net nesulaukęs pirmos dalies pabaigos. Esu nusivylęs, kad švaistomos lėšos ir laikas tokiems pastatymams.

Leave a Reply