Tekstai
Gabrielė Kuizinaitė. Fotografijos įvairovė tarptautiniame fotografijos festivalyje “Kaunas Photo 2012”

2012-11-05

Wilma Hurskainen. Iš ciklo "Moteris ištekėjo už žirgo"Šiais metais jau devintąjį kartą vyksiantis tarptautinis fotografijos festivalis „Kaunas photo 2012” rugsėjo mėnesį Kauno miesto svečius ir gyventojus nustebino įvairiomis parodomis ir renginiais. Festivalio įkūrėjas fotomenininkas Mindaugas Kavaliauskas. Festivalio organizatoriai VŠĮ „Šviesos raštas“ ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyrius. Šiemet festivalio metu veikė 15  parodų tradicinėse ir netradicinėse Kauno miesto erdvėse. Kiekvienais metais festivalio organizatorius ieško naujų erdvių. Viena iš jų buvo pasirinkta BLC galerija “Aukso pjūvis”, kurioje veikė nedidelė fotomenininko Romualdo Kęstučio Augūno paroda “Sapnuoju Lietuvą”, kita erdvė galerija”R”, šioje jaukioje galerijoje buvo pristatyta žinomo fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus paroda “Mažo miestelio  kavinių istorijos”, fotomenininkės  Irenos Giedraitienės paroda “Tautų spartakiados” veikė Kauno dramos teatro foje salėje.  Fotografijos naktys vyko Kauno paveikslų  galerijos kavinėje, dalis vakarinių festivalio renginių buvo perkelta į Fluxus ministerijos erdves. 

 Iki šiol kiekvienas festivalis turėjo konkrečią temą: “Nutylėtos istorijos”, “Dvikovos, duetai”, “Mįslės, paslaptys ir iliuzijos”. Šiais metais  festivalio tema -  “Įkvėpk fotografijos”, sutelkianti dėmesį į fotografijos tematikos, formos įvairovę. Festivalio direktorius Mindaugas Kavaliauskas, iniciavęs šią temą,  teigia kad fotografija pasirinkta kaip mediumas ar matymo strategija, tačiau itin svarbiais dalykais tampa šiuolaikinėje fotografijoje fiksuojami gyvenimiški dalykai: tikrovė, prisiminimai, atradimai, dialogai, galbūt ir konfliktai.

Festivalio parodos įvairios ir jų tikrai daug. Didelį įspūdį paliko suomių fotomenininkės Wilmos Hurskainen personalinė paroda “Moteris, kuri ištekėjo už žirgo”. Parodą galima pamatyti galerijoje “Meno parkas”.  Autorė gyvena ir kuria Helsinkyje. Yra surengusi nemažai personalinių parodų, dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose fotografijos festivaliuose. Serijoje autorė tarsi pasakoja asmeninę pasaką. Fotografijose moterys ir jų žirgai žaidžia tuos pačius žaidimus, turi bendras svajones, o kasdieniniame gyvenime patiria panašias istorijas. Šioje istorijoje į pirmą pasakojimo vietą iškeliamas moters ir žirgo santykis. Fotografijas sukuria žaismingą nuotaiką, nestokoja humoro.

Festivalio kontekste išsiskyrė dviejų lietuvių fotomenininkų darbų parodos: Kauno menininkų namuose veikusi fotomenininko – reportažinės fotografijos atstovo  Evaldo Butkevičiaus paroda “Kaunas amžių sandūroje” šioje parodoje menininkas fiksuoja Kauno miesto vaizdus, išryškina juos netikėtu rakursu   ir BLC galerijoje “Aukso pjūvis” veikusi fotomenininko Romualdo Kęstučio Augūno paroda “Sapnuoju Lietuvą”.

Nors R. K. Augūnas daugiausia fotografavo tolimose šalyse, tačiau per visą savo kūrybos laikotarpį jis neatitolo nuo lietuviškųjų realijų bei lietuviškosios fotografijos tradicijų bei konteksto. Parodoje “Sapnuoju Lietuvą” autorius eksponuoja ne kalnų ar egzotiškų kelionių ciklus, o archyvinius bei istorinius kadrus iš  lietuviško kasdieninio ar šventinio gyvenimo akimirkų. Tuo pačiu pavadinimu yra išleistas ir albumas.

Romualdas Kęstutis Augūnas. Iš ciklo "Sapnuoju Lietuvą"

Pagrindinė festivalio paroda kaip ir kiekvienais metais tradiciškai vyko Mykolo Žilinsko dailės galerijoje pavadinimu “Apie fotografiją”. Parodos kuratoriai fotografas Mindaugas Kavaliauskas ir Ieva Meilutė Svinkūnienė.  M. Žilinsko dailės galerijoje savo darbus pristatė daugiau nei pusšimtis autorių iš Lietuvos ir užsienio. Parodos “Apie fotografiją” pagrindinis tikslas atskleisti,  kokie pokyčiai, kokios tendencijos ar eksponavimo gudrybės  fotografijos mene išryškėjo per pastarąjį dešimtmetį. Parodos kuratorius pasakojo, kad  idėja surengti šią parodą kilo iš ne vienerius metus trunkančio stebėjimo. Stebint naujus fotografinio gyvenimo procesus ir reiškinius, kaskart atsirandančiu pokyčius ir eksperimentus, kilo mintis parodoje užfiksuoti svarbiausias ir naujausias pastarojo dešimtmečio tendencijas.

Parodos kuratoriai pagrindines temines kryptis suskirstė konkrečiomis temomis: “Meilė iš pirmo kadro”, “Svajonių darbas”, “Minios gestas”, “Įkvėpimų ekranas”, “Broko estetika”, “4D matymas”, “Paveldo galia”. Parodos kuratoriai šioje parodoje į fotografijos meną siūlo pažvelgti kaip į sociokultūrinį šių dienų reiškinį. Kiekvienas iš menininkų turi skirtingą  kelią, prasidedantį nuo visuotinės pažinties su meno istorija,  kuri  tęsiasi iki medijos. Neabejojama, kad per pastąrąjį dešimtmetį analoginę fotografiją pakeitusi skaitmeninė fotografija turėjo didelį poveikį pastarojo dešimtmečio kintančioms fotografijos meno tendencijoms. Vertinant fotografų darbus platesniame kontekste fotografijos elementai ir ypatybės, jų atlikimo specifiškumas dar labiau išryškėja. Parodoje savo darbus pristate jau pripažinti Lietuvos fotografai Antanas Sutkus, Romualdas Rakauskas, Ričardas Dailidė, Vytautas Daraškevičius, iš užsieniečių Martijn Peters, Richard Reinalter, Anatolijus Boiko ir daugelis kitų menininkų.

Dalis festivalio “Kaunas Photo 2012” vyksta ir už už Lietuvos ribų : Prancūzijoje ir  Belgijoje, kur pristatomas lietuvių fotografijos menas. Lietuvių fotografų paroda “LT tauta, tradicijos, tendencijos” Prancūzijoje (Šiaurės Prancūzijos Beauvais mieste Nacionalinėje kilimų meno galerijoje) pristatyta nemažai įvairių kartų fotografų darbų: Antano Sutkaus, Vytauto Stanionio jaunesniojo ir Vytauto Stanionio vyresniojo, Klaudijaus Driskiaus, Vito Luckaus ir kitų fotografų.

Kita svarbi Lietuvių fotografijos reprezentacija užsienio kontekste vyko vienoje tarptautinėje Europos fotografijos meno mugėje Briuselyje Fotofever. Pirmą kartą šiais metais festivalis Kaunas Photo Lietuvos stende pristatė žinomų ir pradedančių Lietuvos fotografų darbų kūrybą: Aleksandro Macijausko, Romualdo Požerskio, Romo Juškelio, Algimanto Aleksandravičiaus ir kylančių fotografų Mindaugo Ažušilio, Donato Stankevičiaus ir Tado Černiausko kūrybą. 

Romualdas Kęstutis Augūnas. Iš ciklo "Sapnuoju Lietuvą"

Tradiciškai festivalio metu vyksta portfolio peržiūros. Portfolio peržiūroje dalyvavo fotografai iš Lietuvos, Latvijos, Danijos, Graikijos, Austrijos ir kt. Šiemet pirmą kartą fotografijų konkurso dalyviams buvo suteikta galimybė  portfolio komisijai nuotraukas siųsti internetu, konkurso dalyvių festivalio organizatoriai sulaukė iš skirtingų šalių. Tačiau gyvi menininkų susitikimai su kuratoriais ir meno ekspertais vyko BLC salėje „Elipsė“. Portfolio peržiūrų nugalėtojas turi galimybę savo personalinę parodą surengti sekančio festivalio metu Kauno fotografijos galerijoje. Galerijoje parodą jau buvo surengęs prancūzas Eric Lusito, šiais metais šveicarų fotomenininkas Luca Zanier. Pristatė parodą pavadinimu  „Erdvė ir energija“. Serijoje fiksuojamos įvairių elektrinių interjerų erdvės. Darbai įspūdingo formato ryškių spalvų. Šiemet Portfolio konkurso nugalėtoju tapo fotografas iš Baltarusijos Andriej Liankevič. Lietuvos fotografų tarpe šio autoriaus vardas jau žinomas nuo 2007 metų. Fotografas kilęs iš Gardino. 2004 metais nacionaliniame Baltarusijos universitete įgijo bakalauro diplomą ir pradėjo studijas Kaukazo Media institute Jerevane. Jam buvo įteiktas apdovanojimas už fotografinę seriją apie jazidžių bendruomenės gyvenimą Armėnijoje. Menininkas yra žinomas ne tik kaip fotografas, tačiau ir kaip fotografijos dėstytojas. Autoriaus darbai publikuoti geriausiuose fotografijos žurnaluose, o parodos pristatytos įvairiose meno galerijose. Portfolio peržiūrų metu nemažai simpatijų pelnė fotografo iš Švedijos Peter Wiklud kūryba. Menininkas yra nemažai surengęs personalinių parodų užsienyje. Dirba naudodamas pinhole technologijas. Fotografo darbai Lietuvos publikai pristatomi pirmą kartą. Žymiausia menininko darbų serija “Island dreams” (“Islandijos svajonės”). Ši serija turi nemažai aliuzijų su žinomo lietuvių menininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūryba.

Pasibaigęs tarptautinis fotografijos meno festivalis “Kaunas Photo 2012” yra  puiki galimybė prisiminti ir apžvelgti akimirkas iš parodų atidarymų, pabandyti palyginti fotografijos meno tendencijas lietuviškame ir tarptautiniame kontekste, paminėti svarbesnius šiuometinio festivalio įvykius. Festivalio metu pristatytos parodos ne vieną iš mūsų privertė diskutuoti apie fotografijos estetiką, meninės fotografijos kaitą, bei technologijų įtaką  modernėjančiame pasaulyje.

Tarptautinis Kauno fotografijos festivalis “Kaunas Photo” yra vienas iš ilgiausiai trunkančių ir jau tradicijas turinčių festivalių Baltijos šalyse. Šiais metais festivalio organizatoriai nemažai padirbėjo pristatydami lietuvių fotografų darbus tarptautinėje arenoje.  O į baigiamąją festivalio parodą M. Žilinsko dailės galerijoje susirinko  daugiau nei du šimtai lankytojų įkvėpti fotografijos. Daugelio festivalio dalyvių ir svečių nuomone, šis festivalis buvo labai įdomus. Reikia, tikėtis, jog tradiciškai susitiksime kitų metų rugsėjį laikinojoje fotografijos sostinėje vėl įkvėpti fotografijos.

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai 4

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės