Andresas Mustonenas: koncertas yra gyvas emocinis patyrimas

Festivalis „Salve Musica”, klaipėdiečiams dovanojantis šventinės klasikos koncertų puokštę, gruodžio 13 dieną, antradienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje kviečia paklausyti gyvybingo ir spalvingo koncerto. „Händel–Jazz–Bach” – taip vadinasi Klaipėdos kamerinio orkestro programa, kurios meninis variklis yra Andresas Mustonenas.

A_Mustonen_KKO_ foto_V_Petrikas

Andresas Mustonenas ir Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.

Pasak orkestro meno vadovo Mindaugo Bačkaus, „ši programa yra A. Mustoneno idėja. Mes grosime baroko, t. y. Georgo Friedricho Händelio ir Johanno Sebastiano muziką džiazo ritmu”.

Andresas Mustonenas – kultinė estų muzikos figūra. Šios unikalios asmenybės muzikinė veikla itin įvairiapusė: smuiku jis griežia įvairių epochų ir žanrų muziką nuo renesanso ir baroko iki džiazo, o jo batutai paklūsta tiek oratorijų, tiek šiuolaikinių kompozitorių kūrinių interpretacijos. Jis dažnai kviečiamas diriguoti orkestrams visame pasaulyje dėl savito požiūrio į savo misiją: „Mano darbas nėra mokyti atlikėjus, kaip jie turi groti – juk jie tikrai žino kaip. Mano tikslas yra juos įkvėpti, atrasti muziką kartu su jais.”

Pasak A. Mustoneno, „griežtas žanrų atskyrimas yra viena iš nūdienos muzikos pasaulio problemų. Klasikinės muzikos koncertų lankytojams menkai rūpi roko scena, o džiazo mėgėjai nė nenutuokia, kas vyksta operos teatre. Klasikinės muzikos programų sudarytojai bijo laužyti nusistovėjusią tvarką, nenorėdami trikdyti ir gąsdinti savo klausytojų. To pasekmė yra stagnacija, nuobodulys ir muzikos mirtis. O juk kiekvienas koncertas turėtų būti gyvas emocinis patyrimas ne tik klausytojams, bet ir atlikėjams.”

Klaipėdos kamerinio orkestro ir A. Mustoneno kūrybinė partnerystė kasmet pateikia klausytojams įdomiausių ir netikėčiausių meninių rezultatų. Jo dėka ženkliai prasiplėtė tiek kolektyvo repertuaras, tiek su orkestru koncertuojančių išskirtinių solistų ratas. Antroji orkestro kompaktinė plokštelė „Mozarto atgimimas” taip pat buvo įrašyta A. Mustoneno iniciatyva.

Šį kartą garsusis smuikininkas bei dirigentas į Klaipėdą atvyks kartu su Andres Mustonen ArtJazz Ensemble. Jame jis pats gros smuiku, Jaak Sooāār ir Paul Daniel skambins gitaromis, Taavo Remmel grieš kontrabosu, o Tanel Ruben valdys perkusinius instrumentus. Kartu su estais muzikuos ir lietuvis saksofonininkas Liudas Mockūnas, su kuriuo orkestras jau yra sėkmingai braidęs po šiuolaikinės muzikos vandenis.

Šįkart tai bus instrumentinė ir vokalinė baroko muzika, skambėsianti uždegančiu džiazo ritmu ir padabinta improvizacijų girliandomis. Andres Mustonen ArtJazz Ensemble kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru atliks J. S. Bacho Brandenburgo koncertus Nr. 2 ir 4, Koncerto 2 smuikams ir orkestrui d-moll II dalį ir net keturias G. F. Händelio arijas. Tarp jų bus nuostabiosios „Lascia Chio Pianga” iš operos „Rinaldo” ir „Ombra Mai Fu” iš operos „Kserksas”.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply