'10
Klaipėdoje – unikalus Berlyno poezijos filmų festivalis

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras ir Klaipėdos vokiečių bendrijos S. Dacho namai gegužės 20 d. 18 val. Klaipėdos dailės parodų rūmuose (Aukštoji g. 1/ Didžioji vandens g. 2) pristato Berlyno Literatūros dirbtuvių projektą ZEBRA poezijos filmų festivalį. Renginys yra „Vokiečių kultūros dienos Klaipėdoje 2010“ dalis.

Kinas ir poezija tarsi zebro balti ir juodi dryžiai, puikiai derantys kartu. Kas antrus metus ZEBRA poezijos filmų festivalis pristato naujus trumpus filmus, kurių žanras yra kažkur tarp poezijos, kino ir naujųjų medijų. Darbų turinys, forma ir estetika neperžengia grožinės literatūros – poezijos – formų. Festivalis – tai platforma, kur susitinka, keičiasi idėjomis, patirtimi ne tik filmų kūrėjai, bet ir poetai. Šio poezijos filmų žanro auditorija nuolat auga, o festivalis neabejotinai tapo unikaliu ir svarbiu pasauliniu mastu. Štai laikraštis „Berliner Zeitung“ rašo: „Taip įdomu, kad gali pakerėti net kietakakčius poezijos skeptikus“. „Berliner Morgenpost“ pastebi: „Berlyno Literatūros dirbtuvės dėka „ZEBRA poezijos filmų festivalio“ sukūrė naują literatūros malonumo formą“.   

Kino domėjimas poezija grąžina mus į judančių paveikslų atsiradimo istoriją: Gijomas Apolineras filmuose eksperimentavo vizualizuodamas poeziją, Luiso Bunjuelio filmo „Andalūzijos šuo“ (pranc. “Un Chien Andalou”) ašis - automatinio rašymo (pranc. écriture automatique) poetinė technika. 1950 ir 60-aisiais Ernsto Jandlo ir Gerhardo Ruhmo eksperimentiniai filmai poezijos filmui atvėrė naują kelią. Atsižvelgiant į skaitmeninės medijos augimą bei gamybos proceso supaprastėjimą poezijos filmas tapo fenomenu, galinčiu pasiekti gausesnę auditoriją. Šioje vietoje būtų galima paminėti tokius gerai vertinamus režisierius ir video menininkus: Ralf Schmerberg ir Reynold Reynolds ar Bob Geldof.

Pirmasis ZEBRA poezijos filmų festivalis įvyko 2001, tada gauta 610 filmų iš 35 šalių; 2004 – daugiau nei 800 filmų iš 57 šalių. Įrašai atkeliavo iš tolimiausių vietų: Indonezijos, Malaizijos, Gruzijos ir Irano. 2006 m., nepaisant griežtesnių dalyvavimo sąlygų, priimta 600 filmų iš 51 valstybės. Poezijos filmai tapo fenomenu, peržengusiu tautų bei kultūrines sienas.

Festivalio programos komisija, žiuri sudaroma iš filmų, poezijos ir medijos sferų tarptautinių atstovų. ZEBRA poezijos filmų festivalio prizinis fondas siekia maždaug 10 000 eurų, kuriuos skiria Federalinės pilietiniam ugdymo agentūra (Bundeszentrale für politische Bildung), Goethės institutas bei Federalinis kultūros fondas.The Maw Naing "Again and Again"
Ketvirtojo festivalio (2008 m.) ZEBRA nugalėtoju tapo Juan Delcán‘o (JAV) darbas “Numirėlis” ('The Dead'), sukurtas pagal Bilio Colinso (Billy Collins) tekstą “Numiręs” (The Dead). Goethės instituto įsteigtas prizas atiteko prancūzui Raphael Chevenment už filmą „Privačios pamokos“ („Une leçon particulière“), inspiruotą Viktoro Hugo kūrinio „Sena daina iš jaunų dienų“ („Vieille chanson du jeune temps“). Berlyno Literatūros dirbtuvių apdovanojimas atiteko Cristóbal León Dooner, Joaquin Cociña, Niles Atallah (Čilė) darbui „Lucija“ (Lucia), pagal to paties pavadinimo Joaquin Cociña tekstą. Už geriausią vaikų filmą apdovanotas Eku Wand „Bestiariumas“ (Bestiarium). Radijo klausytojai išrinko savo favoritą -  Davor Medurecan ir Marko Meštrovic (Kroatija) „Tyla“ (Silencijum). Taip pat būtų minėtinas ir The Maw Naing (Nianmaras) darbas „Vėl ir vėl“ (Again and again).

Berlyno Literatūros dirbtuvės (Literaturwerkstatt Berlin) ir ”Interfilm Berlynas” ruošiasi penktajam festivaliui ir kviečia teikti įrašus naujam konkursui! Paskutinė pateikimo data birželio 14 d. Daugiau informacijos www.literaturwerkstatt.org.

Klaipėdoje ZEBRA poezijos filmų festivalio projektų vadovas Thomas Zandegiacomo Del Bel pristatys geriausių audiovizualinės poezijos filmų programą. Juose animacija, vaidyba ir viso pasaulio eksperimentiniai filmai persipina su Pablo Nerudos, Michael’io Ondaatje bei kitų eilėmis.

 

Atgal Komentarai