„Banginių dainos” intriguoja ir kviečia

Tarptautinis trio, kuriame groja šveicaras Kasparas Zehnderis (fleita), čekas Karelas Kosarekas (fortepijonas) ir lietuvis Mindaugas Bačkus (violončelė), vasario 17 dieną, trečiadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje pristatys intriguojančią programą „Banginių dainos”. Klaipėdiečiai turės galimybę pirmieji ją išgirsti, vėliau programa bus atlikta Čekijoje ir Šveicarijoje.

Karel Košárek (2)

Karelas Kosarekas. KKS archyvo nuotr.

K. Kosarekas Klaipėdoje gros pirmą kartą, o K. Zehnderis čia jau koncertavo anksčiau kaip dirigentas ir fleitininkas. Jis yra Šveicarijoje vykstančio Murten Classics festivalio meno vadovas. K. Zehnderio iniciatyva buvo suburtas šis trio, jo pakviestas Murtene 2014 ir 2015 m. rugpjūčio mėnesiais koncertavo Klaipėdos kamerinis orkestras.

K. Zehnderis užima dar kelias svarbias pozicijas Šveicarijos muzikiniame gyvenime: jis yra Paul Klee centro Berne muzikos vadovas ir Paul Klee ansamblio vadovas, vadovauja Bielo simfoniniam orkestrui. Talentingas ir įvairiapusis muzikas nuolat pasirodo svarbiausiose Europos koncertų salėse ir festivaliuose kaip dirigentas, solistas ar kamerinių ansamblių dalyvis. Jis dirigavo ir kelių sceninių kūrinių pastatymams, tarp jų – W. A. Mozarto operai „Figaro vedybos” Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

x-default

Kasparas Zehnderis. Guy Perrenoud nuotr.

 K. Zehnderis parengė keletą programų su Kauno miesto simfoniniu orkestru, su viena jų – „Simfonija miestui ir jūrai” – 2013 m. pasirodė ir Klaipėdos koncertų salėje. Jis dirigavo A. Dvořáko „Stabat Mater” Pažaislio festivalyje Kaune, o 2012 m. „Klaipėdos muzikos pavasaryje” atliko programą su Klaipėdos kameriniu orkestru, kurioje ne tik dirigavo, bet ir grojo fleita.

K. Kosarekas yra vienas aktyviausių Čekijos pianistų, daugelio tarptautinių konkursų laureatas. Jo koncertų geografijoje jau užfiksuota JAV, Japonija, Izraelis bei daugelis Europos šalių, kuriose vyko pianisto rečitaliai, vokalinės ir kamerinės muzikos koncertai bei pasirodymai su orkestrais.

M. Bačkus septintus metus vadovauja Klaipėdos kameriniam orkestrui, su kuriuo dažnai pasirodo kaip solistas, taip pat griežia solo su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos kameriniu ir kitais orkestrais, atlieka kamerinę muziką, dalyvauja „Nepaklusniųjų” ansamblio bei BSM (Bačkus / Sviackevičius / Mikeliūnas) trio projektuose. Nemažą laiko dalį M. Bačkus skiria pedagoginiam darbui Klaipėdos universiteto Menų akademijoje.

Programos „Banginių dainos” pagrindinė intriga – garsaus JAV avangardo autoriaus George’o Crumbo kompozicija „Banginių dainos”. Pasak M. Bačkaus, tai „unikalus, mistiškas kūrinys”. Jis buvo inspiruotas banginių dainų įrašų, jame naudojami netikėti ir netradiciniai garsų išgavimo būdai.

Koncerte taip pat skambės Johanno Nepomuko Hummelio, Bohuslavo Martinů, Heitoro Villa-Loboso, Nikolajaus Kapustino kūriniai. Klausysimės tiek trio sudėties ansamblio, tiek ir duetų.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply