Užsienio naujienos
Londono galerijoje – šiurpi lietuviško kaimo realybė

2009-12-23

Vienas garsiausių šių dienų Didžiosios Britanijos fotografų Martinas Paras (Martin Parr) susižavėjo lietuvio fotomenininko Rimaldo Vikšraičio kūryba ir surengė mūsų tautiečio parodą prestižinėje Londono Anya Stonelake / White Space galerijoje.

Parodoje „Pavargusio kaimo grimasos“ („Grimaces of the Weary Village“), kuri veiks iki ateinančių metų sausio 16-osios, lankytojai pamatys nuo 2000-ųjų sukurtus realistinio fotomeno genijaus iš Lietuvos R.Vikšraičio, kuris pernai buvo pripažintas Metų atradimu Arlio festivalyje, darbus.

R.Vikšraitis gimė 1954-aisiais Šakių rajone. Baigęs Vilniaus 47-ąją technikos mokyklą ir įgijęs fotografo specialybę, dešimt metų dirbo fotografu fotoateljė Šakiuose. Personalines parodas autorius rengia nuo 1994-ųjų. Per 15 metų surengtos net kelios reikšmingos parodos – „Meilės ratai“ (1994), „Pieva vienuolikta valandą“ (1996), „Beprotiškas pasaulis“ (1998), „Pavargusio kaimo grimasos“ (2000), „Vienkiemio godos“ (2004). 1997-aisiais jam suteiktas Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) fotografo menininko garbės vardas. 2000-2001 metais ir 2003-2004 metais fotomenininkui paskirta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos individuali valstybės stipendija.

R.Vikšraičio globėjas Didžiojoje Britanijoje M.Paras taip pristato lietuvį parodos lankytojams: „Jis eina į vakarėlius, sėdi ir geria naminę su būsimais ar buvusiais savo fotografijų herojais. Jis priverčia pozuotojus išsikalbėti, apnuoginti savo sielas. Manau, kad tam labai padeda naminė degtinė. Fotografijose matyti visas emocijų, kurių epogėjus – beprotybė, spektras.“

Esą R.Vikšraičio fotografijų herojai pakeri savo naivumu, pirmykšte nekaltybe, laisve elgtis taip, kaip jie tuo metu nori, nors daugelis fotografijų atgraso tiesmukais ir per daug realistiškais vaizdais – iš fotografijų žvelgiantys neblaivios kasdienybės prislėgti kaimiečiai tarsi primena žiūrovams, kad yra ir kitoks, po pudra ir šilkais nepaslėptas gyvenimas. 

Parengta pagal užsienio spaudą: independent.co.uk >>

Fotografijos:
http://test.svs.lt/images/nemunas/nemunas_578_34.jpg
http://www.bernardinai.lt/file/1fd7a4516e1d39e2bfe90ccad0128f1a5034fd26_article_scale.jpg

Atgal Komentarai

 
Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės