Tekstai
Vygandas Šimbelis. Tarptautinę vasaros fotografijos mokyklą 2009 Ludzoje (Latvija) aplankius

2009-09-02

Produktyviai prabėgo jau ketvirtoji tarptautinė fotografijos meno vasaros stovykla Ludzoje, Latvija. Gausybė dalyvių jungėsi bendriems projektams, kūrė mistines istorijas, dokumentavo apylinkes, ieškojo grožio ir idėjų santykio, užsiėmė įprasta kūrybine veikla ir fotografine praktika. Mokyklos dėstytojai, geresni vienas už kitą, dėstė savo kūrybines užduotis ir kartu su studentais sprendė iškilusius klausimus.

Fotografijos kraštutinumai susitiko nuošalioje Latvijos erdvėje, nuo juodai baltos fotografijos iki skaitmeninių atspaudų ieškojo geriausių išraiškos formų vietinėse erdvėse. Vėliau visi darbai buvo eksponuojami Ludzos kino teatro salėje. Vasaros mokyklos studentus kasdien buvo supažindinami su vietiniais gyventojais, Latgalės istorija, įspūdingais dub muzikos rimtais atvežtais tiesiai iš Rygos ar galėjo mėgautis Varka Crew diskžokėjų pasirodymais.

Ginkluoti naujausiomis technologijomis ar priešistorinėmis kameromis studentai kasdien pasklisdavo po apylinkes ieškoti idealaus kadro. Vienas įspūdingiausių kūrybinių dirbtuvių dėstytojų Peeter Linnap, Tartu meno akademijos profesorius ir fotografijos katedros vedėjas, sukūrė įstabias prielaidas dirbti ne tik su fototechnika ir medžiagomis, bet ir idėjiškai: jo iškelti klausimai atskirti realų ir fiktyvų pasaulius fotografijos priemonėmis inspiravo rastis puikiausiems studentų darbams. Jaunojo latvių fotografo Jānis Klimanovs darbų serija „Perverspective“ sužavėjo ne vieną parodos lankytoją, tai gilesnis požiūris į perspektyvą, sulaužytos perspektyvos darbai ieškano kuo aštresnio kampo paneigti pačios perspektyvos dėsnius.

Vienas vakaras buvo skirtas dalyvių anksčiau sukurtų darbų peržiūrai. Pristatymuose labiausiai sužibėjo portretistė nyderlandų menininkė Christel Ooms. Aiškios formos bei spalvos, taiklūs paaiškinimai bei kiekvienos fotografijos apipynimas gyvomis istorijomis žaidė drauge, socialiniai aspektai papildė ne vieną autorės darbą. Studentų ankstesniuose darbuose spindėjo meile gyvenimo akimirkoms ir žavingai motyvuotas fotografijos pasaulis reiškėsi įvairiomis formomis. Po šios peržiūros aiškėjo, kad „ne pėsti“ dalyviai susirinko, ragavę mėgėjiškos fotografų duonos ir pasiryžę ne tik išmokti fotografuoti, bet atrasti naujų formų naujose erdvėse ir, žinoma, sutikti naujų bendraminčių bei pasidalinti patirtimi.

Žymi spaudos fotografė Vanessa Winship seminare reikalavo aiškaus aplinkos ir žmogaus santykio. Įvairūs portretai ir landšaftiniai peizažai subtiliai persipynė baigiamuosiuose studentų darbuose. Dėstytojos įtaka taip pat juntama dalyvių kūriniuose, o V. Winship rytietiški motyvai labai tiko ir atšiauriam Latvijos miesteliui.

Mehmet Kismet turkų kilmės fotografas dirba tik su analoginiais fotoaparatais, tad jo pagrindinis prašymas studentams ir buvo – naudoti senąsias fotomedijas bei dirbti tik su juodai balta fotografija. Grupė išsekinta ieškojimų, naktinio gyvenimo fotolaboratorijoje, pateikė gražius peizažus su makrodetalėmis baigiamajai ekspozicijai.

Gausybė atradimų, naujų formų ir originalių idėjų išaugo vasaros mokyklos rėmuose. Gyvenimas internato mokyklos bendrabutyje suteikė postsovietinės egzotikos ir latviškojo kasdienybės realizmo atvykusiems iš viso pasaulio. Liūdna, kad kaimyninės šalies fotografijos mokyklos studentų sąraše šiais metais neliko vietos Lietuvos studentams, o gal lietuvaičiams per daug arti ši „neegzotiška“ šalis, gal stovykla yra prasto lygio ir nedalyvaujama. Vienintelis Lietuvos atstovas, šio straipsnio autorius, puikiai ne tik praleido laiką, bet ir pasipildė fotobagažą, kaip, beje, ir kiti 52 studentai iš 13 šalių.

Tikėkimės, kad šis straipsnis „patrauks akį“ ne vienam žavių akimirkų mėgėjui ir jau nuo šios akimirkos ruoš save ir savo fotobagažą ateinančių metų tarptautinei vasaros fotografijos mokyklai Latvijoje. Mokyklos svetainė internete: www.issp.lv

Autoriaus nuotr.

Kulturpolis.lt

 

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės