Jurijaus Štapakovo „Mūsų laikų didvyriai”: ekspozicija viešosiose erdvėse

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Meno kieme (Bažnyčių g. 4, Klaipėda) rugpjūčio 12 d., penktadienį, tarptautinės meno rezidentūros projekto „Meno transformacijos kontekstas” dalyvis menininkas iš Sankt Peterburgo Jurijus Štapakovas (Rusija) pristatys viešosioms miesto erdvėms skirtų portretų ekspoziciją „Mūsų laikų didvyriai” ir dalinsis su klaipėdiečiais savo kūrybine patirtimi.

J_Stapakov_Rutos_Petniunaites_foto

Jurijus Štapakovas apsidžiaugė išgirdęs, kad klaipėdiečiai žymiausiu Lietuvos žmogumi išrinko krepšininką Arvydą Sabonį – menininkui ši asmenybė taip pat kelia daug simpatijų. Rūtos Petniūnaitės nuotr.

Pasak ne pirmą kartą Klaipėdoje viešinčio J. Štapakovo, kritiniais savo vystymosi momentais visuomenė nesąmoningai kuria kolektyvinius mitus ir savo lūkesčius perkelia ant didvyrių – mokslininkų, menininkų, visuomenės veikėjų, politinių ir karinių lyderių – pečių. Kartu visuomenė žvelgia į savo garbinamą herojų tarsi į šaltinį, iš kurio semiasi įkvėpimo. Idėja įamžinti šiuos žmones menininkui kilo prieš keletą metų, kuomet ieškojo atsakymų į jam kilusius klausimus, kodėl norisi lygiuotis į vieną ar kitą asmenybę, kodėl tos asmenybės ar jų poelgiai tampa gyvenimo pavyzdžiu. Šių klausimų analizė, anot menininko, jį paskatino sukurti savo asmeninių herojų panteoną.

Rezidentūros Klaipėdoje metu J. Štapakovas išsikėlė sau tikslą atrasti ir instaliacijomis įamžinti kolektyvinius klaipėdiečių didvyrius. Kad sudarytų šių žmonių sąrašą, reikėjo išgirsti miesto gyventojų nuomonę. Gatvėse ir kitose viešose vietose žodžiu ir raštu buvo apklausti 160 žmonių. Apklausos tikslas buvo išsiaiškinti, kokius konkrečius pasaulio, Lietuvos ir Klaipėdos žmones miestiečiai galėtų pavadinti žymiausiais, svarbiausiais, kas, jų nuomone, yra šių laikų didvyriai.

J_Stapakov_Rutos_Petniunaites_foto1

Jurijaus Štapakovo kūrybos proceso akimirka. Rūtos Petniūnaitės nuotr.

Kai kurie miestiečių atsakymai nustebino ir menininką, ir apklausos atlikėjus – daugumos gyventojų nuomone, pasaulinio garso įžymybė yra JAV prezidento žmona Mišelė Obama, Lietuvos – buvęs krepšininkas Arvydas Sabonis, žymiausiu klaipėdiečiu miesto gyventojai vienbalsiai įvardijo merą Vytautą Grubliauską. Uostamiesčio gyventojų nuomonė tapo nediskutuotina J. Štapakovo kūrybinio proceso konstanta ir jis sukūrė šių trijų žmonių portretus. Didelio formato (200х150х70 cm) menininko instaliacijos viešąsias miesto erdves – Meno kiemą ir Parodų rūmus (Bažnyčių g. 4, 6) bei Tautinių kultūrų centrą (K. Donelaičio g. 6) – puoš tris mėnesius.

Prieš pat projekto pristatymą menininkas dalinsis savo kūrybine patirtimi su klaipėdiečiais – rugpjūčio 12 d., penktadienį, 16 val. jis visus norinčius kviečia į nemokamas kūrybines dirbtuves, kurių metu, naudodami trafareto techniką, dirbtuvių dalyviai kurs savojo herojaus portretą: galbūt kažkam tas herojus bus jo mama, tėvas, o gal koks žymus visuomenės ar pramogų pasaulio veikėjas, turėjęs įtakos jo gyvenimui. Užsiėmimas vyks rusų kalba.

J_Stapakov

Rūtos Petniūnaitės nuotr.

J. Štapakovas – plataus diapazono eksperimentinės grafikos kūrėjas, jo kūrinių yra Ermitažo muziejuje (Sankt Peterburgas, Rusija), Krokuvos nacionaliniame muziejuje (Krokuva, Lenkija), Niujorko šiuolaikinio meno muziejuje „MoMa”, menininko rankų darbo knygos saugomos Sankt Peterburgo viešojoje, Aleksandrijos (Egiptas), Rygos (Latvija), Saksonijos valstybinėje (Drezdenas, Vokietija) ir Berlyno nacionalinėje bibliotekose (Vokietija).

Renginiai KKKC Meno kieme (Bažnyčių g. 4, Klaipėda)

Rugpjūčio 12 d. 16 val. portreto, naudojant trafareto techniką, kūrybinės dirbtuvės, lektorius – menininkas Jurijus Štapakovas (nemokamai, rusų k., būtina registruotis tel. 8 618 14506 arba el. p. inga@kkkc.lt).

Rugpjūčio 12 d. 19 val. Jurijaus Štapakovo portretų ekspozicijos „Mūsų laikų didvyriai” pristatymas.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

Leave a Reply