2010
Akademinė „SYNAXIS BALTICA“ studentų platforma vėl Lietuvoje

Vilniaus dailės akademijos UNESCO kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra kartu su Klaipėdos kultūrų komunikacijų centru ir Klaipėdos m. savivaldybe rugpjūčio 2-15 d. Klaipėdoje rengia akademinę studentų vasaros stovyklą „Synaxis Baltica“.

Studentų ir dėstytojų platforma

2002 metais vienuolika Baltijos regiono kultūros edukatorių įkūrė „Synaxis Baltica“ – kultūros vadybos ir kultūros politikos studentų ir dėstytojų platformą. Įkurtos organizacijos tikslas – vykdyti intelektinius mainus kultūros lauke ir, sutelkiant skirtingų šalių patirtį bei žinias, ieškoti atsakymo į tinklo narių kultūrinės problematikos klausimus.

Tęstinė tinklo veikla, glaudžiai susijusi su Baltijos Asamblėjos politika, liudija apie Baltijos regiono kultūros politikos ir kultūros vadybos srities savitumą, kuriame vyrauja kultūrinė įvairovė bei specifinis politinis kontekstas (Europos Sąjungos plėtra Rytų Europos kryptimi, Rusijos federacijos sienų atvėrimas tarpkultūriniam bendradarbiavimui). Todėl, formuojant „Synaxis Baltica“ projektų turinį, geografiniai, politiniai, kultūriniai skirtumai pasitelkiami siūlant požiūrių ir problemos sprendimo būdų įvairovę, kuriant naujas kultūrų sąsajas tarp Vidurio ir Rytų Europos.

2010 - akademinė stovykla uostamiestyje

„Pasaulyje yra begalė miestų – ir daug didesnių, ir prašmatniau išsipuošusių, ir nepalyginamai senesnių. Tačiau kompaktiškas Klaipėdos senamiestis su neįmantriu fachverku, jūros druska kvepiančiu oru, laisvais ir išdidžiais miesto žmonėmis ne mažiau svarbūs už visas septynias Romos kalvas“ (šaltinis: G. Grajauskas).

Klaipėda – jūrų miestas tiek savo apdaru, tiek siela. Nuo pat pirmų dienų jis turėjo privalomus jūrinius ženklus. Vedlinę rodė navigaciniai bokštai, tamsią naktį kelią nušviesdavo švyturys. Sąsiauryje plazdenančios baltos burlaivių burės, stiebų miškas Žiemos uoste ir ryškūs namų siluetai teikė senamiesčiui išskirtinio žavesio, kėlė erdvaus ir laisvo miesto įspūdį.

Šiandien visa to pasigendama. O senamiestis tarsi nurimusi upė laukia savo atgimimo, kad galėtų pasidžiaugti ir kitus pamaloninti tiesiomis, jaukiomis gatvelėmis, mažais, vieno aukšto nameliais, fachverkiniais sandėliais, restauruotais gynybiniais įtvirtinimais ir vykstančiais jame renginiais.

Šių metų Synaxis Baltica susitikimo tema – Klaipėdos senamiesčio erdvių atgaivinimas kultūros pagalba (Gentrification). Pastaraisiais metais, atsiradus sunkumams versle, Klaipėdos senamiestyje vis daugėja tuščių nebenaudojamų prekybai skirtų patalpų, kurios gadina bendrą senamiesčio įvaizdį. Įvairių miestų (Čikagos, Londono, Miuncheno, Berlyno) patirtis rodo, kad kūrybinė veikla įsiliejus į apleisto kvartalo kontekstą kelia bendrą kvartalo prestižą, sukuria pastatams pridėtinę vertę, o gyventojai tampa socialiai aktyvesni. Gyvybingas senamiestis vėl sutelktų žmonių dėmesį į kultūrą ir meną bei kartu būtų finansiškai naudingas verslininkams, kurie vėl galėtų užpildyti tuščias senamiesčio prekybos erdves.

Teorija ir praktika

Studentai klausysis paskaitų, pažins Klaipėdos miestą, kultūrą. Pranešimus skaitys kultūros vadybos teoretikai ir praktikai. Rugpjūčio 5-7 d. atvirose lekcijose Belgrado menų universiteto UNESCO tarpkultūrinio bendradarbiavimo ir kultūros vadybos katedros vedėja, buvusi Belgrado menų universiteto rektorė prof. Milena Dragičevič Šešic (Belgradas, Serbija) kalbės apie  kultūrą, kaip miesto plėtros išteklių. Paskaitos vyks anglų kalba.

Teorines žinias studentai pritaikys praktikoje. Pasirinkus keletą miesto taškų, erdvių, kuriose galėtų sėkmingai bendradarbiauti kultūra, verslas ir vadyba, bus rengiami galimybių projektai. Šiame mokomajame seminare sukurti pasirinktų objektų integravimosi į miesto „veidą“ verslo strategijos tikimasi bus realizuojamos ateityje.

Atgal Komentarai