Intriguojantis „Laiko eksperimentas”

„Laiko eksperimentas” – tai moderni vaizdo ir garso instaliacija, kuri bus parodyta Klaipėdos koncertų salėje rugsėjo 18 d., penktadienį, 18 valandą. Čia tris savaites vyksta šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika”, pristatantis aktualiausius dabarties meno reiškinius.

Daniele_Ghisi_1

Daniele Ghisi. Organizatorių archyvo nuotr.

Instaliacijos idėjos, muzikos, vaizdo ir animacijos autorius – jaunosios kartos italų kompozitorius ir matematikas Daniele Ghisi, šiuo metu gyvenantis Prancūzijoje. Renginio dieną 17 valandą vyksiančiame prieškoncertiniame susitikime jis plačiau pakomentuos savo kūrinį ir pabendraus su eksperimento klausytojais.

Daniele Ghisi baigė matematikos studijas Milano universitete. Jis taip pat studijavo kompoziciją Bergamo konservatorijoje, tobulinosi įvairių kompozitorių vedamuose seminaruose, dalyvavo „Ensemble Modern” tarptautinėje akademijoje (Vokietija), kompozicijos sesijose „Voix Nouvelles” bei „Transforme” (Prancūzija), D. Ghisi išklausė kompozicijos ir kompiuterinės muzikos kursą IRCAM’e Paryžiuje, taip pat buvo Berlyno menų akademijos reziduojantis kompozitorius bei Madrido „Casa de Velàzquez” įsikūrusios Prancūzijos akademijos Ispanijoje narys. Prieš keletą metų dirbo IRCAM’e kaip kompozitorius-mokslinis bendradarbis bei Ženevos aukštojoje muzikos mokykloje kaip mokslinių tyrimų asistentas.

Johnas Williamas Dunne’as – airių kilmės britų aeronautikos inžinierius, kariškis, filosofas ir muselinės žūklės entuziastas – 1927 metais parašė knygą „Laiko eksperimentas”. Kiekvieną rytą pabudęs jis užrašinėdavo savo sapnus, kuriuose matydavo tiek praeities įvykius, tiek ateities nuojautas, tiek ir su niekuo nesusijusius dalykus. Minėtoje knygoje autorius išdėstė savo teoriją apie praeities ir dabarties vienalaikiškumą, pranašingų ir niekaip nei su prisiminimais, nei su ateities nuojautomis nesusijusių sapnų sambūvį.

XXI a pradžioje D. Ghisi, inspiruotas J. W. Dunne’o knygos, leidosi į kelionę šia keista reliatyvaus laiko mašina.

Kaip galėtume išsivaduoti iš negrįžtamai bėgančio laiko idėjos ar iliuzijos? Ką reiškia mūsų sapnai, kurie neturi ryšio nei su praeitimi, nei su ateitimi? Kur jie slepiasi? Gal mes suvokiame laiką tam tikruose rėmuose? Ar mes galėtume išplėsti laiko ribas tam, kad suvoktume smulkesnes jo padalas?

Trijuose instaliacijos ekranuose projektuojamos skirtingos vaizdų serijos: diena, metai ir visas gyvenimas, kiekvieną suvokiant kaip poliritmą. Viduriniajame rodomas pagrindinio veikėjo rašomas dienoraštis – tai tarsi kelionė per jame dėstomas mintis ir apmąstymus, trunkančius ištisus metus ir be pabaigos prasidedančius iš naujo. Kituose ekranuose (kurie įjungiami tik retsykiais tam tikrose videoprojekcijos vietose) pasirodo pagrindinio veikėjo „alter ego”, gyvenantys skirtinguose laiko matmenyse (kairysis per tą patį laiką nugyvena dieną, o dešinysis – visą gyvenimą).

Šio inovatyvaus projekto kompiuterinis dizainas sukurtas garsiojoje IRCAM-Pompidou centro studijoje. Visame pasaulyje gerai žinomą akustinės muzikos ir garso tyrimų centrą IRCAM prieš daug metų įkūrė Pierre’as Boulezas, iškilus prancūzų kompozitorius bei dirigentas.

„Laiko eksperimento” premjera įvyko šių metų birželį Paryžiuje IRCAM rengiamame tarptautiniame multidisciplininiame festivalyje „ManiFeste”. Instaliacija nepaprastai sužavėjo filosofę, garsinės poezijos ir šiuolaikinio meno žinovę Elie During. Jos rengiamoje publikacijoje „Temps flottants” (verčiant pažodžiui, „Plūduriuojantis laikas”) permąstomos ribos tarp filosofijos, kino, meno ir kasdienio gyvenimo, siekiant pateikti kiek kitokį mūsų šiuolaikinės egzistencijos paveikslą, kuriame turime išmokti organizuoti išskaidytą dėmesį, naviguoti iš vienalaikiškumų ir sambūvių sudarytame erdvėlaikyje, visais jutimais patirti šią tirštą, daugiasluoksnę dabartį. Kitaip tariant, „plūduriuoti”.

Intriguojame ir kviečiame asmeniškai patirti „Laiko eksperimento” poveikį.

Projekto interneto puslapis: www.anexperimentwithtime.com.

KKS informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply