Tarp Klaipėdos knygų
Rūta Jakštonienė. Nepažinojusiems pažinti

2010-11-03

Kristina Jokubavičienė. Tarp atėjimo ir išėjimo. Klaipėdos universiteto leidykla, 2010

Tarp atėjimo ir išėjimo kiekvienas turime tik mums skirtą laiko atkarpą. Pastarąją vadiname gyvenimu. Algį Kliševičių pažinojau kaip niekada nenustojusį juo (gyvenimu) tikėti žmogų. Momentiniai susitikimai su šia, daugelio puikiai pažinota ir gerbta asmenybe, man paliko neužmirštamą malonaus, smagia ironijos gaidele nuspalvinto bendravimo įspūdį. A.Kliševičiaus - talentingo menininko, įžvalgaus dėstytojo, darbštaus ir pirmiausiai sau reiklaus žmogaus - portretas ir kūryba pristatoma monografijoje Tarp atėjimo ir išėjimo (autorė - dailėtyrininkė K. Jokubavičienė), kurią šiais metais išleido Klaipėdos universiteto leidykla.

Knygrišystės meistrai, be abejo, įvertins japonišką šio leidinio įrišimo būdą (norimu dydžiu supjausčius lapus, juose ir būsimos knygos viršeliuose pramušamos nedidelės skylutės. Vėliau per jas adata varstant siūlą ir „surišama“ knyga). Deja, imlus laikui, reikalaujantis pastangų bei įgūdžių rankinis knygų rišimas itin „sumažina“ leidinių tiražą. Bibliofilai, sukluskite, - ši monografija išleista tik penkiais šimtais egzempliorių. Šiandieninėje leidyboje, neretai dirbančioje fast- food (angl. greitas maistas) sistemos principais, ne dažnai pamatysi sumaniai ir su atida sukurtą produktą. Šiuo atveju priekaištų sulauktų monografijos maketuotoja už supainiotą iliustracijų numeraciją (matomai tie patys fast- food principai „pakišo“ koją).

A. Kliševičiui atminti skirto leidinio viršelyje - paties Anapilin išėjusio grafiko darbo fragmentas. Kaligrafiškai užrašytas sakinys, kurio vaizdo monotoniją „trikdo“ tik lengvais štrichais nupiešta plunksna (ta pati - iš mirties angelo sparno?) - subtili nuoroda į leidinio turinį, pakankamai išsamiai pristatantį neilgą (menininkas mirė 58–erių), bet pavydėtinai turtingą, prasmingą ir įdomų A.Kliševičiaus gyvenimo ir kūrybos kelią.

Skaitysiantys šią knygą neras pikantiškų menininko biografijos smulkmenų, nors, atrodytų, - kaip gi čia menininkas ir be bohemos atstovus lydinčio nuotykių ir skandalų šleifo? Gal ne tokia natūra, o gal, lyg jausdamas, Algis nešvaistė laiko ilgiems pasisėdėjimams su proga ar be jos. Vis kažkur skubėjo... Perskaitęs knygą supranti, jog tiek užduočių (kūrybinis darbas, ilgametė pedagoginė veikla, parodų kuravimas, darbas Klaipėdos universiteto leidykloje) turėjęs įvykdyti žmogus, laiką taupyti buvo tiesiog priverstas. Įvairialypę A.Kliševičiaus kūrybą, jos evoliuciją ir kaitą - nuo konkretaus peizažo, natiurmorto grafikos lakšte iki egzistencines problemas reflektuojančių abstrakčių kompozicijų, nuo estampų, spalvingų šilkografijos darbų iki didžiosios gyvenimo meilės – kaligrafijos, atskleidžia monografijoje spausdinamos darbų iliustracijos. Ir visa tai privalėjo tilpti trumputėje gyvenimo atkarpoje tarp atėjimo ir išėjimo...

Kulturpolis.lt

 

Atgal Komentarai 1

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės