Juodų ir baltų klavišų ansamblis

Keturiasdešimt keturi – tiek fortepijono klavišų vienam atlikėjui teks koncerte „Taip arti, taip toli”, kuris vyks gruodžio 9 d., penktadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje. Ant scenos susitiks dvi artimos sielos iš tolimų kraštų – pianistai Petras Geniušas ir Fali Pavri (Indija-Jungtinė Karalystė). Tarp programai atrinktų fortepijoninės muzikos kūrinių – ir vienas šiuolaikinės indų kultūros pavyzdys, ir Franzo Schuberto, Fryderyko Chopino, Maurice’o Ravelio, Johno Mayerio ir George Gershwino kūriniai fortepijonui.

P_Geniusas_ foto_V_Petrikas 3

Petras Geniušas. Vytauto Petriko nuotr.

Petras Geniušas tiek melomanams, tiek plačiajai visuomenei yra tapęs aukšto lygio muzikos simboliu. Pianistas yra meistriškai įvaldęs platų klasikinių, romantinių ir šiuolaikinių kūrinių repertuarą, rengia rečitalius ir koncertuoja kaip solistas su Lietuvos simfoniniais orkestrais, įvairiais kameriniais ansambliais ir solistais, dirigentais. Tačiau klasikinio pianisto amplua Petrui Geniušui per maža: neretai jį galima pamatyti ant scenos akompanuojantį dramos spektakliams, baletui ar net kabaretui, dalyvaujantį džiazo ir įvairius muzikos stilius kryžminančiuose projektuose. Per karjerą sukauptas žinias jis perduoda studentams Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei Karališkojoje Škotijos konservatorijoje Glazge. Būtent čia jis neseniai sutiko kitą šio koncerto pianistą, su kuriuo P. Geniušą sieja ir viena ypatinga patirtis – bendradarbiavimas su pasaulinio garso violončelininku Mstislavu Rostropovičiumi.

RCS

Fali Pavri. K. K. Dundas nuotr.

Fali Pavri – taip pat aktyvaus muzikinio gyvenimo ritmo atstovas. Iš Indijos kilęs muzikas, kaip ir P. Geniušas, užsiima solisto karjera, atlieka kamerinę muziką ir moko būsimus pianistus. F. Pavri profesinis kelias tautiniu ir geografiniu požiūriu yra įspūdingai platus: pirmą kartą prie fortepijono jis atsisėdo gimtajame Mumbajuje, o studijoms pasirinko muzikų kalvę Maskvos konservatoriją ir Londono Karališkąją muzikos mokyklą. Šiuo metu F. Pavri yra Karališkosios Škotijos konservatorijos profesorius. Pianisto rečitaliai taip pat aprėpia įvairius pasaulio kraštus – gimtąją Indiją, Pietų Afrikos Respubliką, Jungtinę Karalystę, Jungtines Amerikos Valstijas ir Lietuvą. Šį pianistą galime laikyti ir šiuolaikinės muzikos propaguotoju, jo talentas buvo pasirinktas įgyvendinti ne vieną dabarties kūrinio premjerą.

Pagrindinis koncerto „Taip arti, taip toli” programos akcentas – kūriniai keturioms rankoms, kuriuos atliks abu tautiškai tolimi, bet dvasiškai artimi pianistai. Atlikėjų duetas pristatys austrų romantiko Franzo Schuberto Fantaziją f-moll ir šokdinantį Maurice’o Ravelio „La Valse”. O koncertą užbaigsianti George Gershwino šventiška „Kubietiška uvertiūra” šaltą žiemos vakarą įpūs gaivaus vasaros vėjo.

Tarp kūrinių fortepijoniniam duetui bus galimybė susipažinti ir su individualiais atlikėjų talentais. P. Geniušas ir F. Pavri atliks po vieną nuostabaus grožio F. Chopino baladę, o svečias iš Indijos pristatys ir vieną ypatingą kūrinį. Tai bus taip pat indų menininko Johno Mayerio šiuolaikinė kompozicija „Kalkutos miestas”, garsais papasakosianti apie 15 milijonų gyventojų turintį miestą Indijos šiaurės rytuose.

Pianistų rečitaliai įprastai kviečia tapti ypatingo bičiulių susitikimo scenoje liudininkais. Keturios rankos ant fortepijono klavišų atskleis dar platesnes instrumentų karaliaus – fortepijono – galimybes. Nuo subtiliausių sąskambių iki didelį orkestrą primenančios jėgos – visa tai vieno instrumento ir dviejų atlikėjų koncerte, P. Geniušo pavadintame pagal vokiečių režisieriaus Wimo Wenderso filmą „Faraway, So Close” (liet. „Taip arti, taip toli”). Kviečiame iš arti pažinti tolimų kraštų draugystės fortepijono garsų meną!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Ieva Budriūnaitė

Leave a Reply