Kultūros subtitrai
Ramūnas Čičelis. Laiškai iš Niujorko (4): Šaknų vieta – galerija

2012-05-03

Niujorkas – tai ne tik skubėjimo, lėkimo miestas. Čia esama ir jaukių paryžietiškų užutėkių. Vienas tokių – galerija agnes b. Žemutiniame Manhattane, SoHo rajone. Apie šią vietą sužinojau, dar prieš vykdamas į Jungtines Valstijas. Galerijos filialai veikia beveik trijuose šimtuose miestų visame pasaulyje. Niujorko galerijai šįmet vieneri. Visgi artėdamas prie agnes b. Manhattane, nežinojau, ką pamatysiu, kokia paroda šiuo metu eksponuojama. Niujorke taip jau yra – jei nežinai, tenka rinktis aklai.

Radau egzotišką maliečio Malicko Sidibe‘o personalinę fotografijų parodą. Nuotraukos buitinės, neišmoningos, turinčios daugiau dokumentinę ir istorinę nei meninę vertę. Akys gėrėjosi 1960-1980 metų vaizdais iš Centrinės Afrikos gyvenimo. Malio sostinė Bamakas iš fotografijų dvelkia nevaržomu spontaniškumu. Afrikiečiai tiesiog nemoka pozuoti, kaip tai daro europiečiai. Net iš anksto sukomponuotoje nuotraukoje pagauti netikėti momentai, akimirkos nuotaika ir dvasia.

Minėtu laikotarpiu M. Sidibe‘as Bamako centrinėje dalyje turėjo savo fotografijos studiją. Tai buvo metas, kai į Afriką veržte veržėsi europietiškas stilius. Didžiulis dėmesys nuotraukose skiriamas Europos rūbų madoms. Dizaineris Amadou Ballo, Malio ir visos Centrinės Afrikos mados krikštatėvis, kiekvienos savaitės darbo dienomis modeliuodavo drabužius, o savaitgaliais nuotaikingi jaunuoliai juos jau dėvėdavo šokdami Bamako klubuose. M. Sidibe‘as visa tai fiksavo, ypač akcentuodamas Nigerio upės pakrančių naktinį gyvenimą. Kaip teigia fotografas, dizaineris A. Ballo buvo pirmoji Malio žvaigždė vakarietiška prasme. M. Sidibe‘as – vienintelis šalies fotografas-dokumentalistas tais laikais, kai Malis išsilaisvino iš Prancūzijos okupacijos. agnes b. galerijoje eksponuojami darbai – tai meno kūriniai, padarę įtaką kelioms XX a. antrosios pusės Afrikos fotografų kartoms.

Kodėl Niujorko gyventojus domina Afrikos kultūra, jos kūrėjai? Atsakymas, kad Amerikoje tiesiog gyvena daug juodaodžių žmonių, būtų pernelyg paprastas. Meno galerija didmiestyje yra ta reta vieta, kurioje savo vietą randa etninė istorija. Už galerijos sienų – globalizacija, viešieji ryšiai, masinė kultūra. agnes b. ir kitos mažos salelės – tai žmogaus šaknų priebėga. Gatvėje, kuri tęsiasi kelis kilometrus ir joje auga iš viso apie penkiolika medžių, po fotografijos darbo rėmo stiklu teka Nigerio upė ir hamake miega mados kūrėjas A. Ballo. O fotografijų autorius M. Sidibe‘as nesusigundė nei Paryžiumi, nei Niujorku – ramiai gyvena Malyje, Bamako mieste. Ir niekur nesiruošia keltis iš ten, nes namuose – geriausia.

Kulturpolis.lt

Atgal Komentarai 2

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės