Užsienio naujienos
„VIDEONALE“ parodoje Bonoje – žvilgsnis į videomeno istoriją

2009-05-13

Kovo 26 – balandžio 26 dienomis Bonoje (Vokietija) vyko seniausias pasaulyje videomeno festivalis – „Videonale“.

Grandiozinė paroda buvo pradėta rengti 1984-aisiais. Nuo to laiko ji sparčiai augo ir nuo 2004-ųjų vyksta Bonos meno muziejuje (Kunstmuseum).

25-erių metų istoriją turinčioje dvyliktoje „Videonale“ parodoje šį pavasarį novatoriški video darbai ir vėl buvo eksponuojami klasikinėje, tapybos ir skulptūros eksponavimui pritaikytoje muziejaus aplinkoje. Tačiau, kaip ir kasmet, tradicinė muziejaus aplinka buvo operatyviai paversta videomenui būdinga erdve – Frankfurte gyvenančio parodų dizainerių dueto Helen Klaine (Hellen Kleine) ir Tilo Hergenhano (Till Hergenhahn) dėka žiūrovai darbus galėjo stebėti įsitaisę ant suolų, kurie sujungė visas nedideles erdves prieš daugybe projektorių ir monitorių. Tokiu būdu parodos dizaineriai bandė erdvę suskirstyti į keliolika kambariukų, vizualiai priminusių svetaines, kuriose žmonės mėgsta leisti laiką prieš televizorių.

Šiemet „Videonale“ programoje pretendavo dalyvauti 1445 šiuolaikiniai video kūriniai iš 74 pasaulio šalių. Tačiau į programos finalą pateko tik 43 darbai, kuriuos pristatė menininkai iš 19 šalių. Juos atrinko šešių narių vertinimo komisija: šiuo metu laisvai samdoma kuratore Dresdene dirbanti videomeno ekspertė Katja Albers, Londone gyvenanti menininkė Katja Davar, galerijos „Aachener Kunstverein“ direktorė Melanė Bono (Melanie Bono), Šiuolaikinio meno galerijos Glazge kuratorius Benas Hermanas (Ben Harman), „Mücsarnok“ meno galerijos Budapešte kuratorė Kati Simon bei Georgas Elbenas (Georg Elben) – „Videonale“ direktorius.

Šių metų “Videonale” sutampa su Vokietijos videomeno 40-ties metų jubiliejumi. Todėl šios parodos ekspozicija ir buvo pavadinta “Review” (“Apžvalga”), o darbuose apsispindi šios meno rūšies raida nuo įkūrimo šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje iki šių dienų.

Šios parodos kuratorė Suzana Hinriks (Susanne Hinrichs) atrinko po vieną didžiausią įtaką videomenui padariusį darbą iš kiekvienos buvusios “Videonale” parodos. Pasak jos, šie darbai ypatingi ir tuo, kad juos kadaise kūrę tuomet dar jauni menininkai, tokie kaip: Maiklas Smitas (Michael Smith), Marselis Odenbachas (Marcel Odenbach) arba Žanas Fransua Gitonas (Jean-François Guiton)šiuo metu yra pelnę pasaulinę šlovę.

Tapatindami praeities videomeno darbus su šiais metais pristatytais darbais, parodos kūrėjai siekė pademonstruoti, kokiu greičiu keičiasi ir tobulėja ši palyginti nauja meno šaka.

Parengta pagal užsienio spaudą
www.videonale.org

 

Atgal Komentarai

Kiti:
 
Susiję:
 
Užsisakyk naujienas:
 
Paieška:
 
Naujienose  
Archyve  
Ieškoti:
nuo: iki:
 
 
Žymės