„Kalėdų oratorija”

Antrąją šv. Kalėdų dieną, gruodžio 26-ąją, šeštadienį, festivalis „Salve Musica” kviečia susiburti Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje, kur po pamaldų, 18 valandą, nuskambės šventinė Camille’io Saint-Saënso „Kalėdų oratorija”.

Aukuras koplycioje_KKS archyvas

Klaipėdos choras „Aukuras”. KKS archyvo nuotr.

Prancūzų kompozitorius parašė šį kūrinį vos per dvi savaites, tuo metu jis dirbo Paryžiaus Šv. Marijos Magdalietės bažnyčios vargonininku. Oratorija buvo baigta likus vos kelioms dienoms iki 1858 metų Kalėdų, kada įvyko jos premjera. Tai vienas dažniausiai kalėdiniu laikotarpiu atliekamų kūrinių šalia G. Hendelio „Mesijo” ir J. S. Bacho „Magnificat”, nors ši oratorija, išskyrus siužetą, turi mažai bendro su barokine sakraline muzika.

Camille’is Saint-Saënsas buvo ne tik talentingas kompozitorius, bet ir puikus pianistas bei vargonininkas, taip pat domėjosi astronomija, archeologija, matematika, prancūzų literatūra bei lotynų kalba. Vos sulaukęs 23 metų jis nusprendė sukurti kompoziciją lotyniškai. Labiausiai tinkamas žanras pasirodė oratorija, kurią romantiškas jaunuolis pateikė ne tradiciniu dramatišku, bet lyriniu aspektu ir labiau panašią į operą. Kadangi advento laikotarpiu operos žanras buvo draudžiamas, Saint-Saënsas sukūrė švelnią ir sentimentalią oratoriją. Jos muzika daininga, jaučiamos prancūzų liaudies dainų intonacijos, suteikiančios kūriniui ypatingą lyrinį, ramios šventiškos nuotaikos charakterį.

„Kalėdų oratoriją” atliks Klaipėdos choras „Aukuras”, solistai Rasa Ulteravičiūtė (sopranas), Tadas Jakas (tenoras), Steponas Zonys (baritonas), vargonuos Vilimas Norkūnas, diriguos choro meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas.

Šviesi muzika pripildys klausytojų sielas didingo ir sakralaus skambesio. Melodinga, dvasinga ir tauri muzika užpildys Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčios erdvę.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Kristina Malceva

Leave a Reply