Įspūdinga tarpkontinentinė muzikinė kelionė

Sausio 14 dieną, ketvirtadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salės scenoje muzikuos charizmatiška smuikininkė Rūta Lipinaitytė. Kartu su Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) kameriniu orkestru, vadovaujamu Jono Janulevičiaus, ji pakvies klausytojus į originalią tarpkontinentinę muzikinę kelionę.

R. Lipinaityte, foto_D.Matvejevas

Rūta Lipinaitytė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Rūta Lipinaitytė yra daugelio tarptautinių konkursų laureatė. Smuikininkė daug metų griežė orkestre „Kremerata Baltica”, buvo jo koncertmeisterė. Ji grojo Paryžiaus, Rygos, Kuhmo, Niujorko, Bazelio, Lockenhauso ir kitose garsiose koncertų salėse. Kaip solistė Rūta koncertavo su Drezdeno, Brno, Kataro filharmonijų, Kroatijos radijo, Zagrebo, Lietuvos nacionaliniu simfoniniais orkestras, orkestrais „Kremerata Baltica” bei „Metų laikai” (Maskva), Lietuvos, Šv. Kristoforo, Klaipėdos, Šiaulių ir Talino kameriniais orkestrais.

Penktąjį sezoną gyvuojantis jaunatviškas VDU kamerinis orkestras jau surengė apie šimtą koncertų Lietuvoje ir užsienyje, grojo „Euro-Mediterranean Youth Music Expo 2012″ festivalyje Kipro Respublikoje bei prestižiniame Schlezwig-Holstein festivalyje Vokietijoje. Kolektyvas dalyvavo Pažaislio muzikos festivalyje, E. Grygo ir M. K. Čiurlionio muzikos festivalyje, taip pat festivaliuose „Muzikos ruduo”, „Iš arti”, „Operetė Kauno pilyje”. Orkestras yra atviras netikėtiems eksperimentams, drąsiai imasi naujų idėjų, kurias įgyvendina bendradarbiaudamas su įvairių meno sričių menininkais.

Kolektyvo dirigentas Jonas Janulevičius yra ir Kauno valstybinio muzikinio teatro vyriausiasis dirigentas bei ilgametis Šiaulių kamerinio orkestro meno vadovas, pelnęs „Auksinį scenos kryžių” operetės ir miuziklo kategorijoje.

VDU_orkestras1, fotografas Rytis Šeškaitis

Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras. Ryčio Šeškaičio nuotr.

Pasak VDU kamerinio orkestro direktorės ir smuikininkės Ritos Bieliauskaitės, kolektyvo išskirtinumas yra galimybė kiekvienam nariui išreikšti pageidavimus dėl orkestro programos: „Bet kuris mūsų kolektyvo narys gali teikti savo pasiūlymus programai. Žinoma, priimdami galutinį sprendimą visuomet atsižvelgiame į koncerto koncepciją, tačiau tokia laisvė atveria duris eksperimentams ir leidžia nuolat stebinti mūsų klausytojus.”

Programoje „Tarp kontinentų” skambėsiantys ekspresyvūs, jaudinantys, melodingi ir gyvybingų šokių ritmų pripildyti kūriniai perkels į skirtingus žemynus bei leis pajusti įvairių metų laikų dvasią. Ši spalvinga kelionė prasidės Lietuvoje teatrališku Algirdo Martinaičio trijų dalių kūriniu „Trijų m’art komedijų sezonas”, kuriame tarsi viename katile verda komedija, tragedija ir baletas, susipina Piotro Čaikovskio mažųjų gulbių šokio atspindžiai, Dmitrijaus Šostakovičiaus, Leonido Desiatnikovo „Rusiškų sezonų” intonacijos bei daugelis kitų įspūdingų muzikinių portretų.

Vėliau muzikos garsai klausytojus perkels į Šiaurės Ameriką, kur buvo sukurtas žymusis lyriškas ir jausmingas Samuelio Barberio „Adagio” styginiams, tapęs ne vieno garsaus režisieriaus kino filmo garso takeliu.

Ástoro Piazzollos „Keturi metų laikai Buenos Airėse” uždegs aistringais Pietų Amerikos ritmais. Iš garsiojo argentiniečio sukurtų naujojo tango stiliaus (Nuevo Tango) kūrinių liejasi temperamentas ir melancholija, o tradicinis argentinietiškas šokis įgyja klasikinės muzikos bei džiazo elementų.

Sulaukus naujųjų metų kviečiame pasisemti naujų įspūdžių nepaprastoje tarpkontinentinėje muzikinėje kelionėje!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Kristina Malceva

Leave a Reply