Dizainas ir architektūra
Sandra Kliukaitė. Diagnozė: „Mados infekcija“

2011-03-31

/// Prieš keletą savaičių mieste pasirodė pirmieji bauginantys plakatai su kaukole ir žirklėmis... Tai reiškė, kad virusas jau labai arti. Kovo 18 d. buvo išplatintas dar daugiau įtampos sukėlęs specialiai išleistas laikraštis „Mados infekcija“. Pavarčius iliustruotą 30-ies puslapių rašliavą apie „dizikus“ ir viruso plitimo eigą, pradėjo ryškėti pirmieji mados viruso simptomai. Buvo aišku, kad jokie antivirusiniai preparatai jau nebepadės. Kovo 24 d. „Mados infekcija“ pasiekė epideminį lygį ir visu stiprumu smogė tiesiai į Šiuolaikinio meno centrą. ŠMC atlaikė tris dienas karantine, kol visiems infekuotiems pacientams buvo suleista net 21 kolekcijų dozė... ///

/// Viruso pradžia ir plitimas ///

Visa tai prasidėjo dar prieš kelis mėnesius, kai spaudoje ir internete vėl pradėjo sklisti naujos žinutės apie jau 11 metų iš eilės Vilniuje plintantį virusą, pavadinimu „Mados infekcija“. Viruso idėjinė vadė Sandra Straukaitė ir prodiuserė Renata Mikailionytė, dar  vadinamos „Mados infekcijos“ smegenimis ir stuburu, apie neišvengiamai artėjantį įvykį perspėjo dar vasarį surengtoje spaudos konferencijoje. Lietuvos dizaineriai tuo metu tęsė karštligišką konstravimo ir siuvimo procesą, o dar šešios mados „preparatų“ dozės į Vilnių buvo transportuotos iš užsienio: Prancūzijos, Ispanijos, Olandijos, Danijos, Vokietijos ir Estijos.

Režisierius Ignas Jonynas per dvi valandas susuko specialų dokumentinį vaizdo klipą apie šių metų „Mados infekciją“. Prie dūzgiančios siuvimo mašinos palinkusi siuvėja ant audinio siuva kaukolę ir žirkles… taip prasidėjo šis klipas ir privertė visus tuoj pat kaupti atsargas trims dienoms, žaibiškai plintančio mados viruso akivaizdoje.

/// Viruso eiga (1 diena) ///

Kovo 24 d., ketvirtadienį, „Mados infekcijos“ viruso sprogimo pradžią pažymėjo duetas iš Vokietijos „Grosser Heinrich“, kuriam dar pernai Vilniuje buvo suleista dviguba mados „Injekcija“. Vokietės pristatė įdomių konstrukcijų avangardinius kostiumus ir netrukus užleido vietą Lietuvos dizaineriams: Jurgitai Januškevičiūtei, Giedriui Šarkauskui, Laurai Dailidėnienei ir Kristinai Kruopienytei. Po kelių valandų visus į ŠMC susirinkusius mados „ligonius“ rėkti privertė dvidešimtmetė estė Kristel Kuslapuu, pernai gavusi lietuvišką „Injekciją“ ir pristačiusi neįtikėtiną, bet tikrą mezginių kolekciją „Apsinarkašinęs zebras“ („Zebra on acid“). Artėjant vidurnakčiui visus dar labiau „išgasdino“ prancūzė Lucile Puton, ant 29 metrų ilgio ŠMC podiumo paleidusi vyrus su dujokaukėmis ir „kalnų“ drabužiais. Anksčiau dirbusi pas tokius mados radikalus kaip Kris van Assche, Alexander McQueen ir Thom Browne, prancūzė tapo pirmosios dienos bomba, paskleidusia dar didesnį virusą.

/// Viruso eiga (2 diena) ///

Antra „Mados infekcijos“ diena buvo pati karščiausia. Temperatūra ŠMC užkulisių „gardeliuose“ pasiekė maksimumą, batai pradėjo lydytis. Ant podiumo pradėjo veržtis iš Londono sugrįžusios dizainerės Dovilės Gudačiauskaitės ir festivalio naujokės Agnės Biskytės modeliai. O netrukus žiūrovams prasidėjo ir rimtos haliucinacijos. Jos buvo tokios stiprios, kad vienu metu nukėlė į Florenciją, XV amžiaus Angliją ir kino filmą „Orlando“, nes savo kolekciją tuo metu rodė Florencijoje studijuojanti lietuvė Marija Popadničenko, kuriai pernai taip pat buvo suleista mados „Injekcija“. Įtampa nė kiek neatslūgo, kai savo kareivius į infekuotų žiūrovų pilną salę paleido dizaineris Giedrius Paulauskas. O pasirodžius blizgančiai, apokalipsės pradžią prognozuojančiai kolekcijai „2012“, kurią sutvėrė dizainerių Dianos Kuzmickaitės ir Aušros Urbanavičiūtės tandemas, žiūrovai plojo beveik atsistoję. Po pertraukos dar vienas sprogimas – ŠMC salėje pradėjo snigti! Skambant nuostabiai muzikai ant podiumo pagaliau pasirodė „Mados infekijos“ kaltininkės Sandros Straukaitės modeliai, „atklydę“ iš Ispanijos ir Amerikos karo bei Didžiosios depresijos laikotarpiu paplitusio kareivių ir fermerių garderobo. Po Sandros pasirodymo virusas šiek tiek nuslūgo, viską pabaigė kukli dizainerės Txell Miras iš Ispanijos kolekcija.

/// Viruso eiga (3 diena) ///

Trečią dieną dar septyni „dizikai“ kovojo su infekcija. Pirmoji - Agnė Kuzmickaitė - iššovė dozę ironijos vestuvėms, „nuotakoms“ ant galvų užmovusi plastiko kaukes... Po dizainerio Egidijaus Sidaro transformacijų „LIVE“ versijos, žiūrovus gasdino dizainerės iš Danijos Bibi GHOST modeliai. O netrukus Vitalis Čepkauskas dar kaip tyčia paleido ir visą grupę kaukėtų vyrų. Po jo dizainerė Eglė Žiemytė visus nužudė batais žudikais, o iš Londono trumpam sugrįžusi jauna dizainerė Milda Čergelytė, pernai irgi gavusi „Injekciją“, pristatė konceptualią kolekciją, vėl privertusią žiūrovus riktelti. Ir pagaliau paskutinė „dozė“ – olando Jeroen van Tuyl vyriškos konstrukcijos, užbaigusios „Mados infekcijos“ karštinę ir paleidusią ŠMC „įkaitus“ atgal į laisvę...

/// Prognozė ///

Kita „Mados infekcija“ Vilnių užklups jau šį rudenį. Viruso žinovai jau ruošiasi lapkričio 11-12 dienoms. Numatoma, kad būtent tada Vilnių pasieks pakartotinis mados virusas, kuris užkrės visus, norinčius juo užsikrėsti.

/// FOTO ///

Kolekcijos / Visvaldo Morkevičiaus nuotr.

Užkulisiai / Redos Mickevičiūtės nuotr.

Kutturpolis.lt

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės