Tekstai
Paroda „Made in Kaliningrad“: kaliningradietiškas „meno produktas“, skirtas eksportui (videoreportažas)

2013-05-23

Gegužės 3-iąją Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose atidaryta Kaliningrado meno panorama „Made in Kaliningrad“ – šiemet pradėto ir iki 2014-ųjų pabaigos vyksiančio tarptautinio projekto „Pažink svetimšalį: tarpusavio supratimo tarp Gdansko, Kaliningrado ir Klaipėdos gyventojų ugdymas, skatinant mainus šiuolaikinio meno ir kultūros srityje“ realusis startas su svaria ambicija pristatyti Klaipėdai geografiškai artimo, bet dėl geopolitinių ir biurokratinių aplinkybių gana tolimo Kaliningrado šiuolaikinio meno įdirbį. Vėliau laukia labiau koncentruoti, „taškiniai“ meno pristatymai.

Šį projektą remia 2007-2013 m. Lietuvos, Lenkijos, Rusijos Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės bendradarbiavimo per sieną programa. Programos tikslas – skatinti ekonominį ir socialinį vystymąsi Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos pasienio regionuose, sprendžiant bendras problemas ir iššūkius bei skatinant bendradarbiavimą tarp kaimyninių tautų. Pagal šią programą ne pelno siekiančios organizacijos iš Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų ir visos Kaliningrado srities įgyvendina bendrus projektus, finansuojamus iš ES ir Rusijos Federacijos lėšų.

Paroda „Made in Kaliningrad“, kurioje dalyvauja 18-a menininkų bei jų grupių iš Kaliningrado srities (Rusijos Federacija), organizatorių teigimu, yra pirmasis toks didelis šio regiono šiuolaikinio meno pristatymas Lietuvoje.

Kuratorius Jevgenijus Umanskis

Rinkdamasis darbus parodai, kuratorius Jevgenijus Umanskis užtruko apie penkis mėnesius. Jos aprėptas laikotarpis – 14-a pastarųjų metų. Kuratoriaus teigimu, jis siekęs pristatyti kuo daugiau skirtingų refleksijų ir autorinių strategijų. Šiame projekte, anot J. Umanskio, yra išminties, šiuolaikinio feminizmo, filosofinių įžvalgų mirties tema, politikos, socialinės problematikos, asmeninių tragedijų ir buitinių detalių.

Menininkų fotografijos, video meno ir pridėtinės realybės kūriniai, performansai  klausia: „Kokias asociacijas jums kelia ši keista teritorija, neturinti bendros sienos su „Didžiąja Rusija“? Kuo skiriasi terminai „sovietinis“, „rusiškas“, „nacionalinis“? Kaip visuomeninės laisvė gali lemti šalies vystymąsi? Kaip amžiaus, lyties ar etninė regiono statistika gali atspindėti ir atsispindėti asmeniniame gyvenime ir kiekvieno iš mūsų valingai ar ne kuriamose „socialinėse schemose“?

Šmaikščiai ir sykiu labai rimtai pavadintas meno projektas pristato plačią šiuolaikinio Kaliningrado meno retrospektyvą, kaliningradietišką visomis prasmėmis „meno produktą“ skirta eksportui į kaimynines šalis. Geografinis Rusijos ir Lietuvos artumas, sudėtinga istorinė patirtis šiandiena yra suvokiama labiau kaip ekonominis nei kultūrinis bendradarbiavimas, ypač šiuolaikinio meno srityje. Todėl šis projektas padės žiūrovui pažinti kaimyninę šalį ir susipažinti su žmonėmis, savo kūryboje akcentuojančiais realias, tačiau esmines problemas, įvaizdinamas per kasdienes ir artimas buities detales.

Parodoje pristatomų žanrų spektras – video- bei garso instaliacijos, objektai, fotografija ir t. t. Tradicinės akademinės mokyklos atgarsių beveik nėra, ir tai – Kaliningrado ypatybė, mat šiame mieste nėra meno krypties aukštosios arba aukštesniosios mokyklos, o dauguma kūrėjų į šią sritį ateina iš kitų profesijų ir dėl suprantamų priežasčių dažniau renkasi aktualias ir funkcinio raštingumo dėka greitai įvaldomas moderniąsias medijas, kuria foto- bei videoinstaliacijas.

Parengta pagal Valerijos Lebedevos tekstą „Miestų draugystei – meno sklaida į LT“. Visą straipsnį skaitykite čia >>

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės