Literatūra
Fantasy vaikams plečia gerbėjų ratą

2013-03-15

Vaikiško fantasy žanrui galima priskirti vos keletą Lietuvos autorių knygų, todėl vasario pabaigoje vykusioje Knygų mugėje pristatyta leidyklos „Nieko rimto“ knyga „Vaivorykščių arkos“ – reta ir džiugi išimtis. Knygų mugėje ši debiutuojančios rašytojos Neringos Vaitkutės vaikiškos fantastikos knyga sulaukė didžiulio susidomėjimo, o leidyklos atstovai teigia, kad fantastikos gerbėjų ratas Lietuvoje per keletą pastarųjų metų neabejotinai išaugo.


Neringa Vaitkutė

Fantasy vaikams Lietuvoje tebėra ta literatūros sritis, į kurią rašytojai vengia kelti koją. N. Vaitkutė, kuri studijų metais priklausė Vilniaus fantastų klubui „Dorado“, o šiuo metu dirba mokytoja, panašu, yra idealiausia kandidatė, kuri galėtų šią situaciją pakeisti. Istorija, kurioje nuotykiai keičia vienas kitą, su blogiu kovoja ir pasaulį gelbsti fantastinės būtybės, o įtampa neatslūgsta iki pat paskutinio puslapio – tokią knygą jauniesiems skaitytojams siūlo rašytoja.

N. Vaitkutė teigia, kad „Vaivorykščių arkos“ atsirado tarsi netyčia, tarp kompiuteryje dulkančių failų radus seniai pradėtą, bet taip ir neužbaigtą rankraštį. „Panorau tęsti istoriją, puslapis po puslapio, kol ji, visiškai man pačiai netikėtai, virto knyga, ištisu pasauliu, su savo dėsniais, gyventojais ir magija“, – sakė rašytoja.

„Vaivorykščių arkos“ seka fantasy žanro tradicijomis ir turi visus jam reikalingus bruožus. Autorė knygos gale pateikia detalias fantastinių tautų charakteristikas, trumpai supažindina su Vidurio Terasa, Sidabramiškiu ir kitomis šio išgalvoto pasaulio vietovėmis. Knygą puošia dailininkės Linos Eitmantytės–Valužienės pieštas žemėlapis ir iliustracijos. „Vaivorykščių arkose“ galima sutikti skrajūnus, pranašus, nuotykiautojus, gudruoles ir kitokius dar niekur neregėtus herojus. Iš kur jie? „Įkvėpė ilgesys – miško, žolynų, tylos ir nuotykių ilgesys“, – atsako rašytoja.

„Knygų mugėje pasakojant lankytojams apie „Vaivorykščių arkas“ sunkiausia būdavo rasti panašų kūrinį, su kuriuo būtų galima palyginti šią knygą. Ji – originali ir itin savita“, – sakė „Nieko rimto“ atstovė Renata Rimkutė. Ji taip pat pridūrė, kad absoliuti dauguma vaikų, paklausti, ar mėgsta fantastiką, atsakydavo teigiamai. Kartai, kuri užaugo skaitydama knygas ir žiūrėdama filmus apie Harį Poterį, istorijos, kuriose dedasi magiški dalykai, yra jau savaime suprantama literatūros rūšis.

Anot N. Vaitkutės, „Vaivorykščių arkos“ yra skirtos visiems vaikams, kurie nori patirti kažką nepaprasto, keliauti skraidančiais burlaiviais ir patirti daugybę nuotykių bei netikėtumų. Visiems, kurie ilgisi tikros draugystės ir žino, jog draugai – tai nuostabiausias dalykas pasaulyje. Visiems, kurie mėgsta spręsti mįsles ir paslaptis. Knygų mugės metu autorę labiausiai džiugino, kad tokių smalsių, knygas mylinčių vaikų buvo daug. „Svarbiausia, kad vaikai auga skaitydami. Nebūtinai mano knygas. Svarbiausia, kad skaitytų“, – sakė „Vaivorykščių arkų“ autorė.

O atsiversti šią knygą ir ją paskaityti patiems leidykla „Nieko rimto“ taip pat ragina ir suaugusiuos. Juk ir suaugusiems reikia pasakų, jiems taip pat kartais norisi pabėgti ten, kur nelaukia nebaigti darbai, o galima trumpam vėl pasijausti vaiku ir visa galva pasinerti į nuotykius.

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės