Tekstai
Mažųjų vandenų menas plaukia į didžiuosius vandenis

2010-03-26

(Kovo 19 d. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre vykusios dailininko, Fluxus akcijų „Išplukdytas menas“ organizatoriaus ir dalyvio Antano Obcarsko viešosios paskaitos santrauka)

Stop-kadras iš filmo "Išplukdytas menas. Žuvelė vardu Jurgis". 2005 m.

Akcijos „Išplukdytas menas“ vyko Kauno mariose 2003, 2004 ir 2005 metais. Visos jos buvo skirtos Jurgiui Mačiūnui. Ką bemanytume, Jurgis Mačiūnas yra žymiausias pasaulyje lietuvių menininkas. Labai didelį pasididžiavimą pajutau maždaug prieš dešimtmetį, lankydamasis Bilbao (Ispanija) Guggenheimo centre. Ant vienos iš šio muziejaus sienų yra išpiešta visa meno istorija: pradedant nuo senovės Egipto ir baigiant šiomis dienomis. Tai – meno medis. Vienoje iš jo atšakų parašyta „Fluxus. Jurgis Mačiūnas, sukūręs šį meno judėjimą“. Taigi jis jau pripažįstamas kaip meno istorijos dalis. Užsienyje užėjus į daugelį muziejų, galerijų ar knygynų, visur gali surinkti po metrą knygų apie Fluxus. Visų jų neperskaitysi ir nesupirksi. Taigi medžiagos labai daug, ypač Vokietijoje, kur Jurgis Mačiūnas darė įvairių akcijų.

Mačiūnas gimė būtent Kaune, su dabar jau profesoriumi ir europarlamentru Vytautu Landsbergiu sėdėjo viename mokyklos suole. Organizuodamas akcijas „Išplukdytas menas“, galvojau, kad Kaunui ir Lietuvai reikia išnaudoti faktą, kad čia – Jurgio Mačiūno gimtinė. Tikslas buvo prisiminti ir pagerbti mūsų tautietį.

Buvau akcijų „Išplukdytas menas“ organizatorius ir dalyvis, menotyrininkė Violeta Jasevičiūtė parašydavo nedidelių tekstų apie Fluxus Kauno mariose, sukviesdavo žmonių. Reikalas tas, kad turiu nedidelę jachtą, kuri yra labai sena, bet plaukia puikiai. „Išplukdyto meno“ akcijas kiekvienais metais filmavo operatorius, todėl žiūrovams įdomu pamatyti Kauno marias. Laikinojoje sostinėje vandens daug, o Klaipėdoje – dar daugiau. Iš Kauno šia jachta galima plaukti iki Kruonio ar Rumšiškių, kur kartais ir baigdavosi „Išplukdyto meno“ akcijos. Dažniausia jos turėdavo ir antrąją dalį – iškylą jachta prie Rumšiškių, vienoje iš įlankų. Aišku, būdavo ir nakvynė palapinėse, maudymasis dumble, diskusija ir t. t. Ir tik maždaug po paros parsigaudavome laivu į Kauną. Šių akcijų niekas nefinansavo, viską darėme savo iniciatyva ir pinigais.

2003 metų filmo žiūrovai paskaitoje nepamatė dėl techninių kliūčių. 2004 metų akcija vadinosi „Laiškas“. Tais metais Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Todėl akciją skyrėme Mačiūnui ir Lietuvos įstojimui ES. Idėja buvo ta, kad Kauno mariose išplukdyti menai Nemunu pasieks Kuršių marias, Baltijos jūrą ir vandenyną. Šiuos menus kažkas ras, pagriebs ir susidomės Lietuva kaip nauja Europos Sąjungos šalimi.

2005 metų akcija „Išplukdytas menas“ buvo pavadinta „Žuvelė vardu Jurgis“. Tais metais akcijoje dalyvavo ir svečias iš Amerikos – Jurgio Mačiūno pusbrolis Jonas Mačiūnas. Abu jie labai panašaus veido. Ant laivo buvo priklijuota Jurgio nuotraukų, o jachtoje viešėjo Jonas Mačiūnas, jam buvo labai smagu. Jis pats nėra menininkas, pagal išsilavinimą jis – inžinierius. Tačiau Jurgį Mačiūną puikiai prisimena, jie kartu buvo gyvenę. Taigi - „Išplukdytas menas“ Kauno mariose.

Visus tris (2003, 2004 ir 2005 metų) paskaitoje demonstruotus ir dailininko Antano Obcarsko dovanotus  „Išplukdyto meno“ akcijų filmus netrukus galėsite žiūrėti www.kulturpolis.lt

Kitas paskaitų ciklo „4! žymūs vardai apie Fluxus, J.Mačiūną ir J.Meką“ susitikimas – kovo 26 dieną, 14 val. 33 min. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre, Bažnyčių g. 4, Klaipėdoje. Menininkas bei pedagogas Redas Diržys tądien ves seminarą Klaipėdos mokyklų vyresniųjų klasių moksleiviams bei studentams. Maloniai kviečiame!

Kulturpolis.lt

 

Atgal Komentarai 1

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės