Mare Liberum
Sandra Kliukaitė. KULTŪR‘izmas žiemos metu (nekomercinis kinas ir skaitalai)

2009-01-07

Fantastiniam šventimo laikotarpiui pasibaigus, grįžę į realybę lietuviai buvo „padengti“ baltu žiemos sniegu. Sniego tonos paralyžavo automobilių eismą, bet ne gerą nuotaiką. Galvoje pradėjo suktis mintys, ką veikti, kai per pusnis sunku nusigauti net iki artimiausios maisto prekių parduotuvės. Ką gi, TU gali išsinuomoti sniegomobilį arba roges, nusilipdyti trumpaamžę autorinę ledo skulptūrą, pasidaryti fotosesiją sniege, pažvejoti eketėje, nusimegzti šaliką, perskaityti vieną kitą Šachrazados pasaką ir svarbiausia – p-a-t-i-n-g-ė-t-i. Kadangi nesame baltosios meškos, galime tingėti kultūringai.

KULTŪR‘izmas žiemos metu gali būti susijęs su pačiomis įvairiausiomis meno formomis. Bene pačios priimtiniausios intelektualaus tingėjimo formos – kinas ir knygos. Jei tavo gatvė nėra maksimaliai užpustyta, tu gali nusigauti tiesiai į „Kino atostogas 5“ arba nekomercinio kino festivalį „Gala“. Pirmasis renginys skirtas labiau jaunimui, jo filmų programa sudaryta iš žymiausių lenkų „moralinio nerimo“ kino bangos pavyzdžių. „Moralinio nerimo“ kinas paprastai siejamas su 8-ojo dešimtmečio lenkų kinematografininkų filmais, kurių kūrėjams rūpėjo viešumon iškelti socialistinėje Lenkijoje ignoruojamas moralės, doros ir sąžinės temas (Krzysztofo Kieslowskio, Agnieszkos Holland, Krzysztofo Zanussi filmai). Antrasis festivalis subalansuotas tikriems kino gurmanams ir sudarytas iš geriausių šiuolaikinių Europos bei Azijos filmų. Festivalio organizatorių teigimu, sausio mėnesio repertuaras pasižymi stipriu energijos užtaisu, nuotykiais, egzistencijos temų aptarimu, tad Naujuosius metus atšventusiems kino mėgėjams užtikrins deramą gaivių emocijų dozę ir leis atsigauti nuo praūžusio šventinio maratono. Tiesa, abu festivalai labai jau trumpi („KA5“ sausio 2-11 d., „G“ 2-8 d.). Jei nespėjai – įdomų filmą žiemai visuomet gali susirasti internetinėje platybėje.


Rekomendacija nr. 1 – vokiečių režisieriaus ir kompozitoriaus Tomo Tykwerio filmas „Žiemos miege“ (Winterschläfer, 1997). „... žiema. Kas sužinos, kas iš tikrųjų nutiko šį rytą? Tikra yra tai, kas yra dabar: pavogta mašina prasmego sniege, nušautas sergantis arklys, mergaitę ištiko koma, paskelbta medžioklės pradžia...“ Šis filmas neturi nieko bendro su kadaise kultiniu Tykwerio filmu „Bėk, Lola, bėk“, bet pasakoja nemažiau intriguojančias istorijas įspūdingame sniego ir kalnų fone. Rekomendacija nr. 2 – olandų režisieriaus Roberto Jano Westdijko filmas „Sibiras“ (Siberia, 1998). Paini istorija apie du draugus Hugo ir Goof, Amsterdame vagiančius ir kolekcionuojančius turistų iš viso pasaulio pasus ir įvairiausius ID dokumentus. Šis jų „gyvenimo būdas“ puikiai klesti tol, kol jų kelyje pasirodo iš Sibiro kilusi mergina Lara... Nekomercinio „žiemiško“ kino rekomendacijų sąrašą galima būtų tęsti, bet juk kiekvienas turi savo kinematografinį skonį ir nori pasirinkti sau tinkamiausias kino juostas. Be to, nepamiršk televizoriaus! Na ir kas, kad snobai sako, jog dabar jis nemadingas, bet juk jis pilnas kuriozinių epizodų...

Nenori žiūrėti filmų – pasinerk į knygas ir žurnalus. Jei nemėgsti rimtosios, kitaip tariant, „sunkiosios“, literatūros, atsipalaidavimui ir tingėjimui puikiai tiks tokie kokybiški skaitalai/vartalai kaip senos pasakos, kurių niekuomet nesugalvotum skaityti, fotoalbumai, visuomet puikiai iliustruotos „TASCHEN‘o“ ar „Phaidon‘o“ leidyklų knygos, keli stilingi lietuviški, o gal prancūziški ar angliški žurnalai ir pagaliau - paskaityk nepakartojamąjį Daniilą Charmsą. Šis rusų absurdo literatūros klasikas siurrealistiniam žiemos tingėjimo laikotarpiui pats geriausias, nes visuomet primena, kad jo trenktiems, paprastiems kaip dvi „baronkos“, herojams kiekvieną kartą nutinka tikrai didesnės problemos negu TAU. Be to, Charmsas nukelia į laikus, kai nebuvo asmeninių kompiuterių, mobiliųjų telefonų, iPod‘ų, mikrobangų krosnelių ir kitų šiuolaikinių buities ir kultūros rakandų, be kurių šiandien mes negalime nei gyventi, nei dirbti, nei tingėti.

Verta nepamiršti, kad vertingais XXI a. epochos skaitalais ir vartalais galima apsirūpinti ne tik prekybos centruose, bet ir keliose kur kas įdomesnėse vietose. Jei gyveni Vilniuje, „maukis“ slides ir šliuožk tiesiai per senamiestį į Rūdininkų knygyną ir naująją ŠMC parduotuvėlę. Ten rasi ne tik pačių geriausių šiuolaikinių knygų ir žurnalų iš viso pasaulio, bet ir kitų su dizainu bei šiuolaikine miesto kultūra susijusių įdomių dalykų. Čia parduodamų kultūrinių produktų kainos nebūtinai nukas TAU nosį, ją greičiau nukąs lietuviškas žiemos šaltis.

Kol kas žiemos pabaiga atrodo toliau negu toli. Niekas nedrįsta prognozuoti, kada ištirps sniegas - bene vienintelė pozityvi žiemos sezono materija. Kaip bebūtų, anksčiau ar vėliau kultūringam tingėjimui ateis galas ir labai tikėtina, jog vėl suklestės išvykstamasis KULTŪR‘izmas. Beje, kažkur jau teko girdėti, kad atpigo kelionės į kosmosą...:)

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės