Festivalyje „Salve Musica” – muzikinė puota

Šventinei nuotaikai sukurti tinka bet kuri savaitės diena, kai už tai atsakingi yra Alexander Paley (fortepijonas, JAV) ir Gintaras Rinkevičius, kurio batutos mostams paklūsta Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Festivalis „Salve Musica” pasiryžo sugriauti pirmadienio – niūriausios savaitės dienos – stereotipą. Tam pasitelkta rinktinė programa „Amerikos muzikos puota”, kuri skambės gruodžio 19 dieną, pirmadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Paley_Rinkevicius_LVSO_foto_V_Petrikas1

Alexander Paley, Gintaras Rinkevičius ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.

Simfoninė jėga ir pianisto virtuoziškumas publiką supažindins su dviem Amerikos muzikos pasaulio pasididžiavimais – Leonardu Bernsteinu ir George’u Gershwinu.

Alexander Paley – vardas ir pavardė, kurių nerasti Klaipėdos koncertų salės repertuare būtų išties neįprasta. Pianisto ir koncertinės įstaigos bendradarbiavimas padovanojo klaipėdiečiams daugybę iškilių projektų, kurių pabaigos dar nematyti, o A. Paley talentas sutraukia vis didesnį ištikimiausių koncertų lankytojų būrį. Nuolat po pasaulį keliaujantis muzikas savo namais laiko Niujorką ir Paryžių. Šventinės klasikos festivalis – puiki proga pianistui grįžti į Lietuvą ir su dar viena ryškia programa pamaloninti savo gerbėjus.

Nepaprastu kūrybiniu produktyvumu stulbinantis A. Paley publiką pakeri virtuoziška grojimo technika ir originaliomis interpretacijomis. „Klaviatūra yra pirštų tęsinys. Reikia groti karštu protu ir šalta širdimi. Neskubėti ir mėgautis kiekviena grojimo akimirka”, – sako A. Paley. Moldovoje gimusio ir Maskvos konservatorijoje studijavusio pianisto tarptautinė karjera prasidėjo laimėjus pirmąją premiją J. S. Bacho konkurse Leipcige, Bosendorferio prizą ir Grand Prix konkurse Bulgarijoje.

A. Paley ir G. Rinkevičiaus kūrybinis tandemas – maloni patirtis ne tik klausytojams, bet ir pačiam pianistui. „Dievinu maestro G. Rinkevičių. Per savo karjerą esu grojęs su gausybe įvairių dirigentų ir orkestrų, tačiau turiu pripažinti, kad taip gerai, kaip groti diriguojant maestro, nebuvo niekur”, – sako garsusis amerikiečių pianistas.

Dirigentui G. Rinkevičiui turėtume būti dėkingi už tai, kad dar 1988 m. jis Lietuvoje subūrė naują koncertinę jėgą – Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą. Iki šiol jis yra orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas yra neabejotinai ryški ir įtakinga šalies muzikos pasaulio asmenybė. Tačiau jis pripažintas ir tarptautiniu mastu – yra gavęs svarbių apdovanojimų Latvijoje, Norvergijoje, Rusijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Portugalijoje. Dirigentas taip pat yra Latvijos nacionalinės operos pagrindinis kviestinis dirigentas, Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius. Jo vadovaujamas LVSO šalies simfoninių orkestrų kontekste išsiskiria savo universalumu ir produktyvumu. Jo repertuare randame klasikinės, šiuolaikinės viso pasaulio autorių muzikos, operų pastatymų ir net bendradarbiavimo su populiarosios muzikos atstovais.

XX a. pirmoji pusė Amerikos muzikai padovanojo ypatingų muzikos komponavimo talentų. Abu koncerto „Amerikos muzikos puota” autoriai – tarptautinį pripažinimą pelnę kūrėjai. Leonardas Bernsteinas pasaulyje pirmiausiai išgarsėjo kaip puikus dirigentas, kuriam buvo patikėtas Niujorko filharmonijos simfoninio orkestro vairas. George Gershwinas išsiskyrė tuo, kad savo kūryba naikino atskirtį tarp akademinės ir populiariosios muzikos. Jo žymiausių orkestrinių kūrinių melodijos yra plačiai žinomos visame pasaulyje.

Koncerto pradžioje skambės L. Bernsteino „Simfoniniai šokiai” – kūrinys iš legendinio miuziklo „Vestsaido istorija” bei G. Gershwino Koncertas fortepijonui ir orkestrui „Žydroji rapsodija”. Pastarasis klasikinę muziką ir džiazo elementus sujungiantis opusas atvėrė kompozitoriui duris į pasaulio muzikos elitą ir tapo vienu populiariausių visų laikų amerikiečių autorių kūrinių. Antrojoje koncerto dalyje bus atliktas to paties kompozitoriaus Simfoninis paveikslas iš operos „Porgis ir Besė”, apimsiantis populiariausias jos melodijas.

Besiruošiant svarbiausioms metų šventėms net ir pirmadieniai gali tapti iškilmingais, ypač jei dienos pabaigoje skamba šventinė simfoninė muzika. Alexander Paley ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras su G. Rinkevičiumi priešakyje lauks jūsų „Amerikos muzikos puotoje”!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Ieva Budriūnaitė

Leave a Reply