„Jaunasis Čiurlionis” – jaunimui

 Kovo 17 dieną, ketvirtadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje vyksiantis koncertas „Jaunasis Čiurlionis” bus garsiojo lietuvių kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 140-ųjų gimimo metinių aidas.

R.Zubovas 1

Rokas Zubovas. KKS archyvo nuotr.

 Jaunimui skirtame koncerte skambės studijų metais sukurtų miniatiūrų transkripcijos solistams ir styginių orkestrui, bus demonstruojamos paveikslų projekcijos. Kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru (meno vadovas Mindaugas Bačkus) atliekamos programos iniciatorius ir vedėjas – pianistas Rokas Zubovas, garsiojo menininko provaikaitis.

„1893 metai. Į Varšuvą, jau pabaigęs mokslus Plungės dvaro orkestro mokykloje, finansuojamas kunigaikščio Oginskio, studijuoti atvyksta Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Čia jį pasitinka miesto kultūrinis gyvenimas, Chopino įtakos nuspalvintas muzikinis pasaulis, draugai, kolegos, apima pirmieji jaunatviški meilės jausmai. Tačiau neblėsta ir Druskininkų – pušynų, Nemuno, paukščių giesmių – prisiminimas ir namų ilgesys, galvoje ir toliau skamba lietuviškos dainos atgarsiai. Šiuose trijuose pasauliuose ir vyksta Čiurlionio studijos, gimsta nauji kūriniai. Dalis jų – tai tradiciniai laikmečio šokiai: mazurkos, valsai, polkutės; kita dalis – lietuvių liaudies dainų išdailos; trečioji kūrinių skrynelė – tai Druskininkų peizažai. Taip bręsta menininkas, kuris vėliau taps didžiuoju Lietuvos Genijumi”, – teigia R. Zubovas.

R. Zubovas aranžavo keletą ankstyvųjų M. K. Čiurlionio fortepijoninių opusų, pritaikęs juos atlikti fortepijonui, pučiamiesiems, styginiams ar net instrumentų ansambliams su orkestru. Solines partijas koncerte gros Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos, S. Šimkaus konservatorijos, J. Kačinsko ir J. Karoso muzikos mokyklų jaunieji instrumentalistai.

Beje, studijuodamas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje R. Zubovas tapo M. K. Čiurlionio tarprespublikinio pianistų konkurso nugalėtoju ir pelnė specialų prizą už geriausiai atliktus Čiurlionio kūrinius. Visus M. Čiurlionio fortepijoninius kūrinius pianistas prieš keletą metų įgrojo ir išleido 6 kompaktinių plokštelių albume „M. K. Čiurlionis. Kūriniai fortepijonui”.

Šiuo metu Rokas dėsto VDU Muzikos akademijoje Kaune bei dirba M. K. Čiurlionio namų Vilniuje direktoriumi. Šiemet už nuopelnus Kauno ir visos šalies kultūrai jis apdovanotas 2-ojo laipsnio Santakos garbės ženklu.

Ištikimai puoselėjantis ir skleidžiantis savo prosenelio kūrybą R. Zubovas suvaidino M. K. Čiurlionio vaidmenį filme „Laiškai Sofijai”, pasakojančiame žymiojo menininko meilės ir gyvenimo istoriją. Pianistas įrašė ir visą filme skambančią muziką.

1907 metų rudenį Vilniuje susitiko du žmonės, susipažino ir patiko vienas kitam. „Nenori man duoti pamokų, bet tai nieko”, – su giedru humoru tarė sau M. K. Čiurlionis. „Absoliučiai viską žinojau”, – jau po keliasdešimties metų savo pirmąjį ir lemtingąjį įspūdį prisiminė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė. Taip gimė meilė ir prasidėjo treji su puse jų gyvenimo metų – tik tiek jiems buvo lemta būti kartu…

Iš Mikalojaus Konstantino laiško Sofijai: „O mes eisime drauge, Zosyt, ir, kai panorėsime, dangus bus žemai, o jūra sekli; o kai panorėsime, stebėsime mažas žoleles arba smulkias žuveles, zvimbiančius mašalėlius, ir visur, kai tik panorėsime, didelė šviesi laimė bus su mumis.”

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply