Baroko ir XX amžiaus kūrėjų sankirtos

Rugsėjo 22 dieną, antradienį, 18 valandą, Klaipėdos koncertų salėje festivalio „Permainų muzika” koncerte „Sankirtos” skambės keturi stambūs XX amžiaus kūrėjų – Eduardo Balsio, Anatolijaus Šenderovo, Mindaugo Urbaičio ir Alfredo Schnittke’s – opusai smuikui solo, dviem ir keturiems smuikams, kurie bus perskiriami baroko epochos meistro Johanno Sebastiano Bacho muzikos interliudais.

Armonaite_foto_D_Matvejevas

Ingrida Armonaitė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Vieno svarbiausių XX a. II pusės lietuvių kompozitorių Eduardo Balsio kūryba yra įtaigi, emocinga, tuo laikotarpiu ji inspiravo svarbius lietuvių muzikos modernėjimo pokyčius. Koncertą smuikui solo E. Balsys kūrė smuikininkui virtuozui Raimundui Katiliui, tačiau staiga mirė, nebaigęs kompozicijos. Galutinę jos redakciją atliko pats smuikininkas, kuris po to dažnai ją grodavo savo koncertuose.

E. Balsys buvo daugelio žymių nūdienos kūrėjų mokytojas, muzikos komponavimo procese akcentavęs spontaniškumą ir kūrybos prasmę. Tarp jo mokinių buvo ir Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Anatolijus Šenderovas, šiemet minintis jubiliejinę sukaktį. Ekspresyvi, tembro, dinamikos bei faktūros įvairove išsiskirianti šio kompozitoriaus muzika skamba įvairiose pasaulio scenose.

Aštrumo ir garso efektų nestokoja autoriaus kompozicija dviem smuikams „Dialogai”. Čia išryškėja dvi kontrastinės bendravimo linijos – dramatizmas ir lyrika, girdimi ir daugeliui A. Šenderovo kūrinių būdingi rytietiški motyvai.

Alfredo Schnittke’s kūryba – tai emocionaliai išreikšta filosofija, kurioje atsispindi aktualios žmonijos ir kultūros problemos, gėrio ir blogio, gyvenimo ir mirties, tikėjimo ir skepticizmo temos bei kvietimas skleisti gėrį, kuris slypi kiekvieno žmogaus prigimtyje. Polistilistika, klasikinės ir modernios harmonijos konfliktas tapo raiškiausia priemone šioms aktualioms temoms perteikti. Ne išimtis ir Sonata A Paganini smuikui solo. Čia praeitis ir dabartis, skirtingi muzikos stiliai – nuo J. S. Bacho iki Albano Bergo – susilieja į vientisą, meistriškai sukomponuotą muzikinę liniją.

Baroko ir XX a. kūrėjų sankirtos tarsi susilies finaliniame Mindaugo Urbaičio kūrinyje keturiems smuikams „Bachvariationen”, pagrįstame J. S. Bacho sonatų ir partitų smuikui solo tematine medžiaga. Barokinės muzikos motyvai jame paklūsta minimalistinės muzikos plėtotei, o imitacinė technika padeda pasiekti natūralios tėkmės ir begalinio kanono įspūdį.

Techniškai sudėtingas solines S. Balsio ir A. Schnittkės kompozicijas koncerte atliks šios koncertinės programos sumanytoja, tarptautinių konkursų laureatė smuikininkė Ingrida Armonaitė. Ji yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos styginių instrumentų katedros profesorė, taip pat dirba Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, groja kameriniuose ansambliuose „Armonų trio” ir „Trio advance”, daug koncertuoja kaip solistė su simfoniniais ir kameriniais orkestrais.

Programą „Sankirtos” I. Armonaitė apibendrina vokiečių filosofo, Nobelio taikos premijos laureato Alberto Šveicerio citata: „Aš esu gyvenimas, kuris nori gyventi, aš esu gyvenimo, kuris nori gyventi, viduryje.”
A. Šenderovo, M. Urbaičio opusų idėjas kartu su Ingrida perteiks smuikininkai Rasa Vosyliūtė, Artūras Šilalė ir Žydrė Ovsiukaitė, kurie taip pat paįvairins XX a. muzikos programą barokiniais intarpais.

KKS informacija, parengė Kristina Malceva

Daugiau informacijos – www.koncertusale.lt

Parašykite komentarą