Užsienio naujienos
Parodoje Tate Modern galerijoje – pro rakto skylutę daryti kadrai

2010-05-30

Londono Tate Modern galerijoje gegužės 28-ąją startavo neįprasta paroda, kurioje eksponuojamos slapčia, herojams nežinant darytos jų fotografijos. Pusiau kriminalinę parodos prigimtį atskleidžia ir jos pavadinimas – „Nuogi: vuajerizmas, sekimas ir fotoaparatas“ („Exposed: Voyeurism, Surveillance and the Camera“ – angl.). Ekspoziciją, kurioje apstu pikantiškų kadrų, galima apžiūrėti iki spalio 3 dienos. Vėliau paroda keliaus už Atlanto – į San Francisko šiuolaikinio meno muziejų, kurio užsakymu ji ir buvo paruošta.

Parodoje pristatoma 250 darbų, kurie buvo sukurti nuo XIX a. iki šių dienų. Visus juos vienija vienintelis bruožas – autoriai fotografijose pavaizduotus žmones fotografavo jų neatsiklausę. Tarp eksponatų yra ir itin garsių menininkų kūrinių. Čia galima pamatyti Brassai pasivadinusio kultinio vengrų kilmės fotografo Gyula Halász‘o (1899-1984) nuotraukų iš serijos „Slaptas Paryžius“ („Secret Paris“ – angl.), garsiąją Merilinos Monro (Marilyn Monroe) nuotrauką, kurios autorius – amerikiečių fotomenininkas Weegee (tikrasis vardas Arthur Fellig) (1899-1964), o tai pat ir visą pasaulį apskriejusią Niko Ato (Nick Ut) nuotrauka, kurioje pavaizduoti nuo napalmo sprogimų bėgantys Vietnamo vaikai.  Šie kadrai buvo padaryti JAV karo su šia Azijos šalimi metu.

Nemenka parodos dalis yra dedikuota garsenybių asmeniniam gyvenimui ir vadinamajai paparacų fotografijai. Šiame skyriuje žiūrovai išvys romantiškas Lizos Teilor (Liz Taylor) ir Ričardo Bertono (Richard Burton) scenas, viešbučių paveldėtojos Peris Hilton (Paris Hilton) kelionę į kalėjimą bei Džono F. Kenedžio (John F. Kenedy) nužudymo akimirkas. Čia pat galima dar kartą prisiminti ir princesės Dianos Spenser žūties aplinkybes – parodoje demonstruojamos geriausios anuomet laikraščiuose pateiktos nuotraukos iš autoavarijos Paryžiuje vietos.

Parodoje figūruoja itin daug žinomų fotografų pavardžių, tarp kurių – Gajus Bordinas (Guy Bourdin), Anri Kartjė-Bresonas (Henri Cartier-Bresson), Filipas Lorka DiKorsija (Philip Lorca DiCorcia), Volkeris Evansas (Walker Evans), Robertas Frenkas (Robert Frank), Nena Goldin (Nan Goldin), Helmutas Njutonas (Helmut Newton), Menas Rėjus (Man Ray), kurio tikrasis vardas Emmanuel Radnitzky, ir kiti. Kita vertus, parodoje pristatomi ir spaudos fotografų ir net fotografijos mėgėjų slapta įamžinti unikalūs kadrai.

Didžiojoje Britanijoje ši paroda rengiama neatsitiktinai. Ši valstybė visame pasaulyje garsi tuo, kad joje daugiausia vaizdo kamerų, kitų slapto stebėjimo mechanizmų. Ir nors tai susiję su saugumu ir kova su terorizmu, visuomenė jau spėjo perimti ydingus tokios praktikos padarinius – kaip jokioje kitoje valstybėje Anglijoje populiarūs realybės šou, o mobiliaisiais telefonais filmuojama viskas iš eilės. Vėliau masės šių įrašų ir kadrų atsiduria „YouTube“ bei kitose dalinimosi dokumentais interneto svetainėse. Šioje šalyje kaip niekur daug laisvės turi ir žiniasklaida, klesti geltonoji spauda, įkyriai persekiojamos garsenybės. Tačiau nenuostabu, kad Anglija pasižymi ir didžiuliais kiekiais ieškinių dėl privataus asmens gyvenimo trukdymo ir neteisėto stebėjimo bei fotografavimo.
Parodos kuratoriai, kurie nepabūgo į 13 ekspozicijos salių sudėti net labai šokiruojančių kadrų – kai kuriose nuotraukose užfiksuotos sekso scenos ir net mirtis, mano, kad visuomenė visada turėjo vuajeristinių polinkių, o technologijų tobulėjimas tik paspartino šių polinkių atskleidimą.

„Paroda siekiame ne tik šokiruoti, bet ir atkreipti dėmesį į stebėjimo fenomeną. Kur yra ribos? Paroda kelia rimtų su morale susijusių klausimų apie tai, kas stebi, kaip jie stebi ir kodėl jie stebi“, - aiškino neseniai Tate Modern galerijos fotografijos kuratoriumi paskirtas Saimonas Beikeris (Simon Baker).

Parengta pagal užsienio spaudą:
http://www.guardian.co.uk/artanddesign/2010/may/26/tate-modern-voyeurism-exhibition-photography
http://www.tate.org.uk/modern/exhibitions/exposure/default.shtm

Foto:
http://sianbritton.files.wordpress.com/2009/08/290908031629_guy-bourdin-16.jpg
http://sianbritton.files.wordpress.com/2009/08/untitled51.jpg
http://www.artnet.com/Magazine/picturepostcard/images/dicorcia5-20-1.jpg
http://images.artnet.com/artwork_images_424045384_253989_philip-lorca-dicorcia.jpg
http://sexualityinart.files.wordpress.com/2008/01/7-nan-goldin-gotscho-kissing-gilles-paris-1993.jpg
http://ponyxpress.files.wordpress.com/2008/03/piasa-nan-goldin-kate-moss-16-novembre-07-1.jpg
http://www.fotonovosti.ru/attach/2/1621/Nan_Goldin_01.jpg
http://web.mit.edu/21w.784/www/BD%20Supplementals/Materials/UnitOne/nyc.jpg
http://artblart.files.wordpress.com/2009/03/us-285-new-mexico-1955.jpg
http://pics.livejournal.com/fyama/pic/000590rw
http://www.kireei.com/ficheros/besos.jpg

 

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės